OM: 'Erasmusschutter' Fouad L. praatte met denkbeeldige computer
ROTTERDAM (ANP) - 'Erasmusschutter' Fouad L. sprak voor de schietpartijen in Rotterdam met een denkbeeldige computer in zijn hoofd. De geneeskundestudent voerde deze gesprekken sinds 2021, omdat hij zich eenzaam voelde na een gesprek met de examencommissie. Met zijn denkbeeldige gesprekspartner onderhandelde hij vooraf over de schietpartijen waarvoor hij nu terechtstaat en het aantal slachtoffers dat hij wilde maken, vertelde hij tijdens zijn tweede verblijf in het Pieter Baan Centrum aan de psychiater en de psycholoog.
Dit kwam maandag naar voren tijdens een vijfde inleidende zitting in de extra beveiligde rechtbank in Rotterdam. Daar zei de officier van justitie dat L. in eerste instantie van plan was "om nog veel meer slachtoffers te maken, maar later heeft hij dat 'afgezwakt'."
De 33-jarige L. wordt verdacht van het doodschieten van zijn 39-jarige buurvrouw Marlous en haar 14-jarige dochter Romy aan het Heiman Dullaertplein in de wijk Delfshaven en de 43-jarige docent en huisarts Jurgen Damen in een collegezaal van het Erasmus MC, op 28 september vorig jaar.
Innerlijke discussie
L. had wraakgevoelens omdat hij geen diploma kreeg en voerde met de denkbeeldige computer "een innerlijke discussie over de vraag hoeveel mensen hij zou gaan vermoorden om zijn wraakgevoelens tevreden te stellen, en of daar ook kinderen bij zouden zitten". De computer zou de verdachte op twaalfjarige leeftijd hebben bedacht na het zien van een animatieserie waarin een personage voorkwam met een computer in zijn hoofd.
L. is voor het eerst aanwezig in de rechtbank, maar kwam nauwelijks aan het woord. Op een vraag van de rechtbankvoorzitter direct na zijn entree zei de verdachte alleen: "Ik hou niet van een volle zaal met veel mensen." Hij steunde een verzoek van zijn advocaten om nader onderzoek naar zijn psyche, maar dat verzoek wees de rechtbank af.
De inhoudelijke behandeling van de strafzaak staat gepland van 27 tot en met 31 januari.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Merwedebrug in de A27 bij Gorinchem is sinds zaterdagavond laat weer open voor verkeer. De werkzaamheden verliepen volgens Rijkswaterstaat voorspoedig, waardoor de brug eerder dan gepland kon worden opengesteld. De afsluiting zou aanvankelijk tot maandagochtend duren.
2 uur geledenDE WILP (ANP) - Bij een buurtbarbecue in het Groningse De Wilp zijn zaterdagavond meerdere mensen gewond geraakt door een steekvlam. Volgens omstanders die met Dagblad van het Noorden spraken, liepen acht mensen brandwonden op. Twee van hen zijn naar het ziekenhuis gebracht.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - In Eindhoven is zaterdagmiddag een grote vechtpartij uitgebroken tussen supporters van VVV-Venlo en "vermoedelijk supporters van PSV". Dat bevestigt een politiewoordvoerder na berichtgeving van Omroep Brabant. Bij de gewelddadige confrontatie waren tientallen mensen betrokken, zegt hij. Niemand is aangehouden.
9 uur geledenLEIDEN (ANP) - In de binnenstad van Leiden lopen zaterdagmiddag honderden mensen mee met een pro-Palestijnse demonstratiemars. Het protest is georganiseerd door meer dan dertig organisaties, waaronder Global Sumud Netherlands, Erev Rav en Boycot, Desinvestering en Sancties (BDS).
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse ambassadeur in Den Haag, Joe Popolo, heeft gereageerd op de toespraak van premier Rob Jetten bij de Verenigde Naties deze week. Jetten stelde dat landen hun "handen af" moeten houden van het Internationaal Strafhof (ICC), waar de Verenigde Staten de afgelopen maanden steeds meer sancties tegen instellen. Volgens Popolo zou de oproep andersom moeten zijn.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een schilderij van Lieuwe van Gogh is onherstelbaar beschadigd geraakt toen een man het probeerde te ontvreemden. Dat gebeurde donderdag tijdens de opening van de expositie Rebirth in Shelter in Amsterdam, zo liet Van Goghs manager zaterdag weten.
16 uur geledenSOMEREN (ANP) - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag in het Brabantse Someren meerdere keren geschoten toen er werd ingereden op een agent. Twee verdachten afkomstig uit Polen van 24 en 41 jaar oud, zijn aangehouden. Niemand raakte gewond, meldt de politie. De agent doet aangifte van poging tot doodslag.
17 uur geleden