OM: 'Erasmusschutter' Fouad L. praatte met denkbeeldige computer
ROTTERDAM (ANP) - 'Erasmusschutter' Fouad L. sprak voor de schietpartijen in Rotterdam met een denkbeeldige computer in zijn hoofd. De geneeskundestudent voerde deze gesprekken sinds 2021, omdat hij zich eenzaam voelde na een gesprek met de examencommissie. Met zijn denkbeeldige gesprekspartner onderhandelde hij vooraf over de schietpartijen waarvoor hij nu terechtstaat en het aantal slachtoffers dat hij wilde maken, vertelde hij tijdens zijn tweede verblijf in het Pieter Baan Centrum aan de psychiater en de psycholoog.
Dit kwam maandag naar voren tijdens een vijfde inleidende zitting in de extra beveiligde rechtbank in Rotterdam. Daar zei de officier van justitie dat L. in eerste instantie van plan was "om nog veel meer slachtoffers te maken, maar later heeft hij dat 'afgezwakt'."
De 33-jarige L. wordt verdacht van het doodschieten van zijn 39-jarige buurvrouw Marlous en haar 14-jarige dochter Romy aan het Heiman Dullaertplein in de wijk Delfshaven en de 43-jarige docent en huisarts Jurgen Damen in een collegezaal van het Erasmus MC, op 28 september vorig jaar.
Innerlijke discussie
L. had wraakgevoelens omdat hij geen diploma kreeg en voerde met de denkbeeldige computer "een innerlijke discussie over de vraag hoeveel mensen hij zou gaan vermoorden om zijn wraakgevoelens tevreden te stellen, en of daar ook kinderen bij zouden zitten". De computer zou de verdachte op twaalfjarige leeftijd hebben bedacht na het zien van een animatieserie waarin een personage voorkwam met een computer in zijn hoofd.
L. is voor het eerst aanwezig in de rechtbank, maar kwam nauwelijks aan het woord. Op een vraag van de rechtbankvoorzitter direct na zijn entree zei de verdachte alleen: "Ik hou niet van een volle zaal met veel mensen." Hij steunde een verzoek van zijn advocaten om nader onderzoek naar zijn psyche, maar dat verzoek wees de rechtbank af.
De inhoudelijke behandeling van de strafzaak staat gepland van 27 tot en met 31 januari.
Meer uit Binnenland
GENÈVE (ANP) - De European Broadcasting Union (EBU) vindt het "zeer jammer" dat de NPO niet zal deelnemen aan het Eurovisie Songfestival volgend jaar. "We begrijpen het besluit en hebben respect voor de sterke gevoelens die daar in Nederland achter zitten", schrijft songfestivaldirecteur Martin Green dinsdag in een verklaring. De NPO maakte dinsdag bekend zich toch terug te trekken nadat er in de afgelopen weken kritiek ontstond bij de ledenomroepen en NPO-medewerkers.
56 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Het College van Omroepen (CvO) vindt het goed dat er duidelijkheid is over de Nederlandse deelname aan het Eurovisie Songfestival in 2027. De NPO maakte dinsdag bekend dat Nederland volgend jaar toch niet meedoet, omdat er onvoldoende draagvlak is onder de publieke omroepen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een tussentijdse zitting in de zaak tegen Chris Jude, die onder meer wordt verdacht van de dood van de 17-jarige Lisa uit Abcoude in augustus 2025, is uitgesteld. De verdediging heeft meer tijd gekregen van de rechtbank om het rapport te bestuderen van het Pieter Baan Centrum (PBC), waar de verdachte is geobserveerd.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Nederland doet volgend jaar toch niet mee aan het Eurovisie Songfestival. De NPO heeft besloten zich terug te trekken nadat er in de afgelopen weken kritiek ontstond bij de ledenomroepen en NPO-medewerkers. Volgens de publieke omroep is er "op dit moment onvoldoende draagvlak" bij de omroepen om in 2027 deel te nemen.
1 uur geledenLUTJEGAST (ANP) - Bij een legpluimveebedrijf in het Groningse Lutjegast is vogelgriep vastgesteld. Om verspreiding te voorkomen, worden de ongeveer 45.000 dieren van het bedrijf geruimd, laat het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur weten. Het is volgens het ministerie de eerste uitbraak van vogelgriep sinds juli van dit jaar.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Cryptomiljardair Jean-Louis van der Velde onttroont Charlene de Carvalho-Heineken als rijkste Nederlander. In de dinsdag verschenen nieuwe editie van rijkenlijst Quote 500 wordt het vermogen van de 62-jarige geschat op 26 miljard euro. Daarmee is hij twee keer zo rijk als de Heineken-erfgename, die jarenlang de eerste plaats innam.
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De politie heeft nieuwe beelden vrijgegeven van de verdachte van een vermoedelijke vergismoord in 2022 in Rotterdam. Op een terras aan het Tiendplein in het centrum van de stad werd vier jaar geleden de 30-jarige Jaison Baptista Lopes Sanches doodgeschoten.
13 uur geleden