OM eist zeven jaar cel voor doden echtgenote Veghel
DEN BOSCH (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag bij de rechtbank in Den Bosch zeven jaar gevangenisstraf geëist tegen de 67-jarige Martinus van de D. uit Veghel, voor het wurgen van zijn 64-jarige echtgenote, op 25 september vorig jaar. Een motief is niet duidelijk geworden. Van de D. belde direct na het geweld met 112 en meldde dat hij zijn vrouw had gedood. "Ik weet niet waarom ik dit heb gedaan", zei hij tegen de rechter. "Ik weet het echt niet."
Het slachtoffer werd gewurgd met het snoer van het lampje naast het echtelijk bed waarin zij lag, in de woning van het paar aan de Violenstraat in Veghel. Van de D. verklaarde dat hij die ochtend wakker werd, zich op de overloop aankleedde, in de slaapkamer zijn schoenen aantrok en de lamellen opende. Daarna pakte hij het bedlampje en wurgde hij zijn vrouw met het snoer.
Het paar was bijna 37 jaar getrouwd. Volgens de familie van de verdachte vormden Van de D. en zijn vrouw "een goed stel". Meer dan af en toe een meningsverschil hadden zij volgens de verdachte niet. "We hadden het goed samen."
Neurologisch onderzoek
"Er is een heleboel onduidelijk in dit dossier", stelde de voorzitter van de rechtbank vast.
In pogingen te verklaren waarom Van de D. ogenschijnlijk uit het niets zijn vrouw heeft gedood, is naast een gedragskundig onderzoek ook een neurologisch onderzoek uitgevoerd. De man had eerder ernstige slaapproblemen gehad, onder meer in de vorm van hevige, enge dromen. Slaapexperts hebben uitgebreid onderzocht of hij aan een specifieke slaapstoornis lijdt. Door die stoornis (onder meer enge dromen, die tot agressief gedrag kunnen leiden) zou hij zijn vrouw mogelijk in zijn slaap hebben kunnen doden.
Stoornis
De deskundigen hebben de diagnose niet kunnen stellen, maar sluiten niet uit dat de verdachte aan de stoornis lijdt. Die conclusie vindt het OM onbruikbaar. Justitie gaat er dan ook vanuit dat Van de D. volledig toerekeningsvatbaar is en gestraft moet worden.
Tijdens het proces spraken de dochter en de zoon van de verdachte. Zij omschreven hem als een "lieve, hardwerkende vader, een goeie man die niemand kwaad zou doen". Zij menen dat hun vader ook slachtoffer is in de zaak, "een patiënt, in ieder geval geen dader". Van de D. hoorde de woorden van zijn kinderen huilend aan.
Uitspraak
De advocaat van de verdachte meent dat de slaapstoornis voldoende aannemelijk is geworden en dat Van de D. niet met opzet heeft gehandeld.
De rechtbank doet uitspraak op 29 augustus.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - In de provincie Utrecht is iemand overleden aan westnijlkoorts, meldt het RIVM. De persoon liep de infectie met het virus op in Nederland.
48 minuten geledenBAARN (ANP) - De Nederlandse Politiebond (NPB) steunt de oproep om bij snelwegblokkades strafrechtelijk op te treden. Volgens de bond is dat wel alleen uitvoerbaar als er voldoende agenten beschikbaar zijn. "Anders wordt een bestuurlijke afspraak in de praktijk opnieuw een extra opdracht voor politiemensen die nu al structureel overvraagd worden."
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Maarten van der Weijden heeft een cheque van 704.127 euro overhandigd aan het Prinses Máxima Centrum voor kinderoncologie in Utrecht. De 45-jarige zwemmer bracht het geld bijeen door een zwemtocht, die hij door ziekte eerder moest staken dan gepland. De opbrengst is bedoeld voor onderzoek naar de directe en latere gevolgen van kinderkanker. Er was geen streefbedrag.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De 34-jarige Maxime A. heeft in juni tijdens een politieverhoor bekend dat zij op 26 april haar 44-jarige partner in hun woning in Scheveningen middelen heeft toegediend, die mogelijk tot zijn dood hebben geleid. Volgens de vrouw was er sprake van "intieme terreur" en zat zij in een "femicidale relatie". Volgens het Openbaar Ministerie is daarvoor nog geen "objectieve bevestiging" gevonden.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De ombudsman van de publieke omroepen heeft tot nu toe "ongeveer twintig" klachten ontvangen over het fragment in het onlineprogramma van Ongehoord Nederland waarin Adolf Hitler wordt aangehaald. Dat zei Margo Smit woensdag tegen het ANP. De klagers spreken zich uit over het gesprek en vragen zich af of de uitzending voldoet aan de journalistieke code van de NPO.
3 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Als er geen verdachten worden aangehouden voor het vuurwerkincident bij SC Cambuur, dan zijn Feyenoord-supporters niet welkom in Nijmegen wanneer de Rotterdamse club tegen NEC speelt. Dat heeft de burgemeester van Nijmegen Hubert Bruls gezegd bij WNL-talkshow Goedenavond Nederland.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Milieuactiegroep Extinction Rebellion neemt de aankondiging dat snelwegblokkades voortaan mogelijk strafrechtelijk worden vervolgd voor kennisgeving aan. De organisatie zegt niet van plan te zijn om te stoppen met deze vorm van protest.
14 uur geleden