OM eist weer jarenlange celstraffen tegen No Surrender-leiders
LEEUWARDEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie eist in hoger beroep opnieuw jarenlange celstraffen tegen voormalig No Surrender-kopstukken Henk Kuipers, Klaas Otto en Rico R. De drie zouden leiding hebben gegeven aan een criminele organisatie die zich bezighield met internationale drugshandel en geweld- en vermogensdelicten. Het trio ontkent dit.
Kuipers (57) hoorde maandag bij het hof in Leeuwarden twaalf jaar cel tegen zich eisen. De rechtbank in Groningen veroordeelde hem in 2020 tot tien jaar. Kuipers heeft zich volgens het OM, naast het leidinggeven, ook schuldig gemaakt aan mishandelingen, diefstal met geweld, valsheid in geschrifte en afpersingen, of pogingen daartoe. Zo zou hij betrokken zijn geweest bij meerdere bad standings, waarbij volgens het OM leden met geweld uit de club worden gezet. Kuipers ging in beroep.
Tegen Otto (54) en R. (45) eist het OM in hoger beroep celstraffen van respectievelijk 2,5 en 4 jaar. Dit is gelijk aan het vonnis van de rechtbank. Ondernemer Fred W. (63) die samen met Kuipers een aantal zakenrelaties zou hebben afgeperst, pogingen daartoe deed of afpersingen uitlokte, hoorde maandag drie jaar cel tegen zich eisen. De rechtbank veroordeelde hem tot twee jaar. Otto, R. en W. stapten net als Kuipers naar het hof.
Volgens het OM genereerde No Surrender vanaf 2014 inkomsten met drugshandel en het bedreigen van leden. "Zeer verwerpelijk", vindt de aanklager. Het OM baseert zich onder meer op getuigenverklaringen en afgeluisterde gesprekken in het clubhuis van No Surrender in Emmen.
De drie kopstukken zouden bij hun handelen gebruik hebben gemaakt van pgp-telefoons waarmee versleutelde berichten kunnen worden verstuurd. Ook was er volgens het OM sprake van een hiërarchische structuur, met Otto als 'generaal' en 'dictatoriale leider' en Kuipers en R. als 'world captain'. De aanklager sprak maandag ook over huisadvocaten, een strikte zwijgplicht en doodsbange ex-leden.
No Surrender werd in 2013 opgericht door Otto en in december 2020 in hoger beroep verboden. Otto is in 2018 veroordeeld tot een celstraf van zes jaar voor mishandeling, afpersing en witwassen. Hierover loopt nog een hoger beroep.
Vanaf woensdag komen de advocaten aan het woord. De uitspraakdatum is nog niet bekend.
Meer uit Binnenland
BERKEL EN RODENRIJS (ANP) - Op de Noordeindseweg in Berkel en Rodenrijs, even ten noorden van Rotterdam, is in de nacht van woensdag op donderdag een grote brand uitgebroken bij een autobedrijf. Even voor 05.30 uur werd het sein brand meester gegeven, zo laat een woordvoerder van de veiligheidsregio weten.
4 uur geledenKRALENDIJK (ANP) - Staatssecretaris voor Koninkrijksrelaties en Slagvaardige Overheid Eric van der Burg heeft woensdag tijdens een bezoek aan Bonaire zijn zorgen geuit over "politieke inmenging in de ambtelijke organisatie" op het eiland. "Ik maak me daar echt zorgen over." Hij benadrukte tijdens een persconferentie dat hij "signalen hierover heeft gekregen".
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De mobiele eenheid is woensdagavond ingezet rond de Sneeuwbalweg in Amsterdam-Noord. Dat bevestigt een woordvoerder van de politie na berichtgeving van AT5. Volgens de woordvoerder kwam de brandweer aan het einde van de middag af op een melding van een brand buiten en werd het onrustig in de buurt toen de brandweer die wilde blussen.
11 uur geledenARNHEM (ANP) - In het centrum van Arnhem zijn woensdagavond zo'n tweehonderd mensen samengekomen om steun te betuigen aan de queergemeenschap, meldt de gemeente. In de nacht van dinsdag op woensdag werden op de Blauwe Golven regenboogvlaggen met mast en al uit de grond getrokken.
11 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NPO "is en blijft met alle partijen in gesprek". Dat stelt een woordvoerder als reactie op de brandbrief van ruim vierhonderd NPO-medewerkers die zich boos maken over het besluit om toch aan het Eurovisie Songfestival mee te doen. De NPO laat weten op dit moment verder geen toelichting over de kwestie te geven. 3FM-presentator Mandy Emadi laat namens de ondertekenaars weten nog geen reactie van de NPO te hebben gehad.
15 uur geledenLAUWERSOOG (ANP) - Het in financiële nood verkerende Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC) krijgt behalve veel steun ook kritiek. Zo vindt eigenaar Pim Lollinga van Faunavisie Wildcare in Westernieland, waar wilde dieren worden opgevangen, dat het WEC de penibele situatie "ook wel over zichzelf afgeroepen heeft". Ook dierenactiviste Lenie 't Hart, die de bekende zeehondencrèche in Pieterburen oprichtte en jarenlang het internationale boegbeeld was, is zeer kritisch.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Academische vrijheid moet een plek krijgen in de grondwet en de vrijheid van meningsuiting voor wetenschappers moet door kennisinstellingen beter beschermd worden. Dat staat in een advies van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (KNAW) aan onderwijsminister Rianne Letschert. De KNAW roept ook op tot een aanscherping van de wet op het hoger onderwijs en wetenschappelijk onderzoek.
15 uur geleden