OM eist veertien jaar tegen ‘bendeleider’ Rico de Chileen
AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag veertien jaar cel geëist tegen Richard R., beter bekend als Rico de Chileen. De man wordt verdacht van het leidinggeven aan een bende die liquidaties pleegde, cocaïne verhandelde en aan witwassen deed. Justitie beschouwt de Chileense Amsterdammer als een kopstuk in de onderwereld.
Volgens het OM leidde R. een luxeleven van het geld dat hij verdiende. Zo had de man meerdere dure appartementen tot zijn beschikking, vertoefde hij in luxueuze hotels en bezat hij dure auto’s, horloges en tassen vol designerkleding.
Het OM denkt dat R. een driemanschap vormde met hoofdverdachte in het Marengo-proces Ridouan Taghi en Naoufal 'Noffel' F., die een levenslange celstraf uitzit voor het regelen van een liquidatie in Almere.
Ontsleutelde cryptoberichten
Het bewijs dat justitie heeft verzameld bestaat vooral uit een grote hoeveelheid ontsleutelde cryptoberichten, waarin hij samen met Taghi op "koelbloedige wijze" over leven en dood zou hebben beslist. Volgens het OM trokken de twee lange tijd gezamenlijk op in het afwerken van een dodenlijst en boden ze elkaar over en weer hulp aan. Dat R. een grote speler was, zou volgens justitie ook blijken uit de wijze waarop criminelen over hem spraken. Zo zou de verdachte degene zijn die wist welke prijs per kilo cocaïne gerekend moest worden.
R. handelde "meedogenloos", zo heeft de officier van justitie gezegd. "Het blijft schokkend hoe lichtzinnig van het een op het andere slachtoffer wordt overgegaan. Lukte het doden van het ene doelwit niet die dag, werd gekeken of een ander doelwit een optie was." Het OM heeft een beeld geschetst van een man die aan de top van de drugshandel wilde komen en die bereid was iedereen die in de weg stond in zijn woorden in de grond "te laten zakken".
Geen concrete moorden
Zo zouden R. en Taghi de moord op misdaadblogger Martin Kok hebben besproken. Die liquidatie is volgens het OM uiteindelijk uitgevoerd door leden van de organisatie van Taghi.
In het huidige proces tegen R. worden geen concrete moorden aan hem gekoppeld. Het OM werkt aan een tweede strafzaak die specifiek over liquidaties gaat. "U heeft nog maar het topje van de ijsberg gezien in dit proces", aldus het OM.
De advocaat van R., Leon van Kleef, zegt dat al die ontsleutelde berichten een selectie zijn van het OM. Ook de verdachte zelf waarschuwde eerder al voor tunnelvisie en "verkeerde interpretaties". Woensdag volgt het pleidooi van de advocaat.
Meer uit Binnenland
LANDGRAAF (ANP) - Door een steekpartij in een winkelcentrum in Landgraaf (Limburg) is zondagmiddag een man gewond geraakt, meldt de politie. Kort na het incident is een verdachte aangehouden. Het gaat om een 51-jarige man uit Landgraaf.
11 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - De jubileumeditie van De Hollandse 100 heeft een recordbedrag opgeleverd. Het sportevenement bracht tot nu toe 354.000 euro op voor onderzoek naar lymfeklierkanker, meldt de organisatie. Ruim 740 mensen deden mee aan de tiende editie van De Hollandse 100. Donateurs kunnen nog tot donderdag geld schenken.
12 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Een 21-jarige man uit Eindhoven is zaterdagavond aangehouden in een terrorismeonderzoek. Dat meldt de politie zondag. De politie onderzoekt of de man banden heeft met Islamitische Staat (IS).
13 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het programma RTL Tonight stopt. Dat heeft een woordvoerder aan het ANP bevestigd na een bericht van het AD. De laatste uitzending van het RTL 4-programma is op 12 juni. Vanaf komend najaar kiest de zender voor een "vertrouwde talkshowopzet", gepresenteerd door Renze Klamer.
14 uur geledenWAGENINGEN/LEIDEN (ANP) - Mensen met hooikoorts krijgen het dit voorjaar "behoorlijk voor de kiezen", schrijven deskundigen op Nature Today. Het seizoen begon al uitzonderlijk vroeg, met onder meer een recordhoge concentratie elzenpollen in de lucht. Afgelopen week was de pollenconcentratie van de es, populier, iep en haagbeuk hoog, melden het LUMC in Leiden en ziekenhuis Elkerliek in Helmond.
17 uur geledenHOORN (ANP) - Een van de drie mensen die zaterdagavond gewond raakten door een steekpartij in Hoorn, is overleden. Het gaat om een 29-jarige man uit Hoorn, meldt de politie.
19 uur geledenHOORN (ANP) - Aan de Italiaanse Zeedijk in Hoorn zijn zaterdagavond drie mensen gewond geraakt. Dat meldt de politie Noord-Holland. Om 23.22 uur werd er melding gemaakt van een steekincident, bevestigt een politiewoordvoerder. Het incident gebeurde op straat in het horecagebied.
1 dag geleden