Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM eist veertien jaar tegen ‘bendeleider’ Rico de Chileen

OM eist veertien jaar tegen ‘bendeleider’ Rico de Chileen

AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag veertien jaar cel geëist tegen Richard R., beter bekend als Rico de Chileen. De man wordt verdacht van het leidinggeven aan een bende die liquidaties pleegde, cocaïne verhandelde en aan witwassen deed. Justitie beschouwt de Chileense Amsterdammer als een kopstuk in de onderwereld.

Volgens het OM leidde R. een luxeleven van het geld dat hij verdiende. Zo had de man meerdere dure appartementen tot zijn beschikking, vertoefde hij in luxueuze hotels en bezat hij dure auto’s, horloges en tassen vol designerkleding.

Het OM denkt dat R. een driemanschap vormde met hoofdverdachte in het Marengo-proces Ridouan Taghi en Naoufal 'Noffel' F., die een levenslange celstraf uitzit voor het regelen van een liquidatie in Almere.

Ontsleutelde cryptoberichten

Het bewijs dat justitie heeft verzameld bestaat vooral uit een grote hoeveelheid ontsleutelde cryptoberichten, waarin hij samen met Taghi op "koelbloedige wijze" over leven en dood zou hebben beslist. Volgens het OM trokken de twee lange tijd gezamenlijk op in het afwerken van een dodenlijst en boden ze elkaar over en weer hulp aan. Dat R. een grote speler was, zou volgens justitie ook blijken uit de wijze waarop criminelen over hem spraken. Zo zou de verdachte degene zijn die wist welke prijs per kilo cocaïne gerekend moest worden.

R. handelde "meedogenloos", zo heeft de officier van justitie gezegd. "Het blijft schokkend hoe lichtzinnig van het een op het andere slachtoffer wordt overgegaan. Lukte het doden van het ene doelwit niet die dag, werd gekeken of een ander doelwit een optie was." Het OM heeft een beeld geschetst van een man die aan de top van de drugshandel wilde komen en die bereid was iedereen die in de weg stond in zijn woorden in de grond "te laten zakken".

Geen concrete moorden

Zo zouden R. en Taghi de moord op misdaadblogger Martin Kok hebben besproken. Die liquidatie is volgens het OM uiteindelijk uitgevoerd door leden van de organisatie van Taghi.

In het huidige proces tegen R. worden geen concrete moorden aan hem gekoppeld. Het OM werkt aan een tweede strafzaak die specifiek over liquidaties gaat. "U heeft nog maar het topje van de ijsberg gezien in dit proces", aldus het OM.

De advocaat van R., Leon van Kleef, zegt dat al die ontsleutelde berichten een selectie zijn van het OM. Ook de verdachte zelf waarschuwde eerder al voor tunnelvisie en "verkeerde interpretaties". Woensdag volgt het pleidooi van de advocaat.

Meer uit Binnenland

Opnieuw meer meldingen van huiselijk geweld bij Veilig Thuis

DEN HAAG (ANP) - Veilig Thuis kreeg vorig jaar opnieuw meer meldingen van vermoedelijk huiselijk geweld en kindermishandeling. Dat melden Veilig Thuis en het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. Het advies- en meldpunt kreeg 136.000 meldingen binnen; een jaar eerder waren dat er nog 129.000.

54 minuten geleden
Rechter die duizenden Woo-verzoeken deed, mag geen zaken doen

HAARLEM (ANP) - Een rechter van de rechtbank Noord-Holland die op persoonlijke titel meer dan 4000 Woo-verzoeken deed bij gemeenten in het hele land, behandelt tot nader order geen zaken. Dat meldt de rechtbank Noord-Holland woensdagavond in een verklaring.

8 uur geleden
Opnieuw grijpt mobiele eenheid in bij azc-protest Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - De mobiele eenheid heeft woensdagavond opgetreden bij een azc-protest in Loosdrecht. Het is voor de derde avond op rij dat in de Noord-Hollandse plaats de politie ingrijpt tegen demonstranten die tegen de komst van asielzoekers zijn. Er zijn zeker twee mensen aangehouden.

9 uur geleden
IND gaat toetsen of asielzoeker naar veilig deel Syrië kan

DEN HAAG (ANP) - Syrische asielzoekers moeten mogelijk terugkeren naar een veilig gedeelte van hun thuisland in plaats van dat zij een verblijfsvergunning in Nederland krijgen, schrijft asielminister Bart van den Brink (CDA) in een brief aan de Tweede Kamer. Per individueel geval gaat de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) onderzoeken of dat kan.

10 uur geleden
Opnieuw protest in Loosdrecht tegen asielopvang

LOOSDRECHT (ANP) - In Loosdrecht wordt opnieuw gedemonstreerd tegen de komst van een noodopvanglocatie voor asielzoekers. Aan het begin van de avond hebben een paar honderd mensen zich verzameld bij het gemeentehuis. Uit een speaker klinkt een anti-azc-lied en af en toe is er geknal van vuurwerk te horen.

11 uur geleden
Heinen staat open voor belasten van overwinsten, maar nu nog niet

DEN HAAG (ANP) - VVD-minister Eelco Heinen (Financiën) staat in principe open voor het belasten van overwinsten bij bedrijven die profiteren van de oorlogen in het Midden-Oosten, zoals oliebedrijven. Maar nu wil hij daar nog niet aan: eerst moet er nog een aantal stappen voor worden doorlopen.

12 uur geleden
Asielopvang weegt volgens rechter zwaarder dan belang omwonenden

LELYSTAD (ANP) - De rechter heeft woensdag vastgesteld dat het maatschappelijk belang om humanitaire opvang voor asielzoekers te regelen zwaarder weegt dan het belang van omwonenden om inspraak te hebben in die beslissing. Dat is de conclusie nadat dertien omwonenden en ondernemers de tijdelijke opvang van 110 asielzoekers in het leegstaande gemeentehuis in Loosdrecht probeerden te voorkomen.

12 uur geleden