OM eist veertien jaar tegen ‘bendeleider’ Rico de Chileen
AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag veertien jaar cel geëist tegen Richard R., beter bekend als Rico de Chileen. De man wordt verdacht van het leidinggeven aan een bende die liquidaties pleegde, cocaïne verhandelde en aan witwassen deed. Justitie beschouwt de Chileense Amsterdammer als een kopstuk in de onderwereld.
Volgens het OM leidde R. een luxeleven van het geld dat hij verdiende. Zo had de man meerdere dure appartementen tot zijn beschikking, vertoefde hij in luxueuze hotels en bezat hij dure auto’s, horloges en tassen vol designerkleding.
Het OM denkt dat R. een driemanschap vormde met hoofdverdachte in het Marengo-proces Ridouan Taghi en Naoufal 'Noffel' F., die een levenslange celstraf uitzit voor het regelen van een liquidatie in Almere.
Ontsleutelde cryptoberichten
Het bewijs dat justitie heeft verzameld bestaat vooral uit een grote hoeveelheid ontsleutelde cryptoberichten, waarin hij samen met Taghi op "koelbloedige wijze" over leven en dood zou hebben beslist. Volgens het OM trokken de twee lange tijd gezamenlijk op in het afwerken van een dodenlijst en boden ze elkaar over en weer hulp aan. Dat R. een grote speler was, zou volgens justitie ook blijken uit de wijze waarop criminelen over hem spraken. Zo zou de verdachte degene zijn die wist welke prijs per kilo cocaïne gerekend moest worden.
R. handelde "meedogenloos", zo heeft de officier van justitie gezegd. "Het blijft schokkend hoe lichtzinnig van het een op het andere slachtoffer wordt overgegaan. Lukte het doden van het ene doelwit niet die dag, werd gekeken of een ander doelwit een optie was." Het OM heeft een beeld geschetst van een man die aan de top van de drugshandel wilde komen en die bereid was iedereen die in de weg stond in zijn woorden in de grond "te laten zakken".
Geen concrete moorden
Zo zouden R. en Taghi de moord op misdaadblogger Martin Kok hebben besproken. Die liquidatie is volgens het OM uiteindelijk uitgevoerd door leden van de organisatie van Taghi.
In het huidige proces tegen R. worden geen concrete moorden aan hem gekoppeld. Het OM werkt aan een tweede strafzaak die specifiek over liquidaties gaat. "U heeft nog maar het topje van de ijsberg gezien in dit proces", aldus het OM.
De advocaat van R., Leon van Kleef, zegt dat al die ontsleutelde berichten een selectie zijn van het OM. Ook de verdachte zelf waarschuwde eerder al voor tunnelvisie en "verkeerde interpretaties". Woensdag volgt het pleidooi van de advocaat.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft reisadviezen van nog vijf landen in de buurt van Iran aangescherpt. Het reisadvies voor heel Bahrein, Jordanië, Koeweit en Qatar is nu oranje, wat betekent dat wordt aanbevolen hier alleen naartoe te reizen als het noodzakelijk is.
13 minuten geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - De gedetineerde die een gevangenisbewaarster zaterdagmiddag in de penitentiaire inrichting in Heerhugowaard stak, verwondde haar met een scherpe scherf van een bord in haar nek en gezicht. Daarna gijzelde hij haar. Nadat de verdachte onder controle was, is de vrouw naar het ziekenhuis gebracht.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Ook zondag zendt de NOS extra journaals uit in verband met de ontwikkelingen in en rondom Iran. In de ochtend is ieder uur een kort NOS Journaal te zien van vijf minuten, laat de omroep weten.
1 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - In de gevangenis in Heerhugowaard is zaterdagmiddag een steekincident en daarna een gijzeling door een gedetineerde geweest. Dat laat de politie weten. Het gevaar is inmiddels voorbij; de gedetineerde is onder controle, aldus de politie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een negatief reisadvies gegeven voor Irak, Israël, Libanon en de Palestijnse gebieden. In die landen of gebieden geldt nu de kleurcode rood, omdat het er te gevaarlijk is. "Wat uw situatie ook is, reis er niet heen," aldus het ministerie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De demonstratie in Den Haag tegen het Iraanse regime is veranderd in een feest nadat er zaterdagmiddag steeds meer berichten kwamen dat ayatollah Ali Khamenei bij een van de aanvallen van Israël en de Verenigde Staten is gedood. Dat nieuws verspreidde zich snel op het Malieveld, zag een ANP-verslaggever. De mensen waren uitzinnig van blijdschap en vielen elkaar emotioneel in de armen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag zijn een paar honderd mensen naar de demonstratie op het Malieveld gekomen om zich uit te spreken voor het Iraanse volk en tegen het regime. Die actie startte om 14.00 uur en een uur later komen er nog altijd mensen bij, ziet een ANP-verslaggever. Bijna alle aanwezigen dragen een vlag bij zich, veelal een Iraanse.
3 uur geleden