OM eist taakstraf tegen klimaatactivist A12 voor bijten agent
DEN HAAG (ANP) - Een klimaatactivist die een agent zou hebben gebeten bij zijn aanhouding tijdens de laatste blokkade van de A12 in Den Haag, is woensdag vrijgesproken. Het Openbaar Ministerie had vier dagen cel en een taakstraf van veertig uur geëist.
De 33-jarige verdachte Arne G. uit Utrecht stond terecht omdat hij zich op zaterdag 27 mei op de Utrechtsebaan zou hebben verzet bij zijn aanhouding door de politie. Het OM verwijt hem daarnaast mishandeling van een ambtenaar in functie, door in diens vinger te bijten.
Wat de politierechter in Den Haag betreft is het bewijs voor opzettelijke mishandeling te mager, omdat ze alleen beschikt over de aangifte van één ME’er, die een forse blaar aan het bijtincident had overgehouden, zonder genoeg extra getuigen die zijn verklaring ondersteunen. Ook sprak de rechter G. vrij voor het verzet bij zijn aanhouding. "Er was sprake van een chaotische gang van zaken", oordeelde de rechter.
Voorarrest
De verdachte heeft vier dagen in voorarrest gezeten. Hij heeft een blanco strafblad. Bij het verlaten van de rechtszaal kreeg hij een groot applaus van ongeveer dertig aanhangers van Extinction Rebellion.
Arne G. vertelde de politierechter dat hij zich het vermeende bijten niet kan herinneren. Hij zei ook dat hij zich alleen passief heeft verzet en dat hij geen geweld heeft gebruikt. De advocaat van Extinction Rebellion vindt dat de politie bij de arrestatie van G. "nodeloos en disproportioneel geweld heeft toegepast".
Verklaring
G. zegt door de politie aan zijn neus te zijn getrokken en zegt dat hij klappen kreeg en een knie tegen zijn achterhoofd. "Het was totale chaos om me heen. Heel even heb ik geprobeerd de vele pijnprikkels te ondergaan. Ik herinner me vele handen met handschoenen in mijn gezicht. Het deed zoveel pijn, toen viel ik op de grond." Volgens de officier van justitie zijn er echter geen aanwijzingen voor buitensporig politiegeweld.
Bij de blokkade van de A12 op zaterdag 27 mei werden in totaal 1587 klimaatactivisten aangehouden. De meeste demonstranten waren al snel weer op vrije voeten en worden niet vervolgd. 48 mensen zijn opgepakt vanwege strafbare feiten als bekladding of belediging en worden wel vervolgd. De activisten demonstreerden tegen subsidies voor de fossiele industrie.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Bernard Z. (35), een van de verdachten die komende week terechtstaat voor de kunstroof in het Drents Museum in Assen in januari vorig jaar, heeft geen deal gesloten met justitie. Zijn advocaat bevestigt zaterdag een bericht hierover van RTL Nieuws.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nationale Ombudsman Reinier van Zutphen is kritisch op het voornemen van het kabinet om te besparen op de bijstand. Van Zutphen heeft daarom een brief geschreven aan minister Thierry Aartsen (VVD) van Werk en Participatie, vertelt hij zaterdag in het NOS Radio 1 Journaal.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag vieren ADO-fans dat hun club vrijdagavond kampioen is geworden in de eerste divisie. Er wordt vuurwerk afgestoken en automobilisten en scooterrijders claxonneren. Bij het stadion van ADO Den Haag zijn tientallen mensen samengekomen, ziet een ANP-verslaggever. Daar is vuurwerk te horen en groene rook te zien.
14 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Frank van Leeuwen heeft het 27e seizoen van De Slimste Mens gewonnen. De presentator van Goedemorgen Nederland versloeg in de finale van de kennisquiz van KRO-NCRV actrice Delilah Warcup-Van Eyck en theatermaker Bibi Roos.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De eerste NS-conducteurs krijgen eind deze maand een bodycam uitgereikt. Het kan nog tot eind dit jaar duren voordat alle treinbeambten er een kunnen dragen tijdens hun werk. Dat meldt staatssecretaris Annet Bertram (Openbaar Vervoer, CDA) aan de Tweede Kamer.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten (NVSA) roept staatssecretaris van Justitie en Veiligheid Claudia van Bruggen op de strenge communicatiemaatregelen op de zwaarst bewaakte afdelingen van gevangenissen te schrappen. In november werd het toezicht in zwaarbeveiligde inrichtingen zoals de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught aangescherpt als gevolg van een nieuwe gevangeniswet.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Politici en inwoners van het Groene Hart hebben zich op het provinciehuis in Den Haag urenlang uitgesproken tegen de komst van windturbines in het open polderlandschap. Vele tientallen insprekers vertelden Provinciale Staten hoe ze denken over de plannen van de provincie Zuid-Holland. De boodschap was veelal hetzelfde: zet geen windturbines in het Groene Hart.
15 uur geleden