OM eist opnieuw celstraf voor geweld rondom Ajax - Maccabi
AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag opnieuw een celstraf geëist tegen een verdachte van geweld rondom de wedstrijd Ajax - Maccabi Tel Aviv op 7 november. De officier van justitie eiste 24 maanden cel waarvan zes maanden voorwaardelijk tegen de 32-jarige Sefa Ö. Hij zou betrokken zijn geweest bij vier geweldsincidenten op verschillende plekken in de binnenstad van Amsterdam.
De officier van justitie noemde de aanvallen op Maccabi-supporters "zeer verwerpelijk". De gebeurtenissen hebben "een nacht gecreëerd waarvoor Amsterdam nog lang een diepe schaamte zal voelen", zei ze.
Op beelden getoond tijdens de zitting zou te zien zijn dat de verdachte op de Dam een vliegende trap uitdeelt waardoor het slachtoffer tegen een voorbijrijdende tram aanvliegt. De persoon wordt daarna mishandeld als hij op de grond ligt. Ook op het Damrak en in een zijstraat zou de verdachte geweld hebben gepleegd. Op beelden gemaakt in de Zoutsteeg is te zien dat mensen worden achtervolgd. Als twee van hen ten val komen, worden ze mishandeld. De verdachte zou hieraan hebben deelgenomen. Hij zou het slachtoffer hebben getrapt en geslagen. Ook zou hij een ander slachtoffer hebben geduwd. De hele mishandeling is gefilmd door iemand uit de groep waartoe Amsterdammer Ö. zou hebben behoord.
Schadeclaims
"Het geweld is beïnvloed door woede over de situatie in Gaza en vereenzelviging van Maccabi-supporters met het Israëlische leger", aldus de officier van justitie. Ö. meldde zich na een uitzending van Opsporing Verzocht bij de politie en zit nog vast. In de rechtbank wilde hij geen vragen beantwoorden. "Ik heb spijt dat ik daar aanwezig was", was zijn enige commentaar. Zijn advocaten zeiden te "schrikken" van de hoogte van de eis en vroegen de rechtbank hun cliënt aanzienlijk lager te straffen.
Aan het begin van de zaak meldden zich twee advocaten die in totaal zestig slachtoffers bijstaan. Verschillende van hen hebben schadeclaims ingediend. Mogelijk komen zij in latere strafzaken aan bod.
Woensdag staan vijf verdachten van het geweld rondom de wedstrijd in de Amsterdam ArenA terecht. Tegen de eerste verdachte, de 19-jarige Lucas D. uit Monnickendam, eiste het OM zes maanden cel waarvan drie maanden voorwaardelijk. De rechtbank doet op 24 december uitspraak in de diverse zaken.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Duizenden mensen zijn zaterdag iets na 16.00 uur aangekomen op het Museumplein in Amsterdam na een mars tegen fascisme en racisme. Die vertrok rond 15.00 uur vanaf de Dam. Toen ging het nog om een paar honderd demonstranten, maar onderweg sloten veel mensen zich bij de stoet aan, zag een ANP-verslaggever.
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Sarah Janneh en Kiki Schippers maken dit jaar kans op de Annie M.G. Schmidtprijs, de prijs voor het beste theaterlied van het voorgaande jaar. De nominaties werden zaterdag bekendgemaakt in het NPO Radio 1-programma De Taalstaat.
12 uur geledenARNHEM (ANP) - Burgemeester Ahmed Marcouch van Arnhem heeft zaterdagochtend in Arnhem de Nederlandse regering opgeroepen om excuses te maken aan Molukkers in Nederland voor de wijze waarop zij zijn behandeld vanaf 1951. In dat jaar kwamen duizenden mensen naar Nederland na een dienstbevel van de regering. Nederland haalde hen na de Indonesische onafhankelijkheid in 1949 hierheen, in afwachting van de vestiging van een eigen onafhankelijke republiek op het eiland Ambon. Die staat is er tot op heden niet gekomen.
12 uur geledenSCHOONHOVEN (ANP) - De politie is nog altijd op zoek naar de auto waarin vermoedelijk de schutter is gevlucht na het neerschieten van een uit Iran afkomstige politiemedewerker. Dat laat een politiewoordvoerster weten. Of er al tips zijn binnengekomen over de Toyota Yaris, die wegreed richting Lopik, kan ze in het belang van het onderzoek niet delen.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De anti-abortusorganisatie Schreeuw om Leven heeft op een misleidende manier reclame gemaakt voor hulp aan onbedoeld zwangere vrouwen. Op de gratis Boomerangkaart, waar de hulp werd aangeboden, ontbreekt de naam en visie van de adverteerder. Hierdoor is de kaart volgens de Reclame Code Commissie (RCC) in strijd met de Nederlandse Reclame Code. Dat blijkt uit een uitspraak van de commissie van begin maart.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft een verdachte aangehouden voor de dodelijke schietpartij vorig weekend op het Koningin Wilhelminaplein in Amsterdam Nieuw-West. Het gaat om een 24-jarige man uit de hoofdstad, meldt de politie.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tienduizenden vrijwilligers ruimen zaterdag door heel Nederland zwerfafval op tijdens de 24e editie van de Landelijke Opschoondag. Bij organisator Verpact, dat namens het bedrijfsleven verantwoordelijk is voor de inzameling en recycling van verpakkingen, zijn zeker 1525 acties aangemeld.
17 uur geleden