Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM eist levenslang tegen twee verdachten moord Peter R. de Vries

OM eist levenslang tegen twee verdachten moord Peter R. de Vries

AMSTERDAM (ANP) - Tegen de twee mannen die verdacht worden van de moord op Peter R. de Vries is dinsdag een levenslange celstraf geëist. Beide verdachten "hebben hun recht op vrijheid verspeeld", aldus het Openbaar Ministerie.

Het OM meent dat de 22-jarige Delano G. uit Rotterdam de schutter is. Medeverdachte Kamil E. (36) zou G. van en naar Amsterdam hebben gereden en meerdere voorverkenningen hebben uitgevoerd. "Zowel G. als E. was volledig op de hoogte van de opdracht die uitgevoerd moest worden", aldus de officier van justitie dinsdag in de rechtbank in Amsterdam.

De Vries werd op 6 juli vorig jaar neergeschoten in hartje Amsterdam. De misdaadverslaggever liep van de studio van RTL Boulevard, waar hij net een optreden achter de rug had, naar zijn auto in een parkeergarage in de Lange Leidsedwarsstraat toen hij van nabij werd neergeschoten. Hij werd in het hoofd getroffen en bezweek negen dagen later aan zijn verwondingen.

Motief onbekend

Nog geen uur na de aanslag reed de politie de twee verdachten klem bij een afrit op de A4. In de auto werd onder meer het woordwapen gevonden en een crypto-telefoon, waarmee de verdachten communiceerden met de vooralsnog onbekend gebleven opdrachtgever.

Een motief voor de moord is niet bekend, maar er wordt vermoed dat het te maken heeft met de rol van De Vries als vertrouwenspersoon van de kroongetuige in het omvangrijke liquidatieproces Marengo rond hoofdverdachte Ridouan Taghi. "Daar heeft het alle schijn van", zei de officier. Hij sprak van "een bijzonder schokkende aanslag" op "een derde aan de kroongetuige gelieerde persoon". In 2018 werd de broer van kroongetuige Nabil B. doodgeschoten, in 2019 zijn advocaat Derk Wiersum.

Signaal afgeven

"De maatschappij wordt geconfronteerd met een nieuwe werkelijkheid met gevoelens van angst en terreur", zei de officier over de drie moorden. Met het eisen van een levenslange gevangenisstraf wil hij "een glashelder signaal" afgeven.

Strafverzwarend is volgens het OM dat het om een huurmoord gaat, op "een volstrekt onschuldige burger". Daarbij hebben de verdachten vele vragen onbeantwoord gelaten, door zich te te beroepen op hun zwijgrecht of slechts beperkt en - in de ogen van justitie - leugenachtig te verklaren.

Geschokt

Tot slot weegt het OM de enorme maatschappelijke schok mee in het nadeel van de beklaagden. "Een beroemd en door velen geliefde misdaadverslaggever met een zeer lange staat van dienst en met een ongekende vastberadenheid, is niet meer. Zijn dood heeft heel Nederland geschokt en in diepe rouw gewenteld."

De zaak gaat op 15 juni verder met onder meer de pleidooien van de advocaten van de verdachten. De rechtbank is van plan 14 juli uitspraak te doen.

Meer uit Binnenland

Instituut: 66 schademeldingen na aardbeving Groningen

GRONINGEN (ANP) - Bij het Instituut Mijnbouwschade Groningen zijn tot 12.00 uur vrijdag 66 meldingen binnengekomen van mensen die schade hebben opgelopen door de aardbeving in de nacht van donderdag op vrijdag. Daarnaast belden tientallen mensen met de organisatie. Twaalf inwoners maakten melding van een Acuut Onveilige Situatie.

19 minuten geleden
Kerstmarkten Valkenburg begonnen met extra veiligheidsmaatregelen

VALKENBURG (ANP) - De kerstmarkten in Valkenburg zijn vrijdagmiddag begonnen met een fors aantal veiligheidsmaatregelen. De Limburgse gemeente Valkenburg aan de Geul neemt al extra maatregelen sinds het landelijke dreigingsniveau eind 2023 werd opgeschaald naar niveau 4 van de 5, wat betekent dat de kans op een aanslag in Nederland reëel is. Maar dit jaar zijn het meer maatregelen dan in voorgaande jaren.

20 minuten geleden
Waterschap doet inspecties bij Zeerijp om aardbeving

GRONINGEN (ANP) - Het waterschap Noorderzijlvest voert inspecties uit in een gebied van 10 kilometer rond het epicentrum van de aardbeving in het Groningse dorp Zeerijp. "Risicovolle objecten" zoals kades langs het Eemskanaal, gemalen en dijken worden onderzocht op schade. Dat gebeurt altijd bij aardbevingen met een kracht van 3.0 en hoger, meldt het noordelijke waterschap.

46 minuten geleden
Gemeente Eemsdelta enorm geschrokken van aardbeving

ZEERIJP (ANP) - De gemeente Eemsdelta is "enorm geschrokken" dat in de nacht van donderdag op vrijdag in de omgeving van Zeerijp rond 01.16 uur een "zware aardbeving" heeft plaatsgevonden. Zeerijp valt onder de gemeente Eemsdelta.

49 minuten geleden
Duizenden cybercrime-servers van bedrijf uit de lucht gehaald

APELDOORN (ANP) - In Den Haag en Zoetermeer zijn bij een bedrijf duizenden computerservers offline gehaald die werden gebruikt voor cybercrime. Dat meldt de politie, die de aanbieder omschrijft als een malafide websitebeheerder.

50 minuten geleden
Boete dreigt om verdere vertraging bussen Zuid-Hollandse eilanden

DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland overweegt vervoersbedrijf Transdev een boete op te leggen, omdat het de komende maanden met dieselbussen blijft rijden op de eilanden Goeree-Overflakkee en Hoeksche Waard. Transdev heeft voor de nieuwe concessie, die over een maand ingaat, 67 elektrische bussen besteld bij VDL en Volvo. Door productieproblemen komen die echter weken tot maanden later binnen dan beloofd.

52 minuten geleden
NAM betreurt onrust die aardbeving in Groningen veroorzaakt

ASSEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) zegt de onrust te betreuren die de nieuwe aardbeving in de provincie Groningen heeft veroorzaakt. De beving bij Zeerijp is het gevolg van de jarenlange gaswinning in het Groningenveld, waarvoor de NAM verantwoordelijk was.

53 minuten geleden