OM eist levenslang tegen 'lokkers' voor liquidatie Amsterdammer
SCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie eist levenslang tegen twee mannen die worden verdacht van betrokkenheid bij de liquidatie van Amsterdammer Justin Jap Tjong. Volgens justitie hebben Ferrel T. (35) en Guyno O. (29) de 25-jarige Jap Tjong op 31 januari 2017 in de val gelokt, wat leidde tot zijn dood in Amsterdam-Osdorp. Jap Tjong werd van dichtbij tientallen keren beschoten. "Hij had geen schijn van kans", aldus het OM donderdag in het justitieel complex bij Schiphol.
Het motief voor de moord ligt volgens justitie in de 'vergismoord' op Hakim Changachi (31), op 12 januari 2017 in Utrecht. Jap Tjong zou de chauffeur zijn geweest bij deze moordexpeditie, T. en O. de schutters. Changachi werd aangezien voor het eigenlijke doelwit, een man die in dezelfde flat woonde.
Toen plannen werden gemaakt om het eigenlijke doelwit alsnog dood te schieten, zou de 25-jarige bang zijn geworden. Ruim twee weken na de vergismoord werd Jap Tjong vervolgens zelf doodgeschoten. "Niemand gaat je meer kunnen helpen", zou hem zijn gezegd toen Jap Tjong wegrende uit de auto waarin de moordplannen werden besproken. Het OM denkt dat hij heeft moeten boeten voor de vergismoord, zodat T. en O. zelf ontzien zouden worden bij represailles. "Ze hebben hem bruut geofferd", aldus de officier van justitie.
Eerdere veroordeling
Het duo heeft in de ogen van het OM Jap Tjong naar Amsterdam-Osdorp gelokt door hem te zeggen dat hij een "laatste klus" moest doen. Op straat is hij vervolgens omgebracht door iemand anders.
T. en O. zijn eerder door de rechtbank veroordeeld voor de vergismoord op Changachi en voor de verijdelde moordpoging op het eigenlijke doelwit, twee dagen daarna. Zij kregen beiden 26 jaar opgelegd. T. ging in beroep, donderdagmiddag veroordeelde het gerechtshof in Arnhem hem tot 21 jaar cel.
Bewijzen
Het OM schrijft de organisatie van de moord op het conto van Delano 'Keylow' R., voorman van Caloh Wagoh en hoofdverdachte in Eris. Hij zou zich hiermee hebben willen bewijzen tegenover Ridouan Taghi, hoofdverdachte in een ander zeer omvangrijk liquidatieproces, Marengo. In Eris is tegen R. een levenslange celstraf geëist.
De zaak over de moord op Jap Tjong gaat op 26 april verder met de pleidooien van de verdediging.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Den Haag, Amsterdam, Utrecht en de G40-steden, het netwerk van 41 grote en middelgrote steden, doen "opnieuw een dringend beroep op het Rijk" om extra geld beschikbaar te stellen voor het uitvoeren van de inburgeringswet. Het aantal inburgeraars is verdubbeld ten opzichte van eerdere inschattingen, maar het budget voor de uitvoeringskosten is ondanks eerder gemaakte afspraken niet verhoogd, stellen de gemeenten in een persbericht.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Utrechtse burgemeester Sharon Dijksma noemt de aangekondigde stop op stroomnetaansluitingen "een bittere pil". Dat schrijft zij op haar Instagramkanaal.
5 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De mobiele eenheid heeft opnieuw moeten ingrijpen bij een demonstratie tegen de opvang van asielzoekers in Loosdrecht. Er zijn minstens twee personen aangehouden voor openbare geweldpleging, meldt een woordvoerder van de politie. Meer aanhoudingen worden niet uitgesloten.
6 uur geledenHOENSBROEK (ANP) - Bij een steekincident in het Limburgse Hoensbroek is een man overleden. De politie meldt dat zij een onderzoek heeft gestart.
6 uur geledenSEVENUM (ANP) - In het Limburgse dorp Sevenum woedt een grote brand in een winkel aan de Maasbreeseweg in het centrum van het dorp. Dat meldt de veiligheidsregio.
6 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De mobiele eenheid heeft opnieuw moeten ingrijpen bij een demonstratie tegen de opvang van asielzoekers in Loosdrecht. Er zijn minstens twee personen aangehouden voor openbare geweldpleging, meldt een woordvoerder van de politie. Meer aanhoudingen worden niet uitgesloten.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet onderzoekt of de Amerikaanse rapper Ye, voorheen bekend als Kanye West, toch geweigerd kan worden. Minister David van Weel (Veiligheid, VVD) zei dat zijn collega Bart van den Brink van Asiel en Migratie (CDA) kijkt of er redenen zijn om Ye de toegang tot Nederland te ontzeggen.
11 uur geleden