OM eist jaar cel tegen psycholoog om handel in antibraakmiddel
DEN BOSCH (ANP) - Het Openbaar Ministerie eist een celstraf van een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk, tegen psycholoog Wim van Dijk (80) voor het herhaaldelijk overtreden van de geneesmiddelenwet. De man uit Den Bosch heeft zelf toegegeven dat hij een groot aantal mensen aan zelfdodingsmiddelen heeft geholpen. Hij wordt echter niet vervolgd voor verboden hulp bij zelfdoding, omdat de politie geen enkel sterfgeval in verband heeft gebracht met de door hem geleverde middelen.
De officier van justitie wees er in haar toelichting op de strafeis op dat toekomstige sterfgevallen niet uit te sluiten zijn. "Dat kan bijna niet anders" door de schaal van de handel, zei ze.
Van Dijk heeft bekend dat hij mensen op hun verzoek en na een gesprek pakketjes meegaf met daarin het dodelijke 'middel X' en een antibraakmiddel. Alleen voor het handelen in die antibraakmiddelen vervolgt het OM hem nu dus. "Van Dijk wist maar al te goed dat zijn handelsactiviteiten illegaal waren", zei de officier van justitie. Ze wees erop dat daar "niet voor niets" vergunningen voor nodig zijn. Daar beschikte hij niet over.
Belangrijke rol
De officier van justitie legde uit dat antibraakmiddelen een belangrijke rol spelen bij zelfdodingen met middel X. Ze noemde de verdachte "hardleers" en vond het "ongepast" dat hij de suggestie wekte dat hij "slechts een beetje burgerlijk ongehoorzaam is geweest".
Met het leveren van antibraakmiddelen aan meer dan tweehonderd mensen, heeft de verdachte volgens het OM "een belangrijke bijdrage" geleverd aan de kans dat zelfdodingspogingen slagen. Middel X, dat in de levensmiddelenindustrie wordt gebruikt, is op zichzelf niet illegaal. Als iemand eraan sterft, kan degene die het heeft geleverd echter wel strafbaar zijn, zo is in diverse eerdere zaken gebleken.
Politieke discussie
Advocaat Jan Boksem vindt dat zijn cliënt hooguit een "symbolische" voorwaardelijke straf verdient. "Aangezien hij niet terechtstaat voor hulp bij zelfdoding of het leveren van middel X, zal uw rechtbank erop moeten toezien dat hij daar ook niet voor wordt gestraft", zei Boksem. Het strafrecht is ook "niet bedoeld om een politieke discussie te voeren" over de wenselijkheid van hulp bij een vrijwillig levenseinde, voegde hij eraan toe. "Die discussie hoort thuis in het parlement."
De advocaat betoogde verder dat Van Dijk "geen verkeerde motieven" had. "Zijn doel was medemenselijkheid, hij wilde onnodig lijden voorkomen."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Binnen een paar weken moet het duidelijk zijn hoe het internationale betalingsverkeer van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag wordt geregeld. Dat is nodig omdat de VS vorige maand nieuwe sancties tegen het strafhof aankondigden. Volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) is het vinden van een passende oplossing "uitdagend".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Ik dacht dat ik in de film beland was", verklaarde een van de vermeende uitvoerders donderdag in de rechtszaal over de verwoestende explosie in een bruidswinkel aan de Tarwekamp. Daarbij vielen op 7 december 2024 zes doden in de Haagse wijk Mariahoeve. "Ik kon me niet voorstellen wat er was gebeurd", vervolgde Mourad B. (31). Hij zou samen met zijn neef Ilias B. (25) de aanslag hebben gepleegd.
2 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Schiphol wil een meerderheidsbelang van 80 procent nemen in Maastricht Aachen Airport (MAA). De provincie Limburg bezit nu 60 procent van de aandelen in het verlieslijdende vliegveld in de gemeente Beek en de Schiphol Group de overige 40 procent. Schiphol trekt ruim 4 miljoen euro uit voor het verwerven van de aandelen en wil de komende jaren in totaal 33 miljoen euro investeren in MAA, zegt financieel topman Robert Carsouw.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een nieuw instituut van Defensie moet samen met het bedrijfsleven en kennisinstellingen de innovatie "radicaal" versnellen. Staatssecretaris Derk Boswijk (Defensie, CDA) kwam donderdag met een eerste opdracht aan de partners voor de bescherming van de Noordzee. Daar vormen de Russen een bedreiging voor onderzeese kabels en leidingen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op een van de telefoons van Moshtag B. (35), de vermeende opdrachtgever van de fatale aanslag aan de Tarwekamp in Den Haag, zijn screenshots gevonden van het plan van aanpak. B. erkende dit donderdag ook zelf op de tweede zittingsdag in zijn strafzaak, terwijl hij woensdag bij de start van het proces nog in het midden hield of hij op de hoogte was van een plan van aanpak.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging voor Journalisten (NVJ) loopt aanstaande zondag in Amsterdam opnieuw mee met de Rode Lijn-demonstratie tegen geweld in Gaza. De vakbond schrijft in een verklaring dat de Israëlische regering in reactie op de aanval van Hamas op 7 oktober 2023 ook de oorlog heeft verklaard aan de journalistiek.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten ziet geen blokkades bij coalitiepartijen op een hogere belasting op vermogens. Dat zegt hij in het debat over de belastingen. Het gaat om het voorstel van PRO en Volt om meer belasting te heffen op vermogens en winst en zo de lasten voor werkenden te verlichten.
12 uur geleden