Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM eist jaar cel tegen psycholoog om handel in antibraakmiddel

OM eist jaar cel tegen psycholoog om handel in antibraakmiddel

DEN BOSCH (ANP) - Het Openbaar Ministerie eist een celstraf van een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk, tegen psycholoog Wim van Dijk (80) voor het herhaaldelijk overtreden van de geneesmiddelenwet. De man uit Den Bosch heeft zelf toegegeven dat hij een groot aantal mensen aan zelfdodingsmiddelen heeft geholpen. Hij wordt echter niet vervolgd voor verboden hulp bij zelfdoding, omdat de politie geen enkel sterfgeval in verband heeft gebracht met de door hem geleverde middelen.

De officier van justitie wees er in haar toelichting op de strafeis op dat toekomstige sterfgevallen niet uit te sluiten zijn. "Dat kan bijna niet anders" door de schaal van de handel, zei ze.

Van Dijk heeft bekend dat hij mensen op hun verzoek en na een gesprek pakketjes meegaf met daarin het dodelijke 'middel X' en een antibraakmiddel. Alleen voor het handelen in die antibraakmiddelen vervolgt het OM hem nu dus. "Van Dijk wist maar al te goed dat zijn handelsactiviteiten illegaal waren", zei de officier van justitie. Ze wees erop dat daar "niet voor niets" vergunningen voor nodig zijn. Daar beschikte hij niet over.

Belangrijke rol

De officier van justitie legde uit dat antibraakmiddelen een belangrijke rol spelen bij zelfdodingen met middel X. Ze noemde de verdachte "hardleers" en vond het "ongepast" dat hij de suggestie wekte dat hij "slechts een beetje burgerlijk ongehoorzaam is geweest".

Met het leveren van antibraakmiddelen aan meer dan tweehonderd mensen, heeft de verdachte volgens het OM "een belangrijke bijdrage" geleverd aan de kans dat zelfdodingspogingen slagen. Middel X, dat in de levensmiddelenindustrie wordt gebruikt, is op zichzelf niet illegaal. Als iemand eraan sterft, kan degene die het heeft geleverd echter wel strafbaar zijn, zo is in diverse eerdere zaken gebleken.

Politieke discussie

Advocaat Jan Boksem vindt dat zijn cliënt hooguit een "symbolische" voorwaardelijke straf verdient. "Aangezien hij niet terechtstaat voor hulp bij zelfdoding of het leveren van middel X, zal uw rechtbank erop moeten toezien dat hij daar ook niet voor wordt gestraft", zei Boksem. Het strafrecht is ook "niet bedoeld om een politieke discussie te voeren" over de wenselijkheid van hulp bij een vrijwillig levenseinde, voegde hij eraan toe. "Die discussie hoort thuis in het parlement."

De advocaat betoogde verder dat Van Dijk "geen verkeerde motieven" had. "Zijn doel was medemenselijkheid, hij wilde onnodig lijden voorkomen."

Meer uit Binnenland

Treinverkeer tussen Rotterdam en Delft eerder hervat

ROTTERDAM (ANP) - Het treinverkeer tussen Rotterdam en Delft Campus kan twee uur eerder worden hervat dan gedacht, meldt ProRail. De herstelwerkzaamheden aan de infrastructuur bij Rotterdam-Delfshaven, waar zaterdag sprake was van brandstichting, zijn sneller gegaan dan gepland. Vanaf 21.00 uur kunnen er weer treinen rijden op het traject.

7 uur geleden
Demonstranten terug op de Dam, einde pro-Palestijnse demonstratie

AMSTERDAM (ANP) - Het nationaal pro-Palestijns protest in Amsterdam loopt ten einde. Op de Dam in Amsterdam arriveerden rond 17.15 uur ongeveer duizend demonstranten die meeliepen in een mars door de binnenstad.

10 uur geleden
Zo'n duizend pro-Palestijnse demonstranten in mars door Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De deelnemers van het nationaal pro-Palestijns protest op de Dam in Amsterdam zijn rond 15.30 uur begonnen aan een mars door de binnenstad, ziet een ANP-verslaggever. Het gaat om ongeveer duizend demonstranten.

11 uur geleden
Honderden bij nationaal pro-Palestijns protest op de Dam

AMSTERDAM (ANP) - Enkele honderden mensen nemen zondagmiddag deel aan een nationaal pro-Palestijns protest op de Dam in Amsterdam, ziet een ANP-verslaggever. Op borden en spandoeken staan diverse teksten, zoals 'Stop the Genocide', 'Free Palestine' en 'Mensenrechten gelden ook voor Palestijnen'. Ook zijn er veel Palestijnse vlaggen te zien.

12 uur geleden
Ina Klaassen, directeur van Rotterdams museum Boijmans, overleden

ROTTERDAM (ANP) - Ina Klaassen, directeur van Museum Boijmans Van Beuningen in Rotterdam, is zondag overleden. Ze was ernstig ziek. In mei legde ze haar werkzaamheden neer.

12 uur geleden
Stille tocht in Amsterdam voor gedode Palestijnse kinderen

AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer 250 demonstranten houden in het centrum van Amsterdam een stille tocht waarmee ze aandacht vragen voor het dodelijke geweld tegen kinderen in Gaza. De stille tocht onder leiding van Amnesty International begon op het Amstelveld en eindigt op de Dam. Daar sluit de groep zich om 14.00 uur aan bij een nationaal pro-Palestijns protest.

13 uur geleden
Politie onderzoekt incidenten Pridewalk Almere

ALMERE (ANP) - De politie is bezig met een onderzoek naar de meldingen van incidenten tijdens de Pridewalk in Almere afgelopen vrijdag. Volgens een woordvoerder wordt daarbij onder meer naar beelden gekeken.

13 uur geleden