OM eist jaar cel tegen psycholoog om handel in antibraakmiddel
DEN BOSCH (ANP) - Het Openbaar Ministerie eist een celstraf van een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk, tegen psycholoog Wim van Dijk (80) voor het herhaaldelijk overtreden van de geneesmiddelenwet. De man uit Den Bosch heeft zelf toegegeven dat hij een groot aantal mensen aan zelfdodingsmiddelen heeft geholpen. Hij wordt echter niet vervolgd voor verboden hulp bij zelfdoding, omdat de politie geen enkel sterfgeval in verband heeft gebracht met de door hem geleverde middelen.
De officier van justitie wees er in haar toelichting op de strafeis op dat toekomstige sterfgevallen niet uit te sluiten zijn. "Dat kan bijna niet anders" door de schaal van de handel, zei ze.
Van Dijk heeft bekend dat hij mensen op hun verzoek en na een gesprek pakketjes meegaf met daarin het dodelijke 'middel X' en een antibraakmiddel. Alleen voor het handelen in die antibraakmiddelen vervolgt het OM hem nu dus. "Van Dijk wist maar al te goed dat zijn handelsactiviteiten illegaal waren", zei de officier van justitie. Ze wees erop dat daar "niet voor niets" vergunningen voor nodig zijn. Daar beschikte hij niet over.
Belangrijke rol
De officier van justitie legde uit dat antibraakmiddelen een belangrijke rol spelen bij zelfdodingen met middel X. Ze noemde de verdachte "hardleers" en vond het "ongepast" dat hij de suggestie wekte dat hij "slechts een beetje burgerlijk ongehoorzaam is geweest".
Met het leveren van antibraakmiddelen aan meer dan tweehonderd mensen, heeft de verdachte volgens het OM "een belangrijke bijdrage" geleverd aan de kans dat zelfdodingspogingen slagen. Middel X, dat in de levensmiddelenindustrie wordt gebruikt, is op zichzelf niet illegaal. Als iemand eraan sterft, kan degene die het heeft geleverd echter wel strafbaar zijn, zo is in diverse eerdere zaken gebleken.
Politieke discussie
Advocaat Jan Boksem vindt dat zijn cliënt hooguit een "symbolische" voorwaardelijke straf verdient. "Aangezien hij niet terechtstaat voor hulp bij zelfdoding of het leveren van middel X, zal uw rechtbank erop moeten toezien dat hij daar ook niet voor wordt gestraft", zei Boksem. Het strafrecht is ook "niet bedoeld om een politieke discussie te voeren" over de wenselijkheid van hulp bij een vrijwillig levenseinde, voegde hij eraan toe. "Die discussie hoort thuis in het parlement."
De advocaat betoogde verder dat Van Dijk "geen verkeerde motieven" had. "Zijn doel was medemenselijkheid, hij wilde onnodig lijden voorkomen."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De VVD staat ervoor open om kleine spaarders pas bij een hoger vermogen belasting te laten betalen in box 3. Het kabinet wil dat zij al bij 30.000 euro vermogensbelasting moeten betalen, in plaats van bij de ongeveer 60.000 euro die nu geldt.
12 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Veel partijen in de Tweede Kamer hebben zorgen geuit over de veiligheid van jongeren die met complexe problemen in de jeugdzorg zitten. In een debat zeiden meerdere Kamerleden dat de veiligheid van de kinderen vaak niet kan worden gewaarborgd en dat ook de zorg lang niet altijd op orde is.
22 minuten geledenLICHTENVOORDE (ANP) - Gemeenten eisen structurele en langdurige financiering van het Rijk voor de opvang en huisvesting van asielzoekers, in plaats van steeds afhankelijk te zijn van tijdelijke regelingen. Een resolutie daarvoor kreeg woensdag 99,6 procent van de stemmen op de ledenvergadering van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG).
26 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De 37-jarige man die ervan verdacht wordt afgelopen vrijdag in Amsterdam-Noord een 61-jarige man te hebben doodgeschoten, deed dat nadat hij het slachtoffer op een agressieve manier had aangesproken op een "gebeurtenis uit het verleden". Dat meldt het OM woensdag. De verdachte kende het slachtoffer uit de gevangenis in Zaanstad.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij misdrijven tegen hulpverleners gaat het Openbaar Ministerie in principe de dubbele straf eisen vergeleken met misdrijven tegen andere mensen. Dat staat in een richtlijn die het College van procureurs-generaal vanaf donderdag wil laten gelden, schrijft justitieminister David van Weel (VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Bovendien moet een gevangenisstraf het uitgangspunt worden, dus geen boete of taakstraf.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - Bij het steekincident in Arnhem zijn dinsdagavond drie gewonden gevallen. Een van hen, een minderjarig slachtoffer, raakte zwaargewond. De twee andere slachtoffers zijn als verdachte aangemerkt.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS deelt de zorgen van medewerkers, vakbonden en de politiek over de veiligheid van spoorwegpersoneel. "Elk incident is er een te veel; iedereen moet altijd op een veilige manier kunnen werken", reageert de NS op een dinsdag verschenen brandbrief van VVMC, de vakbond voor spoorwegpersoneel.
2 uur geleden