OM eist jaar cel tegen psycholoog om handel in antibraakmiddel
DEN BOSCH (ANP) - Het Openbaar Ministerie eist een celstraf van een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk, tegen psycholoog Wim van Dijk (80) voor het herhaaldelijk overtreden van de geneesmiddelenwet. De man uit Den Bosch heeft zelf toegegeven dat hij een groot aantal mensen aan zelfdodingsmiddelen heeft geholpen. Hij wordt echter niet vervolgd voor verboden hulp bij zelfdoding, omdat de politie geen enkel sterfgeval in verband heeft gebracht met de door hem geleverde middelen.
De officier van justitie wees er in haar toelichting op de strafeis op dat toekomstige sterfgevallen niet uit te sluiten zijn. "Dat kan bijna niet anders" door de schaal van de handel, zei ze.
Van Dijk heeft bekend dat hij mensen op hun verzoek en na een gesprek pakketjes meegaf met daarin het dodelijke 'middel X' en een antibraakmiddel. Alleen voor het handelen in die antibraakmiddelen vervolgt het OM hem nu dus. "Van Dijk wist maar al te goed dat zijn handelsactiviteiten illegaal waren", zei de officier van justitie. Ze wees erop dat daar "niet voor niets" vergunningen voor nodig zijn. Daar beschikte hij niet over.
Belangrijke rol
De officier van justitie legde uit dat antibraakmiddelen een belangrijke rol spelen bij zelfdodingen met middel X. Ze noemde de verdachte "hardleers" en vond het "ongepast" dat hij de suggestie wekte dat hij "slechts een beetje burgerlijk ongehoorzaam is geweest".
Met het leveren van antibraakmiddelen aan meer dan tweehonderd mensen, heeft de verdachte volgens het OM "een belangrijke bijdrage" geleverd aan de kans dat zelfdodingspogingen slagen. Middel X, dat in de levensmiddelenindustrie wordt gebruikt, is op zichzelf niet illegaal. Als iemand eraan sterft, kan degene die het heeft geleverd echter wel strafbaar zijn, zo is in diverse eerdere zaken gebleken.
Politieke discussie
Advocaat Jan Boksem vindt dat zijn cliënt hooguit een "symbolische" voorwaardelijke straf verdient. "Aangezien hij niet terechtstaat voor hulp bij zelfdoding of het leveren van middel X, zal uw rechtbank erop moeten toezien dat hij daar ook niet voor wordt gestraft", zei Boksem. Het strafrecht is ook "niet bedoeld om een politieke discussie te voeren" over de wenselijkheid van hulp bij een vrijwillig levenseinde, voegde hij eraan toe. "Die discussie hoort thuis in het parlement."
De advocaat betoogde verder dat Van Dijk "geen verkeerde motieven" had. "Zijn doel was medemenselijkheid, hij wilde onnodig lijden voorkomen."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De nieuwe coalitie van D66, VVD en CDA trekt vanaf 2027 jaarlijks 50 miljoen euro uit voor media. Een deel van dat geld moet worden gebruikt om een eerder aangekondigde bezuiniging op de publieke omroep van 150 miljoen euro terug te draaien. Het geld wordt ook gebruikt voor persveiligheid en journalistieke vrijheid.
6 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nationaal Coördinator tegen Discriminatie en Racisme (NCDR) is "ongelofelijk blij" met de aandacht voor discriminatiebestrijding in het regeerakkoord. "Het is ontzettend fijn dat de coalitiepartijen de NCDR in de wet willen verankeren, dat is een versterking van mijn werk. Een goede aanpak tegen discriminatie en racisme moet niet afhankelijk zijn van de politieke kleur van het moment. Nu wordt er niet meer weggekeken en dat stemt mij na jaren ontzettend hoopvol", aldus Rabin Baldewsingh. "Het nieuwe kabinet laat zien waar het voor staat. Dit is het mooiste cadeau dat ik kon krijgen."
37 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) noemt de investering van 100 miljoen euro voor het gevangeniswezen "een belangrijk signaal" van het nieuwe kabinet.
49 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - "Een enorme teleurstelling." Zo noemt Greenpeace het coalitieakkoord van D66, VVD en CDA. "Klimaat en natuur trekken weer aan het kortste eind. Deze coalitie heeft de mond vol over veiligheid, maar zonder stabiel klimaat en gezonde natuur komen onze levens in gevaar", zegt Marieke Vellekoop, directeur Greenpeace Nederland.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zeven verdachten staan begin februari voor de rechter voor betrokkenheid bij de rellen op het Malieveld en in de binnenstad van Den Haag vorig jaar na een anti-immigratieprotest. Zes van hen zijn in de afgelopen weken aangehouden en gedagvaard voor de politierechter, meldt het Openbaar Ministerie (OM). De zevende verdachte werd al in november aangehouden.
2 uur geledenDOKKUM (ANP) - De gemeente Noardeast-Fryslân heeft bekendgemaakt langs welke route koning Willem-Alexander en zijn familie op Koningsdag, maandag 27 april, door Dokkum lopen.
2 uur geledenDELFT (ANP) - Twee minderjarige verdachten zijn vrijdag opgepakt voor het mishandelen van vlogger Bender en zijn cameraman in Delft, meldt de politie. Tijdens een bezoek van PVV-leider Geert Wilders werden de twee vorige week belaagd door een groep van tientallen jongeren, van wie sommigen gooiden met flessen en stenen. Ook zou Bender op zijn achterhoofd zijn geslagen.
4 uur geleden