
OM eist in hoger beroep tot 20 cel jaar voor Marumse zwembadmoord
LEEUWARDEN (ANP) - In de Marumse zwembadmoord zijn in hoger beroep wederom celstraffen van twintig jaar geëist voor de toenmalige vriendin en zwager van het slachtoffer voor het plannen van zijn moord. Voor de schoonmoeder van het slachtoffer werd zeventien jaar geëist. Tegen Johan L., die zou hebben bemiddeld tussen de familie en de uitvoerders van de moord en ook het wapen zou hebben geleverd, is twaalf jaar geëist.
De zaak draait om de dood van Jan Elzinga (40), die in 2012 werd doodgeschoten bij een zwembad in het Groningse Marum. De toenmalige vriendin van Elzinga, haar moeder en broer zouden de moord beraamd hebben. De ex-schoonfamilie en de toenmalige vriendin kregen eind 2022 een celstraf van twintig jaar opgelegd. L. kreeg zeven jaar cel. Alle vier zijn in hoger beroep gegaan.
De advocaat-generaal stelde dat een dergelijke huurmoord "onmiskenbaar de meest ernstige vorm van moord" is. "Een leven wordt gewelddadig beëindigd omdat opdrachtgevers een zak geld op tafel willen leggen." Het Openbaar Ministerie verweet de familie "een slachtofferrol" aan te nemen. "Zij tonen geen schuld en berouw. Het is daarnaast bijzonder pijnlijk voor de nabestaanden dat er op de waarom-vraag nog steeds geen antwoord is."
Kroongetuige
Eerder kregen de uitvoerders, schutter Pascal E. en handlanger Willem P., celstraffen van respectievelijk vijftien en twintig jaar opgelegd. P. sloot in de gevangenis met het Openbaar Ministerie een deal voor een kortere straf en werd zo kroongetuige. Hij stelt dat de toenmalige vriendin van Elzinga, haar broer en haar moeder de moord beraamden. Volgens P. wilden ze Elzinga vermoorden omdat hij vreemdging en zijn vriendin zou hebben mishandeld.
P. gaf later toe bewijsmateriaal te hebben gemanipuleerd. Hij zou sms-berichten tussen hem en de broer hebben bewerkt. De rechtbank in Groningen vond echter dat er voldoende bewijs overbleef voor een veroordeling van de schoonfamilie.
Uitspraak
Het OM eiste twee jaar geleden tegen de broer, Marcel H. en Elzinga's voormalige vriendin, Monique H., twintig jaar cel. Moeder Jacoba van der L. zou zeventien jaar moeten zitten. Die straf eiste het OM destijds ook tegen Johan L.
Donderdag krijgen de advocaten het woord. De uitspraak wordt op 30 april verwacht.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam mocht poppodium Paradiso een vergunning verlenen voor een verbouwing. Dat oordeelde de rechter dinsdag, staat in een uitspraak die vrijdag is gepubliceerd.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nederlands Verbond voor Progressief Jodendom vindt dat het "zo niet verder kan" in de strijd tussen Israël en Hamas. "We zien vreselijk veel verlies, angst en verdriet - bij Palestijnen én Israëli's. Dát raakt ons en iedereen, ongeacht overtuiging of afkomst", zeggen de rabbijnen en het bestuur van het genootschap waarbij tien gemeenten zijn aangesloten.
3 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De rechtbank in Leeuwarden heeft vrijdag de kapitein van een snelle veerboot en de schipper van een watertaxi veroordeeld tot taakstraffen van 240 uur en een voorwaardelijke celstraf van drie maanden. De vaartuigen kwamen op 21 oktober 2022 op de Waddenzee met elkaar in botsing, in het Schuitengat bij Terschelling. Vier opvarenden van de watertaxi kwamen om het leven. Het lichaam van een van hen, een 12-jarige jongen, is nooit gevonden. Twee opvarenden van de watertaxi raakten ernstig gewond.
3 uur geledenZUTPHEN (ANP) - Mobilisation for the Environment (MOB) mag meedoen bij de stikstofzaak van Farmers Defence Force (FDF) tegen de Nederlandse staat. De milieuorganisatie wil zich aansluiten bij de Staat omdat de uitkomst van het kort geding mogelijk gevolgen kan hebben voor de bescherming van natuur en milieu. De voorzieningenrechter ging hierin mee. FDF overweegt hoger beroep tegen de beslissing van de rechter.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Omroep KRO-NCRV heeft overeenstemming bereikt met de oud-deelnemers van het programma Spoorloos die eerder door het programma aan verkeerde families in Colombia waren gekoppeld. Dat laten de omroep en De Vries Van Spanje advocaten, dat de oud-deelnemers bijstaat, weten in een gezamenlijke verklaring. Inhoudelijke details over de deal worden niet gedeeld.
4 uur geledenARNHEM (ANP) - De politie heeft deze week een derde verdachte aangehouden voor de ontvoering van twee kinderen in Dalfsen eerder dit jaar. Dat bevestigt het Openbaar Ministerie (OM) na berichtgeving van RTV Oost. De 42-jarige vrouw uit Enschede wordt verdacht van medeplichtigheid aan de ontvoering. Eerder werden al de biologische ouders van de kinderen opgepakt.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag is vrijdagochtend een doorlopende 24 uurswake begonnen. De actie is een "dringend moreel en politiek appel op de Nederlandse regering om per direct" sancties tegen Israël in te stellen. Organisator is de Rotterdam Palestina Coalitie.
5 uur geleden