Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM eist in hoger beroep levenslang voor vier moorden Enschede

OM eist in hoger beroep levenslang voor vier moorden Enschede

ZWOLLE (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag in hoger beroep opnieuw levenslange celstraffen geëist tegen de twee broers Dejan en Denis A. Ze worden verdacht van vier moorden in een growshop in Enschede. De slachtoffers zijn koelbloedig geëxecuteerd, zei de aanklager.

In het pand aan de Van Leeuwenhoekstraat werden op 13 november 2018 vier slachtoffers met twee verschillende wapens van dichtbij doodgeschoten, onder wie de eigenaar van de winkel voor benodigdheden voor wietteelt. Het OM noemt het "een zeer ernstig misdrijf" en spreekt van "gruwelijke feiten".

Dejan (38) en Denis (36) werden in 2020 door de rechtbank in Almelo al tot levenslange celstraffen veroordeeld, samen met hun vader Camil A. Hij overleed in augustus 2022 op 61-jarige leeftijd in de gevangenis.

Beledigd

De broers beriepen zich aanvankelijk op hun zwijgrecht, maar in hoger beroep heeft Dejan verklaard dat zijn vader de enige schutter is geweest en in beide handen een wapen vasthield. Denis heeft tegenover het gerechtshof in Zwolle verklaard dat zijn vader in ieder geval twee van de slachtoffers neerschoot en hijzelf geen wapen had.

Volgens Dejan bezorgde zijn vader wapens in Enschede. De wapenhandelaar zou door een van de slachtoffers zijn beledigd over de prijs van de handelswaar en daarop hebben geschoten. Dat Camil A. twee wapens gelijktijdig hanteerde, noemt de aanklager "nauwelijks voorstelbaar". Het OM is ervan overtuigd dat Dejan zelf ook schoot op alle vier de slachtoffers, met het tweede wapen. "Iedereen moest dood, omdat er geen getuigen mochten achterblijven", zei het OM. "Voor Dejan is een mensenleven niets waard en hij twijfelt niet om de trekker over te halen als het hem zo uitkomt."

Beroofd

Over het motief zegt het OM dat het "gissen blijft naar het hoe en waarom", omdat de verklaringen van de verdachten "niet geloofwaardig zijn". Vermoedelijk was er sprake van een financieel motief, een uit de hand gelopen financieel conflict, omdat een van de slachtoffers na de moord door Denis zou zijn beroofd van enkele duizenden euro's die hij op zak had en de kassa werd doorzocht. "Lijkenpikkerij", aldus het OM, dat de jongste broer medeplegen verwijt. Denis reageerde geschrokken op de strafeis. "Dit had ik niet verwacht", zei hij. "Dit kan niet, het gaat om een leven hier."

De zaak gaat donderdag verder met de pleidooien van de advocaten van de verdachten. Het hof doet op 28 februari uitspraak.

Meer uit Binnenland

Nieuwe aanpak voor Koningsdag in Amsterdam, 'beter beheersbaar'

AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam blijft er ruimte voor feesten tijdens Koningsdag in de binnenstad, maar een en ander moet "beter beheersbaar worden". Over een nieuwe aanpak schrijft burgemeester Femke Halsema dinsdag in een brief aan de gemeenteraad. Volgens haar is Koningsdag in het centrum van Amsterdam nu uitgegroeid tot een "moeilijk beheersbaar openluchtfestival" waarvan "de risico's te groot" zijn.

3 uur geleden
Franc Weerwind burgemeester Terneuzen, volgt Van Merrienboer op

TERNEUZEN (ANP) - Oud-minister Franc Weerwind (D66) wordt tijdelijk burgemeester van Terneuzen. Hij is op het stadhuis in Terneuzen benoemd door commissaris van de Koning Hugo de Jonge. Weerwind volgt Erik van Merrienboer (PvdA) op. Die maakte eind november zijn aftreden bekend, omdat de wethouders op advies van de gemeenteraad geen vergunning willen verstrekken voor de komst van een asielzoekerscentrum.

4 uur geleden
Limburg legt Arriva boete van ruim 750.000 euro op voor rituitval

MAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg legt Arriva een boete van ruim 760.000 euro op, omdat bussen en treinen van de vervoerder in 2023 te vaak uitvielen of te laat kwamen. Dat was in strijd met de afspraken die de provincie met Arriva maakte over het regionale vervoer in de provincie.

4 uur geleden
Strafzaak Raily B. geplaagd door onvrede over EBI-cameratoezicht

AMSTERDAM (ANP) - Ook de strafzaak tegen Raily B., verdacht van het leiden van een groep die een moordaanslag zou hebben voorbereid op Peter R. de Vries, heeft last van de problemen die advocaten hebben met de nieuwe toezichtsregels in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught. De zaak loopt daardoor mogelijk vertraging op.

5 uur geleden
Brekelmans maant bondgenoten: versterk Oekraïne in vredesoverleg

LONDEN/DEN HAAG (ANP) - Juist nu de vredesplannen van Oekraïne, zijn Europese bondgenoten en de VS vaart lijken te krijgen, moet Oekraïne meer militaire hulp ontvangen, vindt defensieminister Ruben Brekelmans. Dan staat het sterker in de onderhandelingen met Rusland. Brekelmans deed die oproep tijdens een inzamelingsoverleg van een veertigtal landen dat Oekraïne helpt.

7 uur geleden
Van Oosten doet nu niets extra voor veiligheid Joodse gemeenschap

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet begrijpt dat het gevoel van onveiligheid onder de Joodse gemeenschap toeneemt, maar is van mening dat er momenteel al alles aan wordt gedaan om de gemeenschap in Nederland te beschermen. Dat zei demissionair veiligheidsminister Foort van Oosten (VVD) na vragen tijdens het wekelijkse vragenuurtje over de aanslag afgelopen zondag op een joods feest in Australië.

7 uur geleden
Zelensky heeft op papier welke landen troepen sturen na bestand

DEN HAAG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft zwart op wit staan welk land bereid is om troepen te sturen na het ingaan van een staakt-het-vuren met Rusland, zei hij tijdens een persconferentie dinsdag met demissionair premier Dick Schoof. Hij is alleen niet van plan om te vertellen wat die toezeggingen zijn voordat het bestand van kracht is.

9 uur geleden