OM eist elf jaar cel voor doden vrouw in Zeewolde
LELYSTAD (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag elf jaar gevangenisstraf geëist tegen de 58-jarige Thomas van der H., voor het doden van zijn 63-jarige partner, op 21 november 2020 in Zeewolde. "Ik ben echt onschuldig", verklaarde Van der H. bij de rechtbank in Lelystad.
Van der H. zegt dat hij en de vrouw van de trap zijn gevallen, tijdens een ruzie over een brief over onder meer een schuld van Van der H. aan de vrouw. Het paar had een moeizame relatie, waaraan de vrouw een einde wilde maken. De vrouw is volgens Van der H. eerst gevallen, hij zou haar zijn gevolgd toen hij probeerde haar vast te pakken. Beneden aan de trap zou hij het bewustzijn hebben verloren. Toen hij weer bij kennis kwam, lag de vrouw dood naast hem, beweert hij.
Nadat de hulpdiensten ter plaatse waren gekomen in de woning aan de Smaragd, hield de politie de man als verdachte aan. Hij zat vijftig dagen vast en kwam in januari 2021 onder voorwaarden op vrije voeten.
Doodsoorzaak
Onderzoek heeft geen eenduidige doodsoorzaak uitgewezen, maar verwurging is volgens de patholoog het meest waarschijnlijke scenario. De vrouw had uiteenlopende verwondingen, waaronder een gebroken tongbeen. De lezing van de verdachte - een val van de trap - kan het letsel niet verklaren, oordeelt justitie.
Volgens het OM liegt de verdachte. "Het gaat niet om een noodlottig ongeval, zoals de verdachte ons wil doen geloven", aldus de officier van justitie. Van der H. heeft de vrouw van de trap geduwd en haar keel dichtgeknepen, meent de aanklager. Hij wees erop dat de verdachte de twee kinderen van het slachtoffer in het ongewisse laat door geen openheid van zaken te geven. "Het is daardoor nog steeds onduidelijk waarom en hoe hun moeder om het leven is gebracht."
Onderzoek complex
Justitie matigde de strafeis enigszins, omdat het onderzoek lang heeft geduurd. Dit onderzoek was complex, aldus de officier. In de woning is een reconstructie gehouden. Van der H. woont inmiddels in het Gelderse Voorst.
"Mijn cliënt is geen strafbare dader, maar een nabestaande", zei Van der H.'s advocaat in zijn pleidooi. "Hij is zijn partner verloren." Volgens de raadsman grijpt dat de man nog steeds zeer aan. "Hij zit er psychisch volledig doorheen." De advocaat vindt dat de rechtbank Van der H. moet vrijspreken, bij gebrek aan bewijs.
Uitspraak
De rechtbank doet uitspraak op 28 augustus.
Meer uit Binnenland
KORNWERDERZAND (ANP) - De Afsluitdijk is op snelweg A7 bij Kornwerderzand in Friesland in beide richtingen dicht door een storing aan de Zuidbrug. Dat meldt Rijkswaterstaat. Een monteur is onderweg. Het is volgens een woordvoerder niet duidelijk hoelang het gaat duren voordat er een oplossing is.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Weekend van de Wetenschap, dat ieder jaar in het eerste weekend van oktober valt, trok deze editie 125.000 bezoekers. Ruim driehonderd organisaties door heel Nederland openden op 3 en 4 oktober hun deuren voor bezoekers en lieten ze kennismaken met wetenschap en technologie.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De op Schiphol voor huisvredebreuk gearresteerde demonstranten van Extinction Rebellion (XR) zijn weer vrijgelaten, meldt een woordvoerder van de actiegroep. Het gaat om 32 personen, in tegenstelling tot de 31 die de Koninklijke Marechaussee eerder meldde. De arrestanten zijn met een bus naar het dichtstbijzijnde station gebracht. Het is onduidelijk wat de arrestatie voor gevolgen heeft voor hen.
5 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Twee restaurants zijn maandag onderscheiden met twee sterren en zeven zaken hebben een eerste Michelinster gekregen. De Librije blijft het enige restaurant in Nederland met drie Michelinsterren, zo werd duidelijk op de horecavakbeurs in MECC Maastricht.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Middelbare scholen moeten kunnen kiezen uit betaalbare alternatieven en zelf kunnen bepalen of ze papieren schoolboeken, digitale boeken of een combinatie daarvan gebruiken. Dat vindt de VO-raad, de organisatie die de belangen van middelbare scholen behartigt. De raad steunt daarmee de oproep van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) om een einde te maken aan verplichte koppelverkoop. Scholieren moeten volgens de ACM nu nog te vaak zowel een papieren als een digitale versie aanschaffen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overheid heeft 21 gemeenten onder toezicht gesteld, omdat ze te weinig asielzoekers opvangen. Ze moeten in de komende tijd duidelijk maken hoe ze alsnog aan de spreidingswet voldoen. Doen ze dat niet, dan kan de overheid een gemeente opzijschuiven en beslissen dat daar een asielopvang komt.
7 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - 31 demonstranten van Extinction Rebellion (XR) zijn door de Koninklijke Marechaussee op Schiphol aangehouden voor huisvredebreuk. Zij zijn, volgens een woordvoerder, op "vreedzame wijze" naar de uitgang begeleid. De arrestanten worden met een bus weggebracht. Het is onbekend waarheen.
7 uur geleden