
OM eist celstraffen van 25 jaar voor eerwraakmoord Apeldoorn
ARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft celstraffen van 25 jaar geëist tegen vier mannen die worden verdacht van de moord op de 28-jarige Roshin in Apeldoorn uit eerwraak.
De vier verdachten zijn twee broers van het slachtoffer en twee neven. Een van de neven is tevens de ex-man van Roshin. Haar broer Peshang A. (36) heeft bekend dat hij zijn zus op 5 september 2023 doodstak in de Casper Fagelstraat. Zijn familieleden moeten wat het OM betreft net zo lang de gevangenis in voor het voorbereiden en daarmee medeplegen van de eerwraakmoord.
Roshin werd met 28 messteken om het leven gebracht, in het bijzijn van haar 3-jarige dochter. "Roshin wordt op klaarlichte dag midden in een woonwijk in Apeldoorn op een beestachtige manier afgeslacht", zei de officier van justitie.
Zedenloos gedrag
De uit Syrië afkomstige familie verweet het slachtoffer "zedenloos gedrag" na haar scheiding en wilde dat ze terug bij haar ouders in Den Haag zou komen wonen, volgens traditie. Roshin bleef echter in Apeldoorn wonen met haar dochtertje en kreeg een nieuwe relatie. Roshin was Koerdisch, haar nieuwe partner was Arabisch. In haar cultuur ging dat niet samen, schetste de aanklager. "Haar zoektocht naar vrijheid heeft ze met de dood moeten bekopen."
Het gebruikte mes kwam uit de keukenla van de bed and breakfast in Apeldoorn, waarin de oudste broer met zijn neven verbleef in de periodes voorafgaand aan de moord.
Tot orde geroepen
"Roshin is weliswaar door haar oudste broer Peshang vermoord, maar haar broer Ahmad, haar neef Walid en haar ex-man en neef Ahmad zijn nauw betrokken geweest bij het plan Roshin te doden", zei de officier. "Maandenlang hebben de verdachten veelvuldig onderling contact gehad over de situatie van Roshin. Zij bespraken het in hun ogen ontoelaatbare gedrag van Roshin, dat zij tot de orde geroepen moest worden en dat zij terug moest naar haar ouders in Den Haag. Toen bleek dat Roshin dat weigerde en verder ging met haar eigen leven, was er nog maar één oplossing mogelijk: Roshin moet worden vermoord."
De verdachten probeerden volgens de officier de vrouw al eerder te vermoorden, in juli 2023. Die poging mislukte omdat ze toen niet naar buiten kwam. De mannen besloten om in september dat jaar terug te keren.
De rechtbank doet uitspraak op 20 februari.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Rusland is schuldig aan het neerhalen van vlucht MH17 en heeft daarmee de internationale afspraken over burgerluchtvaart geschonden, oordeelt de Raad van de Internationale Burgerluchtvaart Organisatie (ICAO-Raad). De organisatie heeft dit besluit genomen in een zaak die is aangespannen door Nederland en Australië, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Noodfonds Energie, voor hulp bij het betalen van de energierekening, krijgt er volgens staatssecretaris Jurgen Nobel (Sociale Zaken, VVD) dit jaar geen extra geld bij. Het kabinet had er 56,3 miljoen euro voor uitgetrokken, maar dat is nu al op.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Schuldhoudbaarheid is voor minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) nog steeds de belangrijkste voorwaarde voor eventuele defensieleningen van de Europese Commissie aan EU-lidstaten. Pas als dat is geregeld, kan wat hem betreft over andere voorwaarden worden gepraat, zoals deelname van niet-EU-landen aan gezamenlijke defensie-investeringen, zei Heinen voor het begin van een tweedaags overleg met de EU-ministers.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - De 29-jarige Hamzah L. die verdacht wordt van het doodsteken van een 11-jarig meisje afgelopen februari in Nieuwegein, heeft "ontzettend veel spijt". Hij zei dat hij last had van wanen, in een psychose verkeerde en drugs had gebruikt. Hij is zich nadien naar eigen zeggen steeds meer gaan herinneren van wat hij heeft gedaan. "Ik kan niet naar mezelf kijken, ik ben er echt kapot van", vertelde hij maandag in de rechtbank in Utrecht, tijdens de eerste voorbereidende zitting.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook basisscholen in Den Haag willen minder vaak externe leraren inhuren. "Het uitgangspunt: geen externe leraren, tenzij er geen andere optie is. Schoolbesturen zetten zich in om personeel vast aan de school te binden en niet afhankelijk te zijn van externen", aldus een woordvoerder van onderwijswethouder Hilbert Bredemeijer.
4 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Het bestuur van de Radboud Universiteit wil het advies volgen om de samenwerking met twee Israëlische universiteiten op te schorten. Op de universiteit in Nijmegen wordt maandag overleg gevoerd over het voornemen. De medezeggenschap mag eerst nog advies uitbrengen, daarna volgt het definitieve besluit. De verwachting is dat dit later deze week komt.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een ambtenaar van de gemeente Amsterdam is maandag opgepakt op verdenking van corruptie en medeplichtigheid aan het veroorzaken van explosies en andere geweldsincidenten. Dat meldt het OM. De 46-jarige man wordt ervan verdacht dat hij gedurende "een langere periode" op verzoek van "criminele contacten" adressen heeft opgezocht in systemen van de gemeente. Op die adressen waren vervolgens explosies of gebeurden andere geweldsincidenten.
6 uur geleden