OM eist celstraffen tot zes jaar voor ontvoering 15-jarige jongen
AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft celstraffen van drie tot zes jaar geëist tegen de zeven verdachten die terechtstaan voor de ontvoering van een 15-jarige jongen in Amsterdam.
Het jonge slachtoffer werd op 10 januari vorig jaar in de Tweede Jan Steenstraat in De Pijp met grof geweld een bestelbus ingetrokken. In de bus werd hij geboeid en geblinddoekt met een zwartgemaakte skibril.
De bestemming was volgens justitie een afgehuurd vakantiehuisje in het Utrechtse Langbroek. De politie bevrijdde de ontvoerde jongen drie kwartier later op de A27 richting Utrecht, ter hoogte van Groenekan.
Chatgroep
In het meerdaagse strafproces staan vijf mannen en twee vrouwen uit Amsterdam en Almere terecht. Faysal A. (42) uit Amsterdam hoorde zes jaar tegen zich eisen. Hij was volgens justitie de spil. Dat zou blijken uit berichten in een chatgroep met vijf deelnemers waarin de ontvoering werd voorbereid. Hij keek toe vanuit een portiek aan de overkant van de straat en gaf instructies.
De 35-jarige Diëgo S. uit Amsterdam en de 31-jarige Eedward N. uit Almere zouden het slachtoffer in de bus hebben getrokken en hem hebben geboeid en geblinddoekt met een zwartgemaakte skibril. Kuku V. (37) uit Almere fungeerde volgens het OM als chauffeur.
Ladder
Kort voordat de jongen werd overmeesterd, sprak de vrouwelijke verdachte Asmae el H. (36) hem aan. Ze vroeg hem om hulp bij het dragen van een ladder naar de bus. Dat deed de Amsterdamse naar eigen zeggen op verzoek van A. Samen reden ze daarna naar het huisje dat was gehuurd door de tweede vrouwelijke verdachte.
Justitie denkt dat een geëscaleerd conflict de reden was voor de ontvoering. Het conflict ontstond na een gewapende overval in een woning aan het Minervaplein in Amsterdam-Zuid, waarbij op 18 december 2022 een bedrag van 200.000 euro is buitgemaakt. Het latere slachtoffer van de ontvoering was op het moment van de overval met een vriendje in de woning aanwezig. De ontvoerders betichtten hem ervan dat hij zelf geld aan de woningoverval had verdiend.
Professioneel
Het bewijs in de zaak is onder meer gebaseerd op beelden van de ontvoering, DNA-sporen en chatberichten. De officier van justitie zei dat de ontvoering professioneel was en grondig voorbereid. De verdachten kochten telefoons en een stroomstootwapen en regelden meerdere huurauto's. De ramen van het vakantiehuisje plakten ze af met folie.
De zaak gaat op 5 en 6 maart verder met de pleidooien. De rechtbank doet op 13 mei uitspraak.
Meer uit Binnenland
HARDERWIJK (ANP) - Als het grote asielzoekerscentrum voor achthonderd mensen in Harderwijk over drie maanden niet gesloten is, zal opvangorgaan COA daar vanaf dat moment flink voor moeten gaan betalen. De gemeente legt dan een dwangsom van 91.000 euro per dag op en het maximumbedrag kan in negentig dagen oplopen tot 8.190.000 euro.
56 minuten geledenGIETEN (ANP) - In de nacht van donderdag op vrijdag hebben 43 mensen overnacht in de noodopvang in het Drentse Gieten, meldt het Rode Kruis. Gemeente Aa en Hunze, waar Gieten toe behoort, maakte donderdag bekend dat het tot en met komende maandag voor een tweede keer asielzoekers voor de nacht opvangt, voor wie geen plaats is in het aanmeldcentrum Ter Apel.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De meeste gemeenten lopen ver achter met het vinden van huizen voor vluchtelingen met een verblijfsvergunning. Het kabinet stelt elk halfjaar vast hoeveel van deze statushouders gemeenten moeten huisvesten en dat lukt al jaren niet. Bij elkaar opgeteld zouden gemeenten volgens de wet nog 12.049 mensen een huis moeten bieden. Nu verblijven zij in asielzoekerscentra, die al overvol zijn.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een groep artsen en gezondheidsfondsen dient vrijdag een klacht in bij de Reclame Code Commissie tegen een campagne van Philip Morris International (PMI). Volgens de artsen is de campagne misleidend. Met een "sturende" AI-tool zou PMI "op oneerlijke wijze" invloed proberen uit te oefenen op de Europese besluitvorming over tabaks- en nicotineproducten. "Dit is een georkestreerde lobbycampagne van een industrie die wereldwijd jaarlijks miljoenen mensen ziek maakt en doodt", zegt Hans Snijder, directeur van de Hartstichting.
5 uur geledenMAASSLUIS (ANP) - Leefbaar Maessluys en de plaatselijke VVD zien geen reden om in hun coalitieakkoord de passage over het beoogde asielbeleid in de gemeente aan te passen. Dat bleek donderdagavond tijdens een raadsvergadering. In het akkoord staat het voornemen om in te zetten op "nul asielopvangplekken" in Maassluis.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het volgende bedrijf dat een deel van DigiD gaat beheren, moet Europees zijn. Staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat de aanbesteding voor het contract na augustus 2028 loopt via de Aanbestedingswet Defensie en Veiligheid (ADV).
13 uur geledenARNHEM (ANP) - Er zijn tot nu toe drie demonstraties bij de gemeente Arnhem aangemeld rondom het concert van rapper Ye aanstaande zaterdag in de GelreDome. Dat zegt de Arnhemse burgemeester Ahmed Marcouch. Het gaat om een demonstratie van het CIDI en twee "individuen".
14 uur geleden