OM eist celstraf tegen Vlaardinger voor voetbalgeweld Alkmaar
ALKMAAR (ANP) - Het Openbaar Ministerie eist een celstraf van tien maanden, waarvan vijf voorwaardelijk, tegen een 26-jarige man uit Vlaardingen voor zijn bijdrage aan heftige voetbalrellen bij het AFAS Stadion in Alkmaar, op 5 oktober 2023. Mariusz K. zou geweld tegen agenten hebben gebruikt. Hij werd op 2 juli opgepakt en zat achttien dagen in voorarrest. "Het geweld was mateloos en grenzeloos", zei de officier van justitie, die naast de celstraf ook een locatieverbod voor de gemeente Alkmaar eiste.
Tijdens een duel tussen AZ en Legia Warschau was het bijzonder onrustig. Aanhangers van de Poolse club bestormden voor de wedstrijd de entree van het stadion en raakten slaags met de Mobiele Eenheid. Ook pakten Legia-fans wapenstokken en pepperspray van ME'ers af. Een agent raakte bewusteloos. De politie zette traangas in. "Agenten stonden doodsangsten uit", zei de rechter donderdag tijdens de strafzaak tegen K. Twintig agenten deden aangifte. Ze werden geschopt en geslagen.
De man van Poolse afkomst vertelde de rechtbank alleen tegen schilden van de ME te hebben geschopt. Hij vond naar eigen zeggen dat hij zichzelf moest verdedigen en zei drie keer te hebben getrapt. "Ik stond tegenover een 2 meter lange agent die met zijn stok op zijn schild sloeg en riep 'come on, come on'", verklaarde K. in de rechtbank in Alkmaar.
Enige verdachte
K. ontkent te hebben geslagen, hoewel een bloedspoor met zijn DNA is gevonden op de kleding van een ME'er. Dat hij zijn arm omhoog hield, zoals op beelden is te zien, was volgens K. nodig om zijn evenwicht te bewaren. Halverwege de zitting ging K. staan en draaide hij zich om naar de aanwezige agenten achter hem. "Ik heb enorm spijt. Dit had nooit mogen gebeuren. Mijn excuses voor dit alles", zei hij tegen hen.
Na de wedstrijd werden twee spelers van de Poolse voetbalclub opgepakt voor mishandeling van personeel van AZ. De Poolse voetballer Radovan Pankov werd daarvoor in juli door de politierechter veroordeeld tot een boete van 750 euro. Het OM heeft de zaak tegen de tweede verdachte geseponeerd.
K. is voor zover bekend de enige verdachte die voor de supportersrellen is vervolgd. De rechtbank doet op 24 oktober uitspraak.
Meer uit Binnenland
DE MEERN (ANP) - De politie is zaterdag begonnen met het ontruimen van een deel van de A12, dat door klimaatactivisten van XR is bezet. Die liepen zaterdagochtend de snelweg op ter hoogte van De Meern, vlak bij Utrecht.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks verzet in de Tweede Kamer verlengt het kabinet begin volgende maand het contract met Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. Dat schrijft verantwoordelijk staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) op vragen van JA21 aan de Kamer.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie bereidt zich voor op het verwijderen van de demonstranten en op het opheffen van de blokkade op de A12. Dat meldt de gemeente Utrecht op X. Klimaatdemonstranten van XR zijn bij De Meern de snelweg opgelopen. De politie wist ze niet tegen te houden.
2 uur geledenDE MEERN (ANP) - Een grote groep klimaatdemonstranten van XR is zaterdag de A12 opgelopen, ziet een ANP-verslaggever. Dat gebeurde ter hoogte van De Meern, vlakbij Utrecht. De politie probeerde hen tegen te houden, maar slaagde daar niet in.
3 uur geledenDE MEERN (ANP) - Klimaatdemonstranten van XR proberen zaterdag de A12 te betreden, ziet een ANP-verslaggever. Ze doen een poging ter hoogte van De Meern, vlakbij Utrecht. Maar de politie weet dit tot nu toe te voorkomen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het YouTube-kanaal van de zogeheten prankcaller - telefonische grappenmaker - Rouand is offline. De YouTuber gaf eerder deze week toe kort voor een fataal schietincident gebeld te hebben met Efe Y., die ervan wordt verdacht op nieuwjaarsdag twee tieners te hebben doodgeschoten in Amsterdam. Eerder ontkende Rouand nog dat hij met Efe Y. had gebeld.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wie een rechtszaak verliest bij de Hoge Raad, hoort al jaren in de meeste gevallen niet waarom dat zo is. Dat blijkt uit cijfers van de hoogste rechter. In 2025 ontbrak een inhoudelijke motivering in 571 van de 976 gevallen waarin de Hoge Raad mensen geen gelijk gaf. Juristen zijn kritisch over de uitspraken zonder uitleg.
7 uur geleden