OM eist celstraf na geweld en terreur vader tegen dochters
ALKMAAR (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag bij de rechtbank in Alkmaar drie jaar cel geëist, waarvan acht maanden voorwaardelijk, tegen de 45-jarige Frank O. uit Zaandam, omdat hij jarenlang twee van zijn vier dochters stelselmatig zou hebben "mishandeld en geterroriseerd". Volgens het OM heeft O. de twee vrouwen, beiden inmiddels in de twintig, "een normale jeugd ontnomen en hun ontwikkeling ernstig verstoord".
Een van de twee vrouwen heeft aangifte tegen O. gedaan. Zij heeft zeer gedetailleerd verklaard over een scala aan mishandelingen en vernederingen, tijdens haar kinder- en tienerjaren. "Authentiek en consistent", zo noemde de officier van justitie de verklaringen. "Al zou er maar een deel van waar zijn, zou dat al afgrijselijk zijn."
O. zou de meisjes veelvuldig hebben geslagen, met onder meer een riem, een snoer en een stok. Hij zou de geslachtsdelen en de anus van een van hen hebben ingesmeerd met gepureerde peper en gember, haar met urine hebben overgoten en hebben gedwongen urenlang op haar knieën te zitten. Daarnaast zou hij hun gang in de gaten hebben gehouden met camera's en opname-apparatuur. "O. heeft hen extreem gecontroleerd en vernederd", aldus de officier, die de vrouw van O. verweet dat zij niet heeft ingegrepen. Beide slachtoffers hebben een post-traumatische stressstoornis opgelopen.
Ontkent
O. ontkent nagenoeg alles. Er klopt niks van, stelt hij, op een enkel incident na. Hij heeft erkend wel eens een "corrigerende tik" te hebben uitgedeeld, maar daar bleef het bij. Hij stelt dat de moeder van een van de meisjes - een vrouw met wie hij een buitenechtelijke relatie had - achter de beschuldigingen zit, samen met haar familie. "Ik heb altijd het beste voor mijn kinderen gewild en me altijd voor hen opgeofferd." De zaak heeft "alleen maar verliezers", zei hij tegen de rechtbank.
Justitie meent dat de verklaringen van de vrouwen ruim worden ondersteund door bijkomend bewijs. Behalve een celstraf wil het OM dat de rechter O. ook een contactverbod oplegt, en voor een van de dochters ook een locatieverbod. De andere dochter staat op het punt te verhuizen, omdat zij bang is dat haar vader op een dag verhaal zal komen halen vanwege haar aangifte. Zij wil haar nieuwe woonplaats geheim houden; een locatieverbod zou die verraden. O. is momenteel op vrije voeten, nadat de rechtbank zijn voorarrest in een eerder stadium opschortte. De man kampt met ernstige gezondheidsproblemen.
Uitspraak
De rechtbank doet uitspraak op 14 oktober.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Nederland is vlak na de Russische inval in Oekraïne veel te voorzichtig geweest met militaire steun. "Waren we eerder over onze taboes heen gestapt, dan had Oekraïne er militair beter voor gestaan." Dat zegt demissionair minister van Buitenlandse Zaken David van Weel in een interview met De Telegraaf.
3 uur geledenALMERE (ANP) - De Nederlandse hulporganisatie Dorcas deelt noodpakketten uit in Oekraïne om de mensen daar bij te staan in de extreme kou, terwijl ze zijn afgesloten van elektriciteit en verwarming. Miljoenen mensen zijn getroffen door de Russische aanvallen op energievoorzieningen en dus is er "een levensbedreigende situatie ontstaan", aldus Dorcas.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Korpschef Janny Knol bevestigt in een bericht op LinkedIn dat een Utrechtse agent en zijn familie tijdelijk ergens anders wonen wegens bedreigingen. Vorige week verschenen beelden op sociale media van het gebruik van geweld door de agent bij de aanhouding van twee vrouwen bij winkelcentrum Hoog Catharijne in Utrecht. Het geweld wordt getoetst door een commissie. Knol schrijft dat de uitkomsten daarvan spoedig bekend worden.
12 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Slachtoffers in de zedenzaak tegen Mark S. (32) uit Borculo, die onder meer terechtstaat voor grootschalige sextortion, hebben donderdag in de rechtbank benadrukt hoeveel impact de seksuele afpersing op hun leven heeft gehad.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft drie mannen van 27, 21 en 18 jaar veroordeeld tot taak- en celstraffen voor hun aandeel in de rellen bij het anti-immigratieprotest op het Malieveld op 20 september 2025. Twee van de verdachten moeten daarnaast smartengeld betalen aan dertien politieagenten.
12 uur geledenZWOLLE (ANP) - De twee verdachten in de strafzaak over de website Funcaps blijven in de cel. Dat heeft de rechtbank in Zwolle donderdag bepaald aan het einde van een tweede inleidende zitting tegen verdachten Jord van W. (31) en Stefan P. (30). Zij worden verdacht van de verkoop van illegale medicijnen. Het Openbaar Ministerie onderzoekt 58 sterfgevallen die mogelijk een link hebben met middelen die zijn verkocht via de website.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Contactorgaan Moslims en Overheid (CMO) deelt ook dit jaar weer 'ramadanpakketten' uit aan gedetineerden. Tijdens de vastenmaand, die over ongeveer twee weken begint, ontvangen zo'n 7000 mensen in gevangenissen door het hele land een pakket. Vorig jaar waren dat er 5500.
14 uur geleden