Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM eist boete tegen activisten Extinction Rebellion na plakactie

OM eist boete tegen activisten Extinction Rebellion na plakactie

UTRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag bij de rechtbank in Utrecht tegen zestien klimaatactivisten van actiegroep Extinction Rebellion een boete van 425 euro per persoon geëist. De groep werd op 25 februari opgepakt na een plakactie bij het hoofdkantoor van de Rabobank aan de Croeselaan in Utrecht. Zij zouden op 21 ramen en twee draaideuren met behanglijm posters hebben geplakt.

Aan de actie ging een vreedzame demonstratie bij het kantoor vooraf, waarbij een petitie werd aangeboden. De demonstratie was gericht tegen het landbouwbeleid van de Rabobank, zoals investeringen in kunstmest en pesticiden en leningen ten behoeve van de intensieve veehouderij.

Na afloop van die demonstratie volgde de plakactie. De demonstranten sloegen daarmee "de plank volledig mis", betoogde de officier van justitie in de onderbouwing van zijn strafeis. "Volstrekt onnodig." Hij wil dat de rechtbank in een vonnis aangeeft hoever demonstranten kunnen gaan.

Zwijgrecht

De politierechter verwees de zaak eerder dit jaar vanwege de omvang en de complexiteit ervan naar de meervoudige kamer, waarin drie rechters zitting hebben. Op één zieke verdachte na zijn alle aangeklaagde activisten (negen mannen, zeven vrouwen) op de zitting verschenen. Het proces is rustig en ordelijk verlopen.

Ten aanzien van de verdenkingen hebben de beklaagden zich op hun zwijgrecht beroepen. Het bewijs bestaat voor een aanzienlijk deel uit camerabeelden, waaruit volgens het OM blijkt wie wat heeft gedaan. Een enkeling maakte wel gebruik van de gelegenheid tot het laatste woord, als verdachte in het proces. Daarin zeiden zij onder meer dat de petitie door de Rabobank "niet serieus" in ontvangst werd genomen en daarom "op een indringende manier onder de aandacht is gebracht". Anderen grepen de mogelijkheid aan tot een uitvoerig inhoudelijk betoog over klimaatverandering en de strijd daartegen. Bij sommigen liepen de emoties daarbij hoog op.

Strafzaak

Na hun arrestatie hebben de verdachten een nacht in de politiecel moeten doorbrengen. Het gezelschap wordt in de strafzaak bijgestaan door twee advocaten. Zij betoogden onder meer dat de groep onnodig lang is vastgehouden en slecht is behandeld. De politie zou hen "een lesje" hebben willen leren. Het OM heeft onder meer hierdoor zijn recht op vervolging verspeeld, aldus de advocaten.

Voor de aanklacht 'vernieling' is volgens de raadslieden geen bewijs, omdat er van blijvende schade geen sprake is. De Rabobank had een schadeclaim van 2000 euro ingediend, maar heeft die volgens de rechtbank zonder nadere toelichting weer ingetrokken.

De rechtbank doet uitspraak op 9 december.

Meer uit Binnenland

Wisselstoringen en kapotte treinen in het noorden van het land

GRONINGEN (ANP) - In het noorden van het land zijn er zaterdagochtend problemen op het spoor, is te zien op de website van NS. Door wisselstoringen en defecte treinen is op meerdere trajecten in Groningen en Friesland sprake van vertragingen of uitval van treinen.

5 minuten geleden
Aantal wegen nog dicht om winterweer, verder weinig problemen

UTRECHT (ANP) - De N33 en N46 in Groningen zijn ook zaterdagochtend nog dicht als gevolg van het winterse weer. Rijkswaterstaat meldt dat nog onbekend is wanneer de provinciale wegen weer open kunnen. "Momenteel wordt er weer gereden met sneeuwschuivers. Pas na 09.00 uur gaat de wind liggen en zal het werk makkelijker worden", aldus de dienst.

16 minuten geleden
Kranten geven online uitleg over bezorgproblemen door sneeuw

AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse kranten wijden online aparte berichten aan het feit dat op veel plekken niet op de gebruikelijke tijd een krant in de bus ligt. Uitgeverijen DPG Media en Mediahuis waarschuwden hier eerder al voor.

21 minuten geleden
Nog deze maand nieuw paneel Margraten, belooft ambassadeur VS

DEN HAAG (ANP) - Nog deze maand komt er een nieuw paneel op de Amerikaanse begraafplaats in Margraten, vertelt de Amerikaanse ambassadeur Joseph Popolo vrijdag in een interview met EW Magazine. "En dat gaat specifiek over de rol van Afro-Amerikaanse soldaten die hun leven hebben gegeven voor de bevrijding van Nederland."

9 uur geleden
Voorganger Tom de Wal vrijgelaten na aanhouding in Tilburg

TILBURG (ANP) - De omstreden voorganger Tom de Wal is door de politie weer vrijgelaten. Dat laat hij in een onlinevideo weten. De Wal werd vrijdagavond aangehouden in Tilburg omdat hij er een genezingsdienst hield die door de gemeente verboden was. Hij laat weten dat hij onder meer boetes krijgt.

9 uur geleden
Qbuzz houdt bussen in noorden zaterdagochtend binnen

LEEUWARDEN (ANP) - Nu het KNMI code oranje voor Friesland en Groningen heeft verlengd tot zaterdag 09.00 uur, heeft Qbuzz besloten de bussen in die provincies langer binnen te houden. In Friesland blijven de bussen tot zeker 11.00 uur in de remise, in Groningen tot 09.00 uur. Vrijdag reed Qbuzz de hele dag niet in het noorden vanwege de weersomstandigheden.

9 uur geleden
Kabinet kijkt 'welwillend' naar mogelijke NAVO-missie Groenland

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet kijkt "welwillend" naar deelname aan een eventuele NAVO-missie bij Groenland, zegt demissionair defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) in het programma Café Kockelmann. Concrete plannen daarvoor liggen er nog niet, benadrukte hij.

11 uur geleden