OM eist 7 maanden cel tegen eigenaar dodelijke klaphamer
ALMELO (ANP) - Tegen een man uit Haaksbergen, die voor de rechtbank in Almelo terechtstaat voor een dodelijk incident met een klaphamer, is vrijdag een celstraf van zeven maanden geëist. Bij het incident op oudejaarsdag vorig jaar kwam de 12-jarige Bram om het leven. De eigenaar van de klaphamer Sebastiaan O. (38) is dood door schuld ten laste gelegd.
De officier van justitie verwijt O. grove onvoorzichtigheid. Bovendien heeft O. de regels overtreden door een te grote concentratie van een verboden explosief poeder in zijn schuur te bewaren.
Tegen het einde van de ochtend op 31 december 2021 sloeg O. op een mengsel van kaliumchloraat en zwavel. Die spatte bij de explosie uiteen tijdens het vuurwerkfeestje op de Albert Cuyplaan in Haaksbergen, waardoor de jonge toeschouwer Bram dodelijk in de borst werd getroffen door rondvliegende stukjes metaal. Een 11-jarig vriendje liep blijvende verwondingen op aan zijn benen.
Vuurwerkverbod
"Er gold een landelijk vuurwerkverbod om de zorg te ontlasten. Tegen deze gedachte is niet te bevatten dat verdachte op zoek ging naar een alternatief", zei de officier.
O. kocht de klaphamer bij een particulier die het mechanisme zelf had gemaakt. "Het was roestig staal en gammel laswerk. Dat de verdachte de klaphamer er degelijk uit vond zien, valt naar de mening van het Openbaar Ministerie niet te begrijpen."
Onzorgvuldigheid
Tijdens de klap kwam de klaphamer van de grond, bleek tijdens de zitting. De kinderen stonden niet op geruime afstand van de explosie, in de visie van het OM. O. gebruikte voor de klap ongeveer 20 gram van het explosieve poeder. "Het moet een enorme kracht geweest zijn", concludeert de officier uit de scherven.
"Het OM komt tot de conclusie dat er sprake is van grove schuld. Er is sprake van een opeenstapeling van fouten en onnadenkendheden. Hier mocht een hoge mate van zorgvuldigheid worden verlangd."
Strafbeschikking
De verkoper van de klaphamer wordt later strafrechtelijk vervolgd voor zowel het verkopen van het zelfgemaakte mechanisme als het bijbehorende klaphamerpoeder, maakte de officier bekend. Of dat zal leiden tot een rechtszaak is nog niet duidelijk, zegt een woordvoerder van het OM. Justitie kan ook zelf een straf opleggen. Zo’n zogenoemde strafbeschikking kan bijvoorbeeld bestaan uit het opleggen van een geldboete of een taakstraf.
De rechtbank doet op 15 december uitspraak in de zaak tegen O.
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - Ook in de nacht van zaterdag op zondag hebben geen mensen buiten het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel geslapen. Volgens het Rode Kruis zijn 150 asielzoekers overgebracht naar de noodnachtopvanglocaties in Zuidwolde (Drenthe) en Warffum (Groningen), omdat er in Ter Apel geen plek voor ze was. Dat is het maximale aantal. In weekeindes is het doorgaans rustiger in Ter Apel dan doordeweeks.
16 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De politie geeft nog geen nieuwe informatie over de brandstichting zaterdag langs het spoor bij Rotterdam. "Het onderzoek naar de brandstichting en wie betrokken zijn, is volop gaande. Dat vraagt tijd", meldt de politie zondag.
1 uur geledenOLDEBROEK (ANP) - In de Gelderse gemeente Oldebroek, waar zaterdag bij de Kruiskerk de regenboogvlag werd gehesen en meerdere huishoudens de vlag uithingen, melden diverse mensen dat hun regenboogvlag is gestolen. Dat stelt initiatiefnemer Kjeld Mooi in een videoboodschap op Instagram. Volgens Mooi gaat het om zeker zes meldingen en was ook de vlag bij de Kruiskerk in het dorp Wezep zaterdagavond verdwenen. Zondagochtend heeft Mooi daar zelf een nieuwe vlag opgehangen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op diverse plekken wappert zondag de regenboogvlag vanwege Coming Out Day, een dag waarop wereldwijd extra aandacht is voor het uit de kast komen van lhbtqia+'ers en de acceptatie van hen. Onder meer bij politiebureaus is de vlag te zien en in de avond wordt in elke provincie één bureau in de regenboogkleuren verlicht. De politie zegt hiermee te willen benadrukken "dat iedereen zichzelf moet kunnen zijn".
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het treinverkeer tussen Rotterdam en Delft ligt tot zeker zondagavond 23.00 uur stil. Volgens ProRail duurt het minstens tot die tijd voor de schade is gerepareerd na de brandstichting bij een spoorbrug bij Delfshaven. Mogelijk rijden er zelfs pas maandagochtend weer treinen op dat traject.
17 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Door stroom- en wisselstoringen zijn veel treinen rond Schiphol uitgevallen, waardoor het erg druk is op de luchthaven, meldt een woordvoerder van NS. Treinen richting onder meer Utrecht, Dordrecht en Venlo zijn geannuleerd.
21 uur geledenWEZEP (ANP) - In de Gelderse gemeente Oldebroek is zaterdag bij de Kruiskerk de regenboogvlag gehesen door de dominee. Dat gebeurde in het dorp Wezep, dat onder Oldebroek valt, in het bijzijn van burgemeester Tanja Haseloop-Amsing. "Iedereen is voor mij gelijk en daar wilde ik heel graag op deze manier uiting aan geven", zegt Haseloop-Amsing na afloop.
1 dag geleden