OM eist 6 maanden cel en tbs tegen vermeende stalker universiteit
DEN HAAG (ANP) - Tegen de 32-jarige student die vorig jaar dreigberichten en een rouwkaart naar de Haagse campus van de Universiteit Leiden heeft gestuurd, is zes maanden cel en tbs met dwangverpleging geëist. Volgens het Openbaar Ministerie heeft de man zich schuldig gemaakt aan stalking, doodsbedreiging en wapenbezit.
De van oorsprong Nigeriaanse verdachte liet vrijdag tijdens de behandeling van zijn strafzaak bij de rechtbank in Den Haag weten dat hij zich gediscrimineerd voelde door de opleiding. Toen hij voor zijn studie bestuurskunde voor de tweede keer een opdracht inleverde in het Engels in plaats van het vereiste Nederlands, weigerde zijn docent deze na te kijken.
Na de beslissing van de docent in oktober 2023 tot zijn arrestatie in januari 2024 stuurde de student haar 169 e-mails, waarin hij de docent 'hoer' en 'racist' noemde. Ook beledigde en bedreigde hij andere medewerkers van de universiteit. Hij schreef een dolk te zoeken en verwees naar de schietpartij in het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam in september 2023, waarbij drie mensen om het leven kwamen.
Toerekeningsvatbaarheid
De student werd op 19 januari in Den Haag aangehouden met een mes in zijn rolkoffer. Sindsdien zit hij vast. De 'hoogintelligente man' heeft psychotische wanen en paranoïde overtuigingen, volgens verschillende psychiaters die hem hebben
onderzocht. Hij zou verminderd tot sterk verminderd toerekeningsvatbaar zijn en het risico op herhaling is groot. "Een intensieve behandeling is noodzakelijk ter bescherming van de maatschappij", aldus de officier van justitie.
Niet in verhouding
De advocaat van de student vroeg om vrijspraak. De strafeis staat volgens hem niet in verhouding tot wat zijn cliënt heeft gedaan. "Zijn mails waren onderdeel van een, naar wat achteraf bleek eenzijdige, discussie. Dat de ontvanger dit vervelend vond, maakt nog niet dat er sprake was van stalking of bedreiging." Het mes zou de man bij zich hebben gehad omdat hij rondreisde met zijn spullen sinds hij dakloos was geworden.
In oktober 2023 werd de campus aan de Wijnhaven in het centrum van Den Haag drie dagen gesloten om 'een verhoogd veiligheidsrisico'. Dit had niets te maken met de berichten van de student, liet de veiligheidsadviseur van de Universiteit Leiden weten na afloop van de zitting. Wat wel de reden was van de sluiting, wilde hij niet zeggen.
De rechter doet uitspraak op vrijdag 26 juli.
Meer uit Binnenland
WILLEMSTAD (ANP) - Volgens de minister van Economische Ontwikkeling van Curaçao, Roderick Middelhof, vinden er geen annuleringen van reserveringen op het eiland plaats. "Noch van vluchten richting Curaçao, noch bij hotels." Curaçao heeft te maken met militaire spanning tussen Amerika en Venezuela en had onlangs twee incidenten van bijna-botsingen in het luchtruim. Ook besloot een cruiseschip het eiland te mijden.
3 uur geledenBADHOEVEDORP (ANP) - De musicus en componist Tonny Eyk is overleden, meldt zijn dochter. Eyk overleed afgelopen zaterdag op 85-jarige leeftijd na een kort ziekbed. Zijn uitvaart was donderdag in besloten kring.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - "Met het overlijden van Hans van Manen verliest de dans een icoon", reageert de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema op het overlijden van choreograaf Van Manen. Hij overleed woensdagavond op 93-jarige leeftijd, aldus Nationale Opera & Ballet.
12 uur geledenBREDA (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag bij de rechtbank in Breda twintig jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 33-jarige Elias M. voor het verkrachten en doden van de 75-jarige Yvonne uit Halsteren.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vertrouwensinspecteurs hebben vorig jaar fors meer meldingen gekregen over misstanden in het onderwijs, zoals misbruik of mishandeling. Afgelopen schooljaar kwamen 2916 dossiers binnen, 599 meer dan het schooljaar daarvoor. Alleen in het hoger onderwijs was geen stijging zichtbaar, meldt de Inspectie van het Onderwijs.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voetballer Quincy Promes (33) blijft voorlopig vastzitten. Verzoeken om zijn voorlopige hechtenis te beëindigen zijn door het gerechtshof in Amsterdam afgewezen.
15 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Kindertelefoon is dit jaar het meest gebeld over vrije tijd, seksualiteit, pesten, thuis en familie en emotionele problemen. Dat meldt de organisatie, die dit jaar 320.000 gesprekken voerde met kinderen tussen de 8 en 18 jaar. Gemiddeld kwamen er per dag meer dan negenhonderd telefoontjes en chats binnen.
16 uur geleden