OM eist 6 maanden cel en tbs tegen vermeende stalker universiteit
DEN HAAG (ANP) - Tegen de 32-jarige student die vorig jaar dreigberichten en een rouwkaart naar de Haagse campus van de Universiteit Leiden heeft gestuurd, is zes maanden cel en tbs met dwangverpleging geëist. Volgens het Openbaar Ministerie heeft de man zich schuldig gemaakt aan stalking, doodsbedreiging en wapenbezit.
De van oorsprong Nigeriaanse verdachte liet vrijdag tijdens de behandeling van zijn strafzaak bij de rechtbank in Den Haag weten dat hij zich gediscrimineerd voelde door de opleiding. Toen hij voor zijn studie bestuurskunde voor de tweede keer een opdracht inleverde in het Engels in plaats van het vereiste Nederlands, weigerde zijn docent deze na te kijken.
Na de beslissing van de docent in oktober 2023 tot zijn arrestatie in januari 2024 stuurde de student haar 169 e-mails, waarin hij de docent 'hoer' en 'racist' noemde. Ook beledigde en bedreigde hij andere medewerkers van de universiteit. Hij schreef een dolk te zoeken en verwees naar de schietpartij in het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam in september 2023, waarbij drie mensen om het leven kwamen.
Toerekeningsvatbaarheid
De student werd op 19 januari in Den Haag aangehouden met een mes in zijn rolkoffer. Sindsdien zit hij vast. De 'hoogintelligente man' heeft psychotische wanen en paranoïde overtuigingen, volgens verschillende psychiaters die hem hebben
onderzocht. Hij zou verminderd tot sterk verminderd toerekeningsvatbaar zijn en het risico op herhaling is groot. "Een intensieve behandeling is noodzakelijk ter bescherming van de maatschappij", aldus de officier van justitie.
Niet in verhouding
De advocaat van de student vroeg om vrijspraak. De strafeis staat volgens hem niet in verhouding tot wat zijn cliënt heeft gedaan. "Zijn mails waren onderdeel van een, naar wat achteraf bleek eenzijdige, discussie. Dat de ontvanger dit vervelend vond, maakt nog niet dat er sprake was van stalking of bedreiging." Het mes zou de man bij zich hebben gehad omdat hij rondreisde met zijn spullen sinds hij dakloos was geworden.
In oktober 2023 werd de campus aan de Wijnhaven in het centrum van Den Haag drie dagen gesloten om 'een verhoogd veiligheidsrisico'. Dit had niets te maken met de berichten van de student, liet de veiligheidsadviseur van de Universiteit Leiden weten na afloop van de zitting. Wat wel de reden was van de sluiting, wilde hij niet zeggen.
De rechter doet uitspraak op vrijdag 26 juli.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Een groot deel van sportcentrum Hal22 aan de Zonnebaan in Utrecht is woensdagavond ingestort. Het lijkt er volgens de veiligheidsregio op dat er niemand meer in het gebouw is, maar dat is niet zeker. Het risico bestaat dat het gebouw verder instort en daarom gaan hulpdiensten niet naar binnen.
4 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De politierechter in Den Bosch heeft woensdag tijdens een snelrechtzitting twee mannen veroordeeld voor incidenten tijdens de jaarwisseling.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - Door het winterse weer rijden ook donderdag minder treinen. De dienstregeling wordt aangepast, laat spoorbeheerder ProRail weten. Op vrijdag worden mogelijk ook minder treinen ingezet.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zeker 171 mensen worden verdacht van een misdrijf tijdens de jaarwisseling. Ze hebben bijvoorbeeld agenten, brandweermedewerkers of ambulancemedewerkers belaagd of spullen vernield. Dat meldt het Openbaar Ministerie. Vorig jaar waren er 120 verdachten. Het aantal hulpverleners dat te maken kreeg met geweld en agressie, is eveneens fors gestegen.
10 uur geledenDE BILT (ANP) - In de provincies Zuid-Holland en Zeeland geldt code oranje niet meer. Het KNMI heeft het waarschuwingsniveau woensdag aan het begin van de middag een stapje verlaagd naar code geel. Die gold al op de Waddeneilanden. De rest van het land staat nog op code oranje.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Twee keer zoveel mensen als normaal hebben de afgelopen dagen een aanvraag ingediend bij NS om hun geld terug te krijgen. "Maar voor dagen met dit soort heftige weersomstandigheden, zien we geen gekke aantallen", aldus een woordvoerster. Zij kan niet toelichten hoeveel aanvragen er op een gemiddelde dag worden gedaan.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS rijdt ook na 12.00 uur nog met een uitgeklede versie van de winterdienstregeling, meldt een woordvoerster. Eerder zei de spooronderneming dat de treinen mogelijk in de loop van de ochtend weer volgens de winterdienstregeling konden rijden. De woordvoerster weet niet wanneer dit wel lukt.
12 uur geleden