OM eist 6 maanden cel en tbs tegen vermeende stalker universiteit
DEN HAAG (ANP) - Tegen de 32-jarige student die vorig jaar dreigberichten en een rouwkaart naar de Haagse campus van de Universiteit Leiden heeft gestuurd, is zes maanden cel en tbs met dwangverpleging geëist. Volgens het Openbaar Ministerie heeft de man zich schuldig gemaakt aan stalking, doodsbedreiging en wapenbezit.
De van oorsprong Nigeriaanse verdachte liet vrijdag tijdens de behandeling van zijn strafzaak bij de rechtbank in Den Haag weten dat hij zich gediscrimineerd voelde door de opleiding. Toen hij voor zijn studie bestuurskunde voor de tweede keer een opdracht inleverde in het Engels in plaats van het vereiste Nederlands, weigerde zijn docent deze na te kijken.
Na de beslissing van de docent in oktober 2023 tot zijn arrestatie in januari 2024 stuurde de student haar 169 e-mails, waarin hij de docent 'hoer' en 'racist' noemde. Ook beledigde en bedreigde hij andere medewerkers van de universiteit. Hij schreef een dolk te zoeken en verwees naar de schietpartij in het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam in september 2023, waarbij drie mensen om het leven kwamen.
Toerekeningsvatbaarheid
De student werd op 19 januari in Den Haag aangehouden met een mes in zijn rolkoffer. Sindsdien zit hij vast. De 'hoogintelligente man' heeft psychotische wanen en paranoïde overtuigingen, volgens verschillende psychiaters die hem hebben
onderzocht. Hij zou verminderd tot sterk verminderd toerekeningsvatbaar zijn en het risico op herhaling is groot. "Een intensieve behandeling is noodzakelijk ter bescherming van de maatschappij", aldus de officier van justitie.
Niet in verhouding
De advocaat van de student vroeg om vrijspraak. De strafeis staat volgens hem niet in verhouding tot wat zijn cliënt heeft gedaan. "Zijn mails waren onderdeel van een, naar wat achteraf bleek eenzijdige, discussie. Dat de ontvanger dit vervelend vond, maakt nog niet dat er sprake was van stalking of bedreiging." Het mes zou de man bij zich hebben gehad omdat hij rondreisde met zijn spullen sinds hij dakloos was geworden.
In oktober 2023 werd de campus aan de Wijnhaven in het centrum van Den Haag drie dagen gesloten om 'een verhoogd veiligheidsrisico'. Dit had niets te maken met de berichten van de student, liet de veiligheidsadviseur van de Universiteit Leiden weten na afloop van de zitting. Wat wel de reden was van de sluiting, wilde hij niet zeggen.
De rechter doet uitspraak op vrijdag 26 juli.
Meer uit Binnenland
HOOFDDORP (ANP) - Bij een steekpartij in Hoofddorp is woensdagavond een dode gevallen, meldt de politie in een bericht op X. Volgens de politie hebben hulpdiensten nog geprobeerd het slachtoffer te redden, "maar dit mocht helaas niet meer baten".
42 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) is "graag bereid" om te kijken naar de mogelijkheid om landen stapsgewijs lid te laten worden van de Europese Unie. De buitenlandminister wil hiervoor optrekken met Duitsland en Frankrijk. "Het moet wel realistisch en uitvoerbaar zijn", voegt de CDA-bewindsman toe in een debat in de Tweede Kamer.
4 uur geledenMIAMI (ANP) - Koning Willem-Alexander zegt dat hij de Amerikaanse president Donald Trump duidelijk heeft gemaakt "dat we het op fundamentele punten oneens zijn". Het gesprek tijdens het diner in het Witte Huis was volgens Willem-Alexander "open, eerlijk en met respect". De koning beklemtoonde ook dat "je niet verder in de wereld komt als je alleen praat met mensen met wie je het eens bent."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst is recent gestuit op een datakluis met 64 miljoen bestanden die niet zijn onderzocht toen de parlementaire enquêtecommissie in het kader van de toeslagenaffaire verzocht om informatie. Dat meldden staatssecretarissen Eelco Eerenberg (Financiën, D66) en Sandra Palmen (Toeslagen, partijloos). De dataverzameling is in 2019 apart gezet en wordt nu onderzocht.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal datalekmeldingen bij de Autoriteit Persoonsgegevens naar aanleiding van de cyberaanval bij ChipSoft is opgelopen naar 66. Een van die meldingen is van ChipSoft zelf, laat een woordvoerder van de AP weten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regels die Schiphol op papier stiller moeten maken, kunnen volgens ambtenaren doorgaan ondanks een recente uitspraak van de Raad van State. De hoge bestuursrechter vernietigde vorige maand een zogeheten Luchthavenverkeerbesluit, maar de ambtenaren van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat denken dat die kritiek niet slaat op een nieuw besluit waar ze aan werken.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft een man aangehouden voor een bijna vijf jaar oude verkrachting in Den Haag, waarvan een toen 76-jarige vrouw in haar eigen woning slachtoffer werd. De verdachte is een 46-jarige man uit Den Haag, meldt de politie.
7 uur geleden