OM eist 6 maanden cel en tbs tegen vermeende stalker universiteit
DEN HAAG (ANP) - Tegen de 32-jarige student die vorig jaar dreigberichten en een rouwkaart naar de Haagse campus van de Universiteit Leiden heeft gestuurd, is zes maanden cel en tbs met dwangverpleging geëist. Volgens het Openbaar Ministerie heeft de man zich schuldig gemaakt aan stalking, doodsbedreiging en wapenbezit.
De van oorsprong Nigeriaanse verdachte liet vrijdag tijdens de behandeling van zijn strafzaak bij de rechtbank in Den Haag weten dat hij zich gediscrimineerd voelde door de opleiding. Toen hij voor zijn studie bestuurskunde voor de tweede keer een opdracht inleverde in het Engels in plaats van het vereiste Nederlands, weigerde zijn docent deze na te kijken.
Na de beslissing van de docent in oktober 2023 tot zijn arrestatie in januari 2024 stuurde de student haar 169 e-mails, waarin hij de docent 'hoer' en 'racist' noemde. Ook beledigde en bedreigde hij andere medewerkers van de universiteit. Hij schreef een dolk te zoeken en verwees naar de schietpartij in het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam in september 2023, waarbij drie mensen om het leven kwamen.
Toerekeningsvatbaarheid
De student werd op 19 januari in Den Haag aangehouden met een mes in zijn rolkoffer. Sindsdien zit hij vast. De 'hoogintelligente man' heeft psychotische wanen en paranoïde overtuigingen, volgens verschillende psychiaters die hem hebben
onderzocht. Hij zou verminderd tot sterk verminderd toerekeningsvatbaar zijn en het risico op herhaling is groot. "Een intensieve behandeling is noodzakelijk ter bescherming van de maatschappij", aldus de officier van justitie.
Niet in verhouding
De advocaat van de student vroeg om vrijspraak. De strafeis staat volgens hem niet in verhouding tot wat zijn cliënt heeft gedaan. "Zijn mails waren onderdeel van een, naar wat achteraf bleek eenzijdige, discussie. Dat de ontvanger dit vervelend vond, maakt nog niet dat er sprake was van stalking of bedreiging." Het mes zou de man bij zich hebben gehad omdat hij rondreisde met zijn spullen sinds hij dakloos was geworden.
In oktober 2023 werd de campus aan de Wijnhaven in het centrum van Den Haag drie dagen gesloten om 'een verhoogd veiligheidsrisico'. Dit had niets te maken met de berichten van de student, liet de veiligheidsadviseur van de Universiteit Leiden weten na afloop van de zitting. Wat wel de reden was van de sluiting, wilde hij niet zeggen.
De rechter doet uitspraak op vrijdag 26 juli.
Meer uit Binnenland
GORINCHEM (ANP) - Als het aan burgemeester Reinie Melissant ligt, spreekt ze mogelijk al dinsdag "dan wel ergens in de loop van deze week" met het college om een datum te bepalen waarop de herstemming in Gorinchem plaatsvindt. Een nipte meerderheid stemde tijdens een raadsvergadering voor een gehele herstemming van de gemeenteraadsverkiezingen vanwege vermoedens van fraude.
35 minuten geledenGORINCHEM (ANP) - Een nipte meerderheid van de gemeenteraad van Gorinchem wil een gehele herstemming vanwege vermoedens van verkiezingsfraude. Dat betekent dat kiesgerechtigden opnieuw naar de stembus moeten, zo werd in de nacht van maandag op dinsdag besloten tijdens een gemeenteraadsvergadering. Een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen is zeldzaam.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima zeggen dat ze geraakt zijn door het overlijden van oud-president Chan Santokhi van Suriname. Het koningspaar denkt "met warme herinneringen" terug aan Santokhi, is te lezen in een verklaring op Instagram, Bluesky en X. Ook wensen zij de nabestaanden sterkte met "dit grote verlies".
4 uur geledenBALLUM (ANP) - Waddeneiland Ameland gaat alle stemmen die bij de gemeenteraadsverkiezingen zijn uitgebracht opnieuw tellen. Dat komt door één stem. Op het stembureau in het gemeentehuis in Ballum zijn overdag 354 stempassen ingeleverd, maar 's avonds zijn er 355 stemmen geteld.
5 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Een tbs'er die maandagochtend in Groningen was ontsnapt, is aan het begin van de avond opgepakt in Leeuwarden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van RTL Nieuws en NOS. Een speciaal opsporingsteam heeft hem op de openbare weg aangehouden. Het is nog niet bekend hoe het team hem heeft getraceerd en waar hij in de tussentijd is geweest.
6 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Burgemeester Reinie Melissant van Gorinchem heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken gevraagd te kijken naar de fraudegevoeligheid van volmachtstemmen. Dat zei ze bij aanvang van de gemeenteraadsvergadering in de Zuid-Hollandse stad, waar maandagavond wordt besloten of er een herstemming nodig is na mogelijke stemfraude bij de gemeenteraadsverkiezingen.
6 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De politie is op zoek naar een ontsnapte tbs'er. De 41-jarige man is ontsnapt aan zijn toezicht tijdens begeleide werkzaamheden in Groningen. Hij is in 2011 veroordeeld tot tbs met dwangverpleging voor een aantal zedenmisdrijven, meldt de politie. Hij zat vast in het forensisch-psychiatrisch centrum Mesdag in Groningen.
10 uur geleden