Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM eist 5 jaar cel en tbs voor aanslag op Groningse journalist

OM eist 5 jaar cel en tbs voor aanslag op Groningse journalist

GRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie eist een celstraf van vijf jaar en een tbs-behandeling met voorwaarden tegen Tjeerd P. (32) en Jaimy John W. (33) voor brandstichting en een poging tot moord op een Groningse journalist in 2021. De officier van justitie sprak maandag voor de rechtbank in Groningen van een aanslag op de persvrijheid.

De mannen gooiden op de ochtend van 19 augustus rond 03.00 uur een brandend bierflesje door de voordeur bij journalist Willem Groeneveld van stadsblog Sikkom. Groeneveld en zijn partner wisten het vuur te doven en bleven ongedeerd. De mannen had drie bierflesjes bij zich. Volgens het OM waren het molotovcocktails.

P. en W. behoorden tot een groep complotdenkers rond corona. Ze kenden elkaar van demonstraties. Groeneveld schreef kritisch over coronacomplotdenkers en was daardoor volgens het OM een doelwit. P. en W. hebben hun daad bekend en zeggen spijt te hebben.

Duidelijk plan

"Mensen die een publieke taak uitoefenen, zeker ook journalisten, moeten hun werk ongestoord kunnen doen", aldus de officier van justitie. "Zonder persvrijheid, geen democratische rechtsstaat." Het OM is van mening dat de mannen een duidelijk plan hadden. "Er waren zoveel momenten waarop zij zich hadden kunnen bezinnen en beraden om het niet te doen", aldus de officier.

Volgens de advocaat van W. is er in een paar minuten tijd gehandeld en waren de mannen dronken. Het doel was om Groeneveld aan het schrikken te maken, aldus de raadsman. Volgens de verdediging was het brandgevaar ook niet zo groot. Zo zat er geen benzine maar een andere, minder brandbare vloeistof in de flesjes. "Een actie door twee domme, simpele zielen", zei de raadsman van W. Volgens de advocaat van P. ging het om een klein vuurtje dat vanzelf was uitgegaan.

Een psycholoog en een psychiater hebben vastgesteld dat P. en W. verminderd toerekeningsvatbaar zijn. P. heeft een licht verstandelijke beperking met narcistische trekken. Ook is er sprake van een stoornis met drugsgebruik. Hij woonde tot zijn arrestatie in een instelling, heeft psychoses gehad en in een kliniek gezeten. W. heeft onder meer een antisociale persoonlijkheidsstoornis en kampt met alcoholproblemen. De kans op herhaling is bij beide mannen groot, zeggen de deskundigen.

De rechtbank doet op 18 juli uitspraak.

Meer uit Binnenland

Berendsen vindt deelname Rusland aan Paralympics 'onbegrijpelijk'

DEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen van Buitenlandse Zaken vindt het "onbegrijpelijk dat Rusland vandaag onder eigen vlag mag meedoen aan de Paralympische Spelen, terwijl ze blijven aanvallen". Hij verwijst op X naar aanvallen die Rusland in de nacht van vrijdag op zaterdag heeft uitgevoerd op energie-infrastructuur en spoorwegen in Oekraïne.

1 uur geleden
KLM-repatriëringsvlucht vanuit Oman uitgesteld om veiligheid

DEN HAAG (ANP) - Ook een repatriëringsvlucht van KLM van Oman naar Amsterdam is tot nader order uitgesteld "vanwege de veiligheidssituatie", meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. De vlucht zou zondag om 00.45 uur vertrekken vanuit de hoofdstad Muscat.

2 uur geleden
Iraniërs op de Dam willen actie van Nederlandse regering

AMSTERDAM (ANP) - Iraniërs zijn zaterdag in een mars door Amsterdam naar het Amerikaanse consulaat gelopen. Ze herdachten omgekomen Amerikaanse militairen en riepen de Nederlandse regering op meer te doen voor het Iraanse volk, dat lijdt onder de oorlog met Israël en de Verenigde Staten.

2 uur geleden
Verdachte moord Haagse garagehouder vrijgelaten voor uitspraak

DEN HAAG (ANP) - Ruben B., de verdachte van de moord op de Haagse garagehouder Loek van Dam in 1992, is enkele weken voordat de rechtbank uitspraak doet in de heropende zaak vrijgelaten. Dat bevestigt zijn advocaat Elizabeth Bijl na berichtgeving door Omroep West.

3 uur geleden
Corendon-repatriëringsvlucht uit Oman uitgesteld om veiligheid

DEN HAAG (ANP) - Een nieuwe repatriëringsvlucht van Muscat in Oman naar Amsterdam is uitgesteld "vanwege de veiligheidssituatie". Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken over de vlucht van Corendon, die zaterdagmiddag zou vertrekken.

5 uur geleden
Familie: Lenferink zal vast gniffelen om verkeerd geboortejaar

AMSTERDAM (ANP) - Volgens de familie van Jan Lenferink zal de overleden presentator vast "gniffelen" om de ontstane verwarring over zijn geboortejaar. Online staat dat Lenferink op 9 december 1948 is geboren, maar eigenlijk kwam hij drie jaar eerder al ter wereld.

9 uur geleden
Ook repatriëringsvlucht uit Oman op Schiphol aangekomen

SCHIPHOL (ANP) - Opnieuw is een KLM-vliegtuig met gestrande reizigers uit het Midden-Oosten aangekomen op Schiphol. De vlucht vanuit Muscat in Oman landde omstreeks 08.15 uur op de luchthaven. Aan boord van deze vlucht zaten 281 mensen, van wie 263 de Nederlandse nationaliteit hebben, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.

9 uur geleden