OM eist 5 jaar cel en tbs voor aanslag op Groningse journalist
GRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie eist een celstraf van vijf jaar en een tbs-behandeling met voorwaarden tegen Tjeerd P. (32) en Jaimy John W. (33) voor brandstichting en een poging tot moord op een Groningse journalist in 2021. De officier van justitie sprak maandag voor de rechtbank in Groningen van een aanslag op de persvrijheid.
De mannen gooiden op de ochtend van 19 augustus rond 03.00 uur een brandend bierflesje door de voordeur bij journalist Willem Groeneveld van stadsblog Sikkom. Groeneveld en zijn partner wisten het vuur te doven en bleven ongedeerd. De mannen had drie bierflesjes bij zich. Volgens het OM waren het molotovcocktails.
P. en W. behoorden tot een groep complotdenkers rond corona. Ze kenden elkaar van demonstraties. Groeneveld schreef kritisch over coronacomplotdenkers en was daardoor volgens het OM een doelwit. P. en W. hebben hun daad bekend en zeggen spijt te hebben.
Duidelijk plan
"Mensen die een publieke taak uitoefenen, zeker ook journalisten, moeten hun werk ongestoord kunnen doen", aldus de officier van justitie. "Zonder persvrijheid, geen democratische rechtsstaat." Het OM is van mening dat de mannen een duidelijk plan hadden. "Er waren zoveel momenten waarop zij zich hadden kunnen bezinnen en beraden om het niet te doen", aldus de officier.
Volgens de advocaat van W. is er in een paar minuten tijd gehandeld en waren de mannen dronken. Het doel was om Groeneveld aan het schrikken te maken, aldus de raadsman. Volgens de verdediging was het brandgevaar ook niet zo groot. Zo zat er geen benzine maar een andere, minder brandbare vloeistof in de flesjes. "Een actie door twee domme, simpele zielen", zei de raadsman van W. Volgens de advocaat van P. ging het om een klein vuurtje dat vanzelf was uitgegaan.
Een psycholoog en een psychiater hebben vastgesteld dat P. en W. verminderd toerekeningsvatbaar zijn. P. heeft een licht verstandelijke beperking met narcistische trekken. Ook is er sprake van een stoornis met drugsgebruik. Hij woonde tot zijn arrestatie in een instelling, heeft psychoses gehad en in een kliniek gezeten. W. heeft onder meer een antisociale persoonlijkheidsstoornis en kampt met alcoholproblemen. De kans op herhaling is bij beide mannen groot, zeggen de deskundigen.
De rechtbank doet op 18 juli uitspraak.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het OM heeft vrijdag bij de rechtbank in Den Haag tbs met dwangverpleging geëist tegen Samad S. (40) voor het doodsteken van zijn vader in november 2024. Dat gebeurde in de woning van het 70-jarige slachtoffer aan de Haagweg in Rijswijk, waar S. tijdelijk woonde.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft vanwege onder meer "juridische bezwaren" niet voor de VN-resolutie gestemd die de slavenhandel als "ernstigste misdaad tegen de menselijkheid" bestempelt. Volgens buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) spreekt de resolutie uit dat westerse landen herstelbetalingen moeten bieden aan landen waar slaven vandaan werden gehaald.
27 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel vindt het "een goed signaal aan slachtoffers" dat de rechtbank in Amsterdam de uitkleedfunctie van de chatbot Grok heeft verboden. De VVD-bewindsman concludeert "dat er serieus naar gekeken wordt en dat erkend wordt wat de nadelige effecten zijn voor slachtoffers".
31 minuten geledenVELDHOVEN (ANP) - De politie is een groot onderzoek gestart naar een ernstig geweldsincident ergens in een buitengebied tussen Veldhoven en Waalre (Noord-Brabant). Een jonge vrouw is daar dinsdagavond het slachtoffer van geworden, meldt de politie. Het is nog niet duidelijk wat er precies is gebeurd en ook is niet helder waar het incident zich heeft voorgedaan. De politie zoekt daarom informatie en camerabeelden.
32 minuten geledenHARDENBERG (ANP) - Ook vrijdag zaten er nog asielzoekers in het asielzoekerscentrum in Hardenberg. Opvangorgaan COA moet daarom voor de derde dag op rij een dwangsom van 55.000 euro betalen aan de Overijsselse gemeente. Die wil dat de opvang sluit, omdat de overeenkomst en de vergunning begin maart zijn verlopen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 31-jarige medewerker van het Openbaar Ministerie is dinsdag aangehouden op verdenking van drugsbezit. Ook haar 34-jarige partner is opgepakt. Ze worden verdacht van de handel in en het bezit van verdovende middelen, meldt het OM.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bruggen en sluizen kunnen voor iedereen gevaarlijk zijn en daarom moeten beheerders de risico's beperken. Ze moeten de bestaande richtlijnen toepassen, een nieuw onderzoek heeft geen zin. Dat concludeert de Onderzoeksraad voor Veiligheid.
2 uur geleden