OM eist 40 uur werkstraf tegen presentatrice Raisa Blommestijn
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag een werkstraf van veertig uur geëist tegen Raisa Blommestijn, presentatrice van de omroep Ongehoord Nederland (ON!), voor groepsbelediging en smaad.
Blommestijn staat in de rechtbank in Den Haag terecht voor een bericht op sociale media van 10 mei vorig jaar, waarin ze zich volgens het OM beledigend uitliet over mensen met een zwarte huidskleur door de term 'negroïde primaten' te gebruiken. Het OM ziet dit als groepsbelediging. "De verdachte heeft zeer kwetsende uitlatingen gedaan. Voor zulke uitlatingen is geen plaats in onze maatschappij", zei de officier van justitie.
Het gaat om een bericht dat Blommestijn vorig jaar plaatste op X. De aanleiding was een filmpje van een mishandeling. Ze schreef op X: "Wéér een blanke man op straat in elkaar getrapt door een groep negroïde primaten. Hoe veel weerloze blanken moeten nog slachtoffer worden? Talloze waarschijnlijk: de open grenzen-elite importeert dit volk met bosjes, met alle gevolgen van dien".
Grens overschreden
Volgens de officier van justitie heeft ze hiermee de grens van de vrijheid van meningsuiting overschreden. "Onnodig grievend", noemde de aanklaagster de uiting. "Met deze tweet scheert ze alle mensen met een zwarte huidskleur over een kam. Ze zegt hiermee: 'hoe meer mensen met zwarte huidskleur, hoe meer mensen het risico lopen slachtoffer te worden van geweld op straat.'"
Blommestijn legde tijdens de strafzaak uit dat ze met de term 'negroïde primaten' alleen doelde op het gedrag van de zwarte mensen die geweld pleegden in de video's die destijds viraal gingen op X. Volgens haar advocaat, die vrijspraak bepleitte, heeft het woord meerdere betekenissen, zoals ook "onderontwikkeld, onfatsoenlijk, gewelddadig en primitief".
Smaad
Daarnaast wordt Blommestijn vervolgd voor smaad naar aanleiding van een tweet waarin ze advocaat Sidney Smeets 'kleuterneuker' noemt, terwijl de rechtbank Rotterdam net iemand had veroordeeld voor het plaatsen van een soortgelijk bericht.
De rechtbank doet op 5 december uitspraak.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Iraanse ambassadeur moest dinsdagmiddag naar het ministerie van Buitenlandse Zaken om zich te verantwoorden voor een Nederlandse diplomatieke zending die door Iran in beslag is genomen. Het is nog niet bekend of de zending inmiddels is vrijgegeven. Het ministerie spreekt van een "diplomatiek incident" en noemt het "onacceptabel".
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Het boek De herinnerde soldaat van de Nederlandse schrijfster Anjet Daanje staat op de longlist van de International Booker Prize. Dat maakte de organisatie achter de prestigieuze prijs voor het beste naar het Engels vertaalde fictiewerk dinsdag bekend.
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De landelijke intocht van Sinterklaas is dit jaar in Grave (gemeente Land van Cuijk), meldt de NTR. Sinterklaas komt op zaterdag 14 november aan in de Brabantse plaats. Vorig jaar kwam de goedheiligman aan op Texel.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op zaterdag 28 februari en zondag 1 maart rijden er geen treinen van en naar station Amsterdam Zuid, meldt ProRail. Dat komt door werkzaamheden. Het station wordt vernieuwd.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag in hoger beroep vijftien jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 37-jarige Sander K. voor het verkrachten en doden van Arina Sasina (34) uit Amsterdam. K. sneed het lichaam van de vrouw daarna in stukken. Hij werd opgepakt voordat hij de lichaamsdelen kon laten verdwijnen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De alarmcentrales van de ANWB en Eurocross hebben dit wintersportseizoen voorlopig meer hulpverzoeken gekregen na wintersportongelukken vergeleken met vorig jaar. De hulpdiensten staan Nederlandse wintersporters bij na ongevallen. Beide centrales repatrieerden dit jaar al meer dan tweehonderd onfortuinlijke wintersporters.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie is in december gestopt met het Criminaliteits Anticipatie Systeem (CAS), een algoritme dat het risico op criminaliteit voorspelde. Dat bevestigt de politie na berichtgeving in de Volkskrant. De Algemene Rekenkamer constateerde jaren geleden al dat het algoritme niet voldeed.
7 uur geleden