OM eist 40 uur werkstraf tegen presentatrice Raisa Blommestijn
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag een werkstraf van veertig uur geëist tegen Raisa Blommestijn, presentatrice van de omroep Ongehoord Nederland (ON!), voor groepsbelediging en smaad.
Blommestijn staat in de rechtbank in Den Haag terecht voor een bericht op sociale media van 10 mei vorig jaar, waarin ze zich volgens het OM beledigend uitliet over mensen met een zwarte huidskleur door de term 'negroïde primaten' te gebruiken. Het OM ziet dit als groepsbelediging. "De verdachte heeft zeer kwetsende uitlatingen gedaan. Voor zulke uitlatingen is geen plaats in onze maatschappij", zei de officier van justitie.
Het gaat om een bericht dat Blommestijn vorig jaar plaatste op X. De aanleiding was een filmpje van een mishandeling. Ze schreef op X: "Wéér een blanke man op straat in elkaar getrapt door een groep negroïde primaten. Hoe veel weerloze blanken moeten nog slachtoffer worden? Talloze waarschijnlijk: de open grenzen-elite importeert dit volk met bosjes, met alle gevolgen van dien".
Grens overschreden
Volgens de officier van justitie heeft ze hiermee de grens van de vrijheid van meningsuiting overschreden. "Onnodig grievend", noemde de aanklaagster de uiting. "Met deze tweet scheert ze alle mensen met een zwarte huidskleur over een kam. Ze zegt hiermee: 'hoe meer mensen met zwarte huidskleur, hoe meer mensen het risico lopen slachtoffer te worden van geweld op straat.'"
Blommestijn legde tijdens de strafzaak uit dat ze met de term 'negroïde primaten' alleen doelde op het gedrag van de zwarte mensen die geweld pleegden in de video's die destijds viraal gingen op X. Volgens haar advocaat, die vrijspraak bepleitte, heeft het woord meerdere betekenissen, zoals ook "onderontwikkeld, onfatsoenlijk, gewelddadig en primitief".
Smaad
Daarnaast wordt Blommestijn vervolgd voor smaad naar aanleiding van een tweet waarin ze advocaat Sidney Smeets 'kleuterneuker' noemt, terwijl de rechtbank Rotterdam net iemand had veroordeeld voor het plaatsen van een soortgelijk bericht.
De rechtbank doet op 5 december uitspraak.
Meer uit Binnenland
WILLEMSTAD (ANP) - Curaçao en Aruba kunnen hopelijk een rol spelen bij de wederopbouw na de zware aardbevingen in Venezuela en Colombia. Dat heeft staatssecretaris Eric van der Burg (Koninkrijksrelaties) vrijdag gezegd tijdens een persconferentie met de Caribische pers.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Twee van de Nederlanders die worden vermist na de overstromingen in Nepal en China waren op terugtocht van een bedevaart naar Tibet. Dat bevestigt een woordvoerder van de Isha Foundation, de organisatie achter de reis, na berichtgeving van De Telegraaf.
14 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Vijf personen die verdacht worden van handel in designerdrugs en illegale medicijnen via een webshop, blijven langer vastzitten. Dat meldt de politie. Zij zouden de illegale middelen hebben verkocht via de websites powercaps.nl en powercaps.vip, die inmiddels offline zijn gehaald.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Met de plannen om uit de stikstofcrisis te komen, boekt het kabinet ook vooruitgang om de doelen van een nieuwe Europese natuurwet te halen, verwacht natuurminister Jaimi van Essen (D66). Na de wekelijkse ministerraad klonk hij optimistisch over de haalbaarheid van deze zogeheten natuurherstelverordening. "Ik heb er vertrouwen in."
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het toezicht op inlichtingendiensten AIVD en MIVD wordt "robuust" onder een nieuwe wet die de diensten veel meer ruimte geeft. Dat beloofde minister van Defensie Dilan Yeşilgöz vrijdag rond het moment dat de wet online kwam voor reacties. Ze wil de waarborgen rond het functioneren van de diensten zo organiseren "dat het altijd wel gecheckt kan worden, maar dat ik wel snel kan handelen".
17 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De politie heeft nog geen aanhoudingen verricht van mogelijke verdachten die afgelopen zondag vuurwerk gooiden naar het supportersvak van SC Cambuur uit Leeuwarden. Fans van Feyenoord gooiden het vuurwerk, waarbij zeven mensen gewond raakten.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De drie Nederlanders die worden vermist in Nepal zijn een vrouw van 51 en een man van 29 die afzonderlijk van elkaar op reis zijn, en een Nederlandse vrouw die in Nepal woont. Met alle andere Nederlanders over wie het ministerie van Buitenlandse Zaken de afgelopen dagen is gebeld is weer contact, zegt een woordvoerder.
18 uur geleden