Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM eist 2,5 miljoen boete tegen chemisch bedrijf OCI op Chemelot

OM eist 2,5 miljoen boete tegen chemisch bedrijf OCI op Chemelot

DEN BOSCH (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag voor de rechtbank in Den Bosch 2,5 miljoen boete geëist tegen het chemisch bedrijf OCI op industrieterrein Chemelot in Geleen. Volgens het OM heeft het bedrijf bij de productie van ammoniak in november 2015 niet alles gedaan om een lekkage van gevaarlijke gassen en een brand te voorkomen. Eerder vrijdag eiste het OM eenzelfde boete tegen AnQore, ook op Chemelot.

Het ongeval bij OCI gebeurde toen een isolatiedeken over een hete oven werd gelegd, om de temperatuur in een ruimte waar mensen aan het werk waren binnen de perken te houden. Daardoor liep de temperatuur in die oven zo hoog op, dat die openbarstte, het beschermende inmiddels poreus geworden beton wegdrukte en er gevaarlijke gassen vrijkwamen, die in contact met de buitenlucht in brand vlogen.

Op het moment van het scheuren van de oven was er niemand aan het werk en raakte dus niemand gewond. Maar het OM noemt dit "stom geluk". Het bedrijf erkent dat niemand rekening had gehouden met het risico van hitteverhoging, zodra "een matje" op de oven werd gelegd. Er werd bij de beslissing om dat te doen vooral gedacht in het belang van veilige werkomstandigheden, maar niet wat dit voor het proces in de oven zou kunnen betekenen, erkende ook OCI. Het OM noemde deze werkwijze "ronduit beschamend", waarbij "niemand zijn gezonde verstand gebruikte".

Marktleider

"Het beeld ontstaat van een bedrijf dat zijn processen niet op orde heeft en waar procedures ontbreken", aldus het OM. OCI is wereldwijd een van de marktleiders in kunstmest, en marktleider in melamine, met een omzet van 2,2 miljard dollar.

Afgelopen maandag eiste het OM 25 miljoen euro boete tegen petrochemiereus Sabic Limburg op Chemelot vanwege vier ernstige incidenten, waarbij een werknemer om het leven kwam en twee anderen ernstig gewond raakten. Binnenkort staat ook exploitant Chemelot Site Permit CSP terecht, die toezicht moet houden op de zestig bedrijven op Chemelot. CSP zou te weinig toezicht hebben gehouden en niet waar nodig hebben ingegrepen. Verder staat volgende week fabriek Borealis terecht wegens het niet melden van een ernstig voorval.

Meer uit Binnenland

OVV: minister moet in halfjaar situatie asielkinderen verbeteren

DEN HAAG (ANP) - De Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) doet een "urgente aanbeveling" aan de minister van Asiel en Migratie om binnen zes maanden de situatie van kinderen in asielnoodopvang te verbeteren. Zij worden nu structureel "blootgesteld aan onveilige leefomstandigheden die ernstige risico's voor hun ontwikkeling opleveren", schrijft de OVV in het maandag gepubliceerde rapport 'Kinderen in nood'. Ongeveer 6900 van in totaal 17.000 asielkinderen verblijven in noodopvanglocaties.

30 minuten geleden
COC wil actie kabinet voor acceptatie homoseksualiteit

AMSTERDAM (ANP) - Het COC vraagt het kabinet in actie te komen om acceptatie van homoseksualiteit onder jongeren te bevorderen. De belangenorganisatie voor queer personen doet die oproep naar aanleiding van onderzoek van het Trimbos-instituut en Universiteit Utrecht, waaruit blijkt dat jongeren een stuk minder positief zijn over homoseksualiteit dan vier jaar geleden.

7 uur geleden
Persvereniging: in water geduwde journalist verdient compensatie

DEN HAAG (ANP) - De Spaanse fotojournalist die zaterdagmiddag door een politieagent in het water werd geduwd tijdens de Malieveldrellen in Den Haag, moet hiervoor gecompenseerd worden. Dat stelt de Buitenlandse Persvereniging in Nederland (BPV-FPA) in een brief die zij naar de politie en burgemeester van Den Haag heeft gestuurd. BPV-FPA ondersteunt buitenlandse correspondenten die in Nederland werken. Ook eist de organisatie dat het incident wordt onderzocht, dat zij een schriftelijke verklaring hierover ontvangt en dat de politie formele excuses aanbiedt.

13 uur geleden
Nederlandse jongeren denken negatiever over homoseksualiteit

UTRECHT (ANP) - Jongeren in Nederland zijn de afgelopen vier jaar negatiever gaan denken over homoseksualiteit. Dit concluderen het Trimbos-instituut en Universiteit Utrecht in het terugkerende HBSC-onderzoek (Health Behaviour in School-aged Children). Daarin kijken onderzoekers naar het mentale welzijn van jongeren uit het laatste jaar van de basisschool en het voortgezet onderwijs.

15 uur geleden
Ajax en BENU-apotheken genomineerd voor kwakzalverijprijs

AMSTERDAM (ANP) - De Vereniging tegen de Kwakzalverij (VtdK) heeft voetbalclub Ajax, BENU-apotheken en Verpleegkundigen en Verzorgenden Nederland genomineerd voor de Meester Kackadorisprijs 2026. Dat is een jaarlijkse ludieke prijs voor organisaties die kwakzalverij zouden bevorderen.

17 uur geleden
Nederlandse defensiechef voelt ongemak bij ontslagen in Pentagon

KOPENHAGEN (ANP) - De Nederlandse Commandant der Strijdkrachten Onno Eichelsheim kijkt met verbazing en afkeuring naar de vele ontslagen in de top van de Amerikaanse krijgsmacht. Dat heeft hij zijn Amerikaanse collega's ook overgebracht. "Ik vind het ongemakkelijk wat daar gebeurt."

19 uur geleden
Drie meldingen bij PersVeilig na demonstratie Malieveld

DEN HAAG (ANP) - Bij de organisatie PersVeilig hebben drie journalisten zich gemeld die stellen te zijn belaagd tijdens de extreemrechtse demonstratie op het Malieveld in Den Haag zaterdag.

19 uur geleden