OM eist 17 jaar cel voor misdrijven lid Syrische militie
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag zeventien jaar cel geëist tegen de 35-jarige Syriër Mustafa A. voor zijn rol bij de gewelddadige arrestatie van twee mannen in een Palestijns vluchtelingenkamp in Syrië, nabij de noordelijke stad Aleppo, in januari 2013. A. kwam in 2020 als asielzoeker naar Nederland en werd in mei 2022 in zijn woonplaats Kerkrade opgepakt.
De twee slachtoffers werden opgepakt door leden van Liwa al-Quds, een militie met nauwe banden met het Syrische regime van president Bashar al-Assad. Zij werden vervolgens wekenlang gemarteld in een gevangenis van de beruchte inlichtingendienst van de Syrische luchtmacht. A. speelde een prominente rol in Liwa al-Quds.
Volgens het OM heeft A. zich schuldig gemaakt aan oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid. Het is voor het eerst dat de Nederlandse justitie een verdachte vervolgt die aan de kant van het Syrische regime stond. De politie spoorde hem op na een paar tips.
Gezwegen
A. ontkent niet dat hij lid was van Liwa al-Quds, maar wel dat hij op de aanklacht beschreven misdrijven heeft gepleegd. Hij heeft tijdens zowel het vooronderzoek als de terechtzitting vooral gezwegen. Wel zei hij dat hij "tegen terrorisme" heeft gestreden. "Ik heb mijzelf en mijn familie beschermd. Mijn naasten werden afgeslacht en onthoofd, daarom heb ik mij aangesloten bij Liwa al-Quds." De militie is opgericht in het betrokken Palestijnse vluchtelingenkamp al-Nayrab. A. is daar geboren en opgegroeid.
Volgens het OM werd de militie bewapend door het Syrische regime en was zij een van haar meest trouwe bondgenoten. "President Assad heeft zwaar geleund op paramilitaire organisaties om in het zadel te blijven", aldus de officier van justitie. Het OM vermoedt dat zich meerdere leden van Liwa al-Quds in Nederland bevinden.
Videoverbinding
De beide slachtoffers zijn vanuit Syrië naar Zweden gevlucht. Een van hen overleed in 2019. De ander volgde het proces donderdag via een videoverbinding. Hij liet zijn advocaat in de rechtszaal een slachtofferverklaring voordragen, omdat hij er om gezondheidsredenen zelf niet kon zijn. De man, een Palestijn, zei onder meer dat hij zich "uit de zaak wilde terugtrekken", vanwege de actuele situatie in Gaza. "Deze heeft veel bij hem losgemaakt", aldus de raadsvrouw, "en heeft het bestaande trauma bij hem opgerakeld." Hij eist 40.000 euro schadevergoeding van A.
Maandag gaat de rechtbank in Den Haag verder met het proces en houden de advocaten van A. hun pleidooi.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft niemand aangehouden na de urenlange ongeregeldheden zaterdagavond in de Amsterdamse wijk Floradorp. Dat zegt een woordvoerder zondag. "We hebben in Floradorp inzet gedaan om de brandweer zo veilig mogelijk hun werk te laten doen", aldus de zegsvrouw.
48 minuten geledenHOUTEN (ANP) - De eerste helft van januari wordt het iets kouder dan de gemiddelde dagtemperatuur van 6 graden, voorspelt Weeronline. De tweede helft van de maand is nog onzeker, maar volgens de voorspeller is de kans groot dat de hele maand kouder verloopt dan gemiddeld in de afgelopen dertig jaar. Dat zou dan voor het eerst sinds 2021 zijn.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Twee derde van de Nederlanders is voor een landelijk vuurwerkverbod. Dat komt naar voren uit een enquête van Kieskompas en het ANP die meer dan 56.000 Nederlanders hebben ingevuld. Een op de tien Nederlanders heeft geen uitgesproken mening.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een seniorenflat aan het Kramatplantsoen in de Indische Buurt in Amsterdam is in de nacht van zaterdag op zondag ontruimd vanwege brand. Dat meldt de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland op X.
12 uur geledenZALTBOMMEL (ANP) - Met een ludieke zwemactie heeft Maarten van der Weijden zaterdag ruim 10.500 euro opgehaald voor onderzoek naar kanker. Mensen konden doneren terwijl de voormalige topzwemmer in het zwembad van Zaltbommel bezig was met een wereldrecordpoging achteruitzwemmen.
15 uur geledenHENGELO (ANP) - In een flatgebouw aan de Nico Werkmanstraat in het Overijsselse Hengelo woedt een zeer grote brand. De flat wordt ontruimd, meldt de veiligheidsregio. Er zijn geen gewonden, aldus een woordvoerder. De brand is vermoedelijk ontstaan in een berging of garagebox.
20 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie is nog op zoek naar de dader of daders die vrijdagavond twee bezoekers van Ahoy met messteken hebben verwond. De slachtoffers zijn een jongen van 15 en een man van 23 jaar oud, aldus een politiewoordvoerder zaterdag.
23 uur geleden