Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM eist 17 jaar cel voor misdrijven lid Syrische militie

OM eist 17 jaar cel voor misdrijven lid Syrische militie

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag zeventien jaar cel geëist tegen de 35-jarige Syriër Mustafa A. voor zijn rol bij de gewelddadige arrestatie van twee mannen in een Palestijns vluchtelingenkamp in Syrië, nabij de noordelijke stad Aleppo, in januari 2013. A. kwam in 2020 als asielzoeker naar Nederland en werd in mei 2022 in zijn woonplaats Kerkrade opgepakt.

De twee slachtoffers werden opgepakt door leden van Liwa al-Quds, een militie met nauwe banden met het Syrische regime van president Bashar al-Assad. Zij werden vervolgens wekenlang gemarteld in een gevangenis van de beruchte inlichtingendienst van de Syrische luchtmacht. A. speelde een prominente rol in Liwa al-Quds.

Volgens het OM heeft A. zich schuldig gemaakt aan oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid. Het is voor het eerst dat de Nederlandse justitie een verdachte vervolgt die aan de kant van het Syrische regime stond. De politie spoorde hem op na een paar tips.

Gezwegen

A. ontkent niet dat hij lid was van Liwa al-Quds, maar wel dat hij op de aanklacht beschreven misdrijven heeft gepleegd. Hij heeft tijdens zowel het vooronderzoek als de terechtzitting vooral gezwegen. Wel zei hij dat hij "tegen terrorisme" heeft gestreden. "Ik heb mijzelf en mijn familie beschermd. Mijn naasten werden afgeslacht en onthoofd, daarom heb ik mij aangesloten bij Liwa al-Quds." De militie is opgericht in het betrokken Palestijnse vluchtelingenkamp al-Nayrab. A. is daar geboren en opgegroeid.

Volgens het OM werd de militie bewapend door het Syrische regime en was zij een van haar meest trouwe bondgenoten. "President Assad heeft zwaar geleund op paramilitaire organisaties om in het zadel te blijven", aldus de officier van justitie. Het OM vermoedt dat zich meerdere leden van Liwa al-Quds in Nederland bevinden.

Videoverbinding

De beide slachtoffers zijn vanuit Syrië naar Zweden gevlucht. Een van hen overleed in 2019. De ander volgde het proces donderdag via een videoverbinding. Hij liet zijn advocaat in de rechtszaal een slachtofferverklaring voordragen, omdat hij er om gezondheidsredenen zelf niet kon zijn. De man, een Palestijn, zei onder meer dat hij zich "uit de zaak wilde terugtrekken", vanwege de actuele situatie in Gaza. "Deze heeft veel bij hem losgemaakt", aldus de raadsvrouw, "en heeft het bestaande trauma bij hem opgerakeld." Hij eist 40.000 euro schadevergoeding van A.

Maandag gaat de rechtbank in Den Haag verder met het proces en houden de advocaten van A. hun pleidooi.

Meer uit Binnenland

Brand bedrijfspand in Noord-Hollandse Obdam onder controle

OBDAM (ANP) - De brand in een bedrijfsverzamelpand in het Noord-Hollandse Obdam is onder controle. Dat heeft de brandweer om 23.00 uur gemeld. Het gebouw is door het vuur en de bluswerkzaamheden verwoest. Voor zover bekend zijn er geen slachtoffers.

7 minuten geleden
Paasvuren op veel plekken ontstoken

HOLTEN (ANP) - Op diverse plekken in Nederland zijn zondagavond paasvuren ontstoken. Rond het Overijsselse Holten strijden ieder jaar verschillende buurtschappen om de mooiste paasbult, al ging dat vroeger om de hoogste. Dit jaar was de winnaar Espelo.

3 uur geleden
Partijen teleurgesteld over ontruiming uitvak tijdens IJsselderby

DEVENTER (ANP) - De gemeente Zwolle, de gemeente Deventer, de politie en voetbalclubs Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zijn "zeer teleurgesteld" dat de wedstrijd tussen Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zondagmiddag na een ontruimingsactie van de ME van start moest gaan zonder gevuld uitvak. Dat laten ze in een gezamenlijke verklaring weten.

7 uur geleden
Huldiging PSV dinsdag op Stadhuisplein in Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - De gemeente Eindhoven feliciteert PSV met de landstitel en kondigt aan dat de huldiging dinsdag plaatsvindt op het Stadhuisplein.

7 uur geleden
Douane vindt ruim 1400 kilo cocaïne in Rotterdamse haven

ROTTERDAM (ANP) - De douane heeft zaterdag ruim 1400 kilo cocaïne gevonden in de haven van Rotterdam. De drugs waren verspreid over drie containers, waarbij "afwijkingen" werden gezien, meldt het Openbaar Ministerie.

8 uur geleden
Politie doet onderzoek naar gedeelde video na explosie Nijkerk

NIJKERK (ANP) - De politie neemt een video over de explosie bij het Israëlcentrum in Nijkerk mee in het onderzoek. Dat zegt een woordvoerster van de politie. Die video is door de pro-Iraanse groep Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) online gezet. Vrijdagavond ontplofte er een voorwerp bij het hek van het gebouw waar de stichting Christenen voor Israël is gehuisvest. De schade bleef beperkt en er raakte niemand gewond.

10 uur geleden
Pro-Iraanse beweging zet video over ontploffing Nijkerk online

NIJKERK (ANP) - De pro-Iraanse groep Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) heeft een video online gezet over de explosie in Nijkerk. Dat meldt de SITE Intelligence Group, een Amerikaanse groep die wereldwijd extremistische groeperingen monitort. Onduidelijk is of de beweging de ontploffing daarmee opeist.

20 uur geleden