OM eist 12 jaar cel en tbs tegen man die Tim Hofman wilde doden
LELYSTAD (ANP) - Het Openbaar Ministerie eist 12 jaar celstraf en tbs met dwangverpleging tegen Chris T. (42) uit Breda voor onder meer de poging tot moord op tv-presentator Tim Hofman. T. liep op de avond van 6 september 2023 gewapend met onder meer een omgebouwd gaspistool het pand van BNNVARA in Hilversum binnen en zei dat hij Hofman wilde doodschieten. De verdachte stond ook terecht voor het voorbereiden van een moord op een hulpverlener in Oss op 18 augustus 2023.
Het OM legde vijf strafbare feiten voor, waarvan de poging tot het vermoorden van Hofman en het voorbereiden van de moord op de hulpverlener de belangrijkste waren. De officier van justitie achtte bewezen dat T. de moord op Hofman ook met een terroristisch oogmerk had beraamd. T. had namelijk een manifest geschreven waarin hij stelde de samenleving angst en vrees aan te willen jagen en dat "het jachtseizoen" geopend was. T. keerde zich in zijn manifest tegen gedachtegoed dat als 'links, extreemlinks, feministisch of woke' omschreven kan worden.
T. verzond het manifest op de dag van de poging tot de moord op Hofman via Telegram aan honderden mensen. Tijdens de politieverhoren zou T. met zijn uitleg over waarom hij Hofman wilde doden "zelf de definitie van terroristisch oogmerk" hebben ingevuld, zei de officier van justitie. De officier trok in zijn vordering een vergelijking met onder anderen Anders Breivik en Mohammed B., die ook een manifest achterlieten na het plegen van hun misdaden. "Natuurlijk is deze zaak anders", zei de officier. "Het grote verschil is dat er nu niemand is vermoord. Dat was bijna anders. Bijna was er een hulpverlener vermoord, bijna was er een journalist vermoord."
Terroristisch oogmerk
Breivik doodde in juli 2011 77 mensen in Noorwegen. Mohammed B. zit een levenslange gevangenisstraf uit voor de moord in 2004 op filmmaker Theo van Gogh.
Het terroristisch oogmerk ging niet op voor het voorbereiden van de moord op de hulpverlener in Oss. Volgens de officier van justitie was T. op deze man "vooral heel erg boos". Zijn voornaamste doel was rechtzetten van zijn gekrenkte rol als vader na zijn echtscheiding, waarna hij zijn kinderen veel minder mocht zien. Bovendien zou T. het manifest niet hebben verspreid rond 18 augustus.
Uitspraak
De rechtbank doet uitspraak op 16 oktober.
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) heeft woensdagavond bekendgemaakt aan welke specifieke voorwaarden asielzoekers moeten voldoen om voorrang te krijgen tot de overvolle opvanglocatie in Ter Apel.
13 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Bas Eickhout (GroenLinks-PvdA) stopt na zeventien jaar als Europarlementariƫr. Hij doet dat deels om relaties in het verleden die "niet passen bij mijn rol", schrijft hij in een verklaring op BlueSky. De 49-jarige Eickhout maakte vorige week bekend een relatie te hebben met de 25-jarige Oostenrijkse Europarlementariƫr Lena Schilling. Zij is in het parlement aangesloten bij de Groenen, waar Eickhout vicevoorzitter van is.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) heeft de Israƫlische ambassadeur ontboden, vanwege de behandeling van opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Op beelden is te zien dat activisten van de vloot, die op weg was naar Gaza, ruw behandeld werden.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Medewerkers in het openbaar vervoer gaan op woensdag 24 juni in de ochtend staken uit onvrede over het kabinetsbeleid rond sociale zekerheid, heeft FNV aangekondigd. Werknemers in het trein-, bus-, tram- en metrovervoer beginnen die dag pas om 08.00 uur met werken. Door de werkonderbreking staat het ov in de vroege ochtend volgens de vakbond stil.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De man die wordt verdacht van het veroorzaken van een explosie bij het partijkantoor van D66 in Den Haag blijft negentig dagen langer vastzitten. Dat heeft de raadkamer van de Haagse rechtbank woensdag bepaald.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De oplevering van het eerste ASW-fregat loopt jaren vertraging op. "Het oorspronkelijke scheepsontwerp bleek niet stabiel te zijn", aldus Defensie. De nieuwe Anti Submarine Warfare (ASW) fregatten worden gebouwd door Damen en zijn gespecialiseerd in het bestrijden van onderzeeboten.
6 uur geledenBREDA (ANP) - De pornowebsite Motherless is weer online nadat de Nederlandse autoriteiten die begin mei offline hadden gehaald. Op de site, die door een bedrijf in het Brabantse Steenbergen wordt gehost, vond CNN vorige maand 20.000 video's van vrouwen die misbruikt werden in hun slaap. Het Openbaar Ministerie doet onderzoek naar de website.
7 uur geleden