OM eist 12 jaar cel en tbs tegen man die Tim Hofman wilde doden
LELYSTAD (ANP) - Het Openbaar Ministerie eist 12 jaar celstraf en tbs met dwangverpleging tegen Chris T. (42) uit Breda voor onder meer de poging tot moord op tv-presentator Tim Hofman. T. liep op de avond van 6 september 2023 gewapend met onder meer een omgebouwd gaspistool het pand van BNNVARA in Hilversum binnen en zei dat hij Hofman wilde doodschieten. De verdachte stond ook terecht voor het voorbereiden van een moord op een hulpverlener in Oss op 18 augustus 2023.
Het OM legde vijf strafbare feiten voor, waarvan de poging tot het vermoorden van Hofman en het voorbereiden van de moord op de hulpverlener de belangrijkste waren. De officier van justitie achtte bewezen dat T. de moord op Hofman ook met een terroristisch oogmerk had beraamd. T. had namelijk een manifest geschreven waarin hij stelde de samenleving angst en vrees aan te willen jagen en dat "het jachtseizoen" geopend was. T. keerde zich in zijn manifest tegen gedachtegoed dat als 'links, extreemlinks, feministisch of woke' omschreven kan worden.
T. verzond het manifest op de dag van de poging tot de moord op Hofman via Telegram aan honderden mensen. Tijdens de politieverhoren zou T. met zijn uitleg over waarom hij Hofman wilde doden "zelf de definitie van terroristisch oogmerk" hebben ingevuld, zei de officier van justitie. De officier trok in zijn vordering een vergelijking met onder anderen Anders Breivik en Mohammed B., die ook een manifest achterlieten na het plegen van hun misdaden. "Natuurlijk is deze zaak anders", zei de officier. "Het grote verschil is dat er nu niemand is vermoord. Dat was bijna anders. Bijna was er een hulpverlener vermoord, bijna was er een journalist vermoord."
Terroristisch oogmerk
Breivik doodde in juli 2011 77 mensen in Noorwegen. Mohammed B. zit een levenslange gevangenisstraf uit voor de moord in 2004 op filmmaker Theo van Gogh.
Het terroristisch oogmerk ging niet op voor het voorbereiden van de moord op de hulpverlener in Oss. Volgens de officier van justitie was T. op deze man "vooral heel erg boos". Zijn voornaamste doel was rechtzetten van zijn gekrenkte rol als vader na zijn echtscheiding, waarna hij zijn kinderen veel minder mocht zien. Bovendien zou T. het manifest niet hebben verspreid rond 18 augustus.
Uitspraak
De rechtbank doet uitspraak op 16 oktober.
Meer uit Binnenland
ORANJESTAD (ANP) - Koning Willem-Alexander is woensdag in alle vroegte aangekomen op Aruba. Hij bezoekt het eiland omdat het veertig jaar een zelfstandig land binnen het Koninkrijk der Nederlanden (1986-2026) is en vijftig jaar een eigen vlag en volkslied (1976-2026) heeft. Ook brengt de koning een bezoek aan CuraƧao. Daar gaat hij in gesprek met vertegenwoordigers van de lokale gemeenschap over de geopolitieke spanningen in de regio.
1 uur geledenDEN HAAG/ARNHEM/CASTRICUM (ANP) - Het nachtelijk stemmen had in Den Haag om 01.00 uur al meer stemmers getrokken dan in de hele nacht in 2018. Dat zei een woordvoerster van de gemeente.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse JA21-fractievoorzitter Kevin Kreuger heeft in de nacht van dinsdag op woensdag aangifte gedaan van mishandeling. Dat meldt de Amsterdamse JA21-fractie op X.
2 uur geledenEtten-Leur (ANP) - In een appartementencomplex aan de San Francescolaan in Etten-Leur is in de nacht van dinsdag op woensdag een grote brand uitgebroken. Dat meldt de veiligheidsregio. De brandweer heeft opgeschaald naar grip 1. Het gebouw wordt ontruimd.
2 uur geledenTILBURG (ANP) - Richard de Mos van Hart voor Den Haag ontkent mensen in te huren om te flyeren. "Dat is klip-en-klare onzin", zei hij na afloop van het NOS-slotdebat in LocHal in Tilburg in reactie op een video van het linkse platform Left Laser waarin wordt gesuggereerd dat De Mos Bulgaren betaalt voor campagnewerkzaamheden. In de video is te zien dat mensen die geen Nederlands spreken, flyeren voor de partij van De Mos. In het partijprogramma van Hart voor Den Haag staat onder meer de wens om immigranten uit te sluiten van bijstand als ze weigeren Nederlands te leren.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Over een uur gaan de eerste stembureaus open. Vanaf 00.00 uur kunnen kiezers hun stem voor de gemeenteraadsverkiezingen onder meer uitbrengen in Arnhem, Den Haag en Zwolle. Vanaf 07.30 uur gaan de meeste andere stemlokalen open, al wijken de openingstijden op sommige locaties af.
6 uur geledenVEGHEL (ANP) - Supermarktketen Jumbo haalt de voorraad gebroken en hele diepvriessperziebonen van het huismerk uit de winkels, nadat dinsdag verhalen naar buiten waren gekomen dat er dode muizen tussen de bonen lagen. De super bevestigt een bericht van NU.nl dat de maatregel uit voorzorg wordt genomen en er geen gevaar is voor de gezondheid.
7 uur geleden