OM eist 10 jaar tegen Syriër wegens oorlogsmisdrijven
ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag tien jaar gevangenisstraf geëist tegen een 31-jarige Syriër voor oorlogsmisdrijven en lidmaatschap van de Syrische terroristische organisatie Ahrar al-Sham.
De man werd in 2019 aangehouden toen hij asiel in Nederland aanvroeg. Getuigen herkenden hem op twee video’s op sociale media, waarin de man gewapend en in gevechtskleding te zien is. Hij laat zich filmen met gesneuvelde strijders die hij uitmaakt voor "honden en karkassen van al-Assad". Ook zet hij zijn voet op een overledene en schopt hij tegen een ander lichaam. Op het andere filmpje ondervraagt hij een gevangene op een vernederende manier, volgens het OM waarschijnlijk voor propagandadoeleinden.
De video’s dateren uit 2015 ten tijde van gevechten op de Al-Ghab-vlakte in het westen van Syrië. De verdachte vocht destijds met Ahrar al-Sham in een offensief tegen regeringstroepen van de Syrische leider Assad. Het schoppen en spugen naar lichamen, het vernederen van een gevangene en het verspreiden van beelden hiervan is strafbaar volgens de Wet Internationale Misdrijven (WIM), stelt het OM.
Voor de officier van justitie staat het vast dat de man van 1 januari 2015 tot en met 1 juli 2017 lid was van Ahrar al-Sham. Recent heeft het Gerechtshof in Den Haag het eerdere oordeel van de rechtbank Rotterdam bekrachtigd dat Ahrar al-Sham een terroristische organisatie is.
De rechtbank doet op 21 april uitspraak.
Meer uit Binnenland
GORINCHEM (ANP) - De eerste dag van de handhavingsactie op de Merwedebrug heeft 34 boetes opgeleverd, meldt Rijkswaterstaat. Sinds 18 juli mogen vrachtwagens en touringcars niet over de verzwakte brug, maar dat verbod werd dagelijks door honderden bestuurders genegeerd. Voornamelijk zware voertuigen met buitenlandse kentekens rijden nog over de brug. Die kunnen nog niet worden bekeurd via het camerasysteem van RWS.
18 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag tbs met dwangverpleging geëist tegen Anne Romke van der H. (33) uit het Groningse Uithuizen, omdat hij plannen zou hebben gehad om prinses Amalia te ontvoeren. Van der H. zou haar hebben willen meenemen naar Polen om met haar te trouwen, meent justitie. Door hem aangeschafte bijlen zouden daarbij dienstbaar zijn.
47 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie zegt niet te kunnen bewijzen dat Anne Romke van der H. prinses Amalia en prinses Alexia wilde doden. Dat zei de officier van justitie maandag bij aanvang van de zaak tegen Van der H. Die wordt ervan verdacht dat hij een aanslag voorbereidde op de prinsessen. Wel zegt justitie voldoende bewijs te hebben dat de verdachte prinses Amalia wilde beroven van haar vrijheid.
3 uur geledenAPPINGEDAM (ANP) - Dat inwoners van het aardbevingsgebied in Groningen cynisch worden van het jarenlange wachten op herstel van hun huizen, begrijpt premier Rob Jetten wel. Dat zei hij tijdens een werkbezoek aan Zeerijp en Appingedam. "En dit ene bezoekje gaat ook niet het verschil maken."
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een tip over het wapen dat mogelijk gebruikt is bij de vergismoord op ggz-directeur Rob Zweekhorst in 2014 komt van een inmiddels overleden persoon. De politie brengt deze informatie nu om veiligheidsredenen naar buiten.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Honderden mensen hebben maandagochtend in het Zonnehuis in Amsterdam-Noord afscheid genomen van Peter Faber. De acteur overleed 6 augustus op 82-jarige leeftijd.
4 uur geledenHEILOO (ANP) - In een woning in het Noord-Hollandse Heiloo is zondagavond een dode 19-jarige vrouw aangetroffen. Dat meldt de politie. Een 20-jarige man uit die plaats is aangehouden.
5 uur geleden