OM eist 10 jaar tegen ex-kickbokser voor ernstig seksueel geweld
AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag tien jaar cel geëist tegen de 47-jarige Rodney G. voor onder meer een reeks ernstige zeden- en geweldsmisdrijven. Slachtoffers waren vrouwen met wie voormalig kickbokser G. een relatie had aangeknoopt. Vier vrouwen hebben aangifte tegen hem gedaan. Anderen deden dat niet, omdat zij nog steeds bang zijn voor de verdachte. "Hij heeft een spoor van verwoesting getrokken in hun leven", aldus de officier van justitie.
De zaak kwam aan het rollen in december 2020, toen een van de vrouwen aangifte tegen G. deed. Zij had al geruime tijd een relatie met hem. Op de bewuste dag zou hij haar zijn woning binnen hebben getrokken, om haar vervolgens met veel geweld te verkrachten. De vrouw werd daarbij onder meer hard geslagen met een zweep, tot bloedens toe.
In 2021 volgden meer aangiftes en meldingen. Uit het geheel valt volgens politie en justitie een patroon op te maken. Hij legde contacten met zwakke, kwetsbare vrouwen in de sportscholen waar hij lesgaf. Hij bood zijn hulp aan, om na verloop van tijd manipulatief en agressief te worden. Seks ontaardde in geweld en soms extreme en weerzinwekkende vernederingen. De slachtoffers hebben in een aantal gevallen "doodsangsten uitgestaan", aldus het OM.
Mensonterend
G. werd in januari vorig jaar aangehouden. Hij kwam vervolgens enkele weken op vrije voeten, maar de rechtbank bepaalde uiteindelijk dat hij in voorarrest moest blijven. G. ontkent de beschuldigingen. Volgens hem hebben de aangeefsters een complot tegen hem gesmeed en hun verklaringen op elkaar afgestemd. De officier van justitie wijst die suggestie van de hand. "Er is geen enkel bewijs voor geleverd."
Vier vrouwen hebben donderdag ter zitting een slachtofferverklaring afgelegd, waaruit bleek dat hun ervaringen met G. diepe emotionele sporen hebben achtergelaten. "Gruwelijk en mensonterend", zo omschreef hun advocaat Annemiek van Spanje de lotgevallen van de vrouwen. Het OM acht behalve de verkrachtingen onder meer poging tot doodslag bewezen.
Toerekeningsvatbaar
De officier van justitie zei dat zij lang heeft geworsteld met de vraag of zij naast celstraf ook de tbs-maatregel moest eisen. Volgens een psycholoog en een psychiater is G. volledig toerekeningsvatbaar. Ook dan zou hem in beginsel tbs opgelegd kunnen worden, maar het OM meent dat het gevaar bestaat dat hij weer snel buiten de kliniek staat. Gebleken is dat het G. gemakkelijk afgaat een "gunstige indruk" te wekken. Daarom volstond de officier in haar eis met een forse celstraf.
G.'s advocaat Bob Tijkotte meent dat voor veel beschuldigingen het bewijs ontbreekt en bepleitte daarvoor vrijspraak. Als de rechtbank daar anders over denkt, moet er een beduidend lagere straf worden opgelegd, vindt hij.
De rechtbank doet uitspraak op 25 maart.
Meer uit Binnenland
ASPEREN (ANP) - In de Gelderse plaats Asperen is in de nacht van dinsdag op woensdag aan de Verlengde Middelweg een brand ontstaan door een gaslekkage, zo meldt de veiligheidsregio. De hulpdiensten zijn ter plaatse om de brand te bestrijden.
15 minuten geledenALMELO (ANP) - Een kleurloze brandbare vloeistof is dinsdag om 19.00 uur aangetroffen in een sloot op een bedrijventerrein in Almelo, zo meldt de brandweer in een bericht. De vloeistof, die werd gevonden op het bedrijvenpark Twente, wordt gebruikt in de chemische industrie.
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Aan de Brahmslaan in Eindhoven zijn dinsdagavond acht woningen ontruimd nadat er explosief materiaal was gevonden in een kelderbox. Dat meldt de politie. Ook zijn een aantal straten in de buurt afgezet.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer heeft zoals verwacht ingestemd met een wetsvoorstel dat flexwerkers meer zekerheid biedt over onder meer hun inkomen en werktijden. Een ruime meerderheid in de senaat stemde in, waardoor de wet in 2028 kan ingaan. Tijdelijke contracten zijn dan in principe alleen nog toegestaan voor flexibel werk. Het nulurencontract verdwijnt.
11 uur geledenBEIJING (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) wilde in Beijing "een punt zetten achter de afgelopen periode van onenigheid" met China. Dat ging onder meer over Nexperia en ASML. Volgens hem leefde dat gevoel ook bij zijn Chinese ambtgenoot Wang Wentao, zei hij terugkijkend op de ambassade.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In verschillende regio's als Zeeland en Limburg daalt het aantal mbo-studenten en om het onderwijs overal goed te houden grijpt het kabinet in. Mbo's waar door veranderingen in de bevolking steeds minder nieuwe studenten zich aanmelden, gaan meer geld krijgen ten koste van andere mbo's. Dat meldt onderwijsminister Rianne Letschert in een brief aan de Tweede Kamer. De andere verdeling van het geld gaat in 2029 in.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De 18-jarige Juninhio P., die wordt verdacht van betrokkenheid bij de voorbereiding tot het plegen van een aanslag in Heemstede op 20 maart, zegt door een ander onder druk te zijn gezet. Hij heeft volgens het Openbaar Ministerie twee medeverdachten aangestuurd om een vuurwerkbom af te laten gaan bij de joodse synagoge.
12 uur geleden