Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'OM diende politieke belangen in zaak Volkert van der G.'

'OM diende politieke belangen in zaak Volkert van der G.'

AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft in de zaak van Volkert van der G., de moordenaar van Pim Fortuyn, politieke en geen juridische belangen gediend. Dat heeft zijn advocaat Willem Jebbink gezegd tegen de NOS, bevestigt de raadsman aan het ANP. "Je ziet voortdurend rondom deze zaak dat er een politieke dans is uitgevoerd. Dat valt het OM zwaar aan te rekenen. Individuen moeten niet de speelbal worden van dit soort onduidelijke belangen."

Van der G. is sinds donderdag een vrij man. Hij werd in 2003 veroordeeld tot achttien jaar gevangenisstraf. De laatste jaren hoefde hij al niet meer in de cel te zitten omdat - sinds mei 2014 - hij voorwaardelijk op vrije voeten was. Hij moest zich aan verschillende voorwaarden houden, zoals een meldplicht en een verbod om met de media te praten. De proeftijd van de voorwaardelijke invrijheidstelling bedroeg 6 jaar en eindigde 30 april. Daarmee staat hij niet langer onder toezicht van het Openbaar Ministerie of de reclassering en gelden er voor hem dus geen voorwaarden meer.

Volgens Jebbink heeft de rechter destijds voor ogen gehad dat Van der G. 12 jaar in de gevangenis zou zitten, en dan zonder voorwaarden zou vrijkomen. "Maar in de tussentijd is de wet veranderd, met als doel het verminderen van het recidivegevaar. Maar in het geval van mijn cliënt was dat toch altijd al op het laagst mogelijke niveau. Dan heb je als OM geen doel meer. Maar door ondanks het ontbreken van een doel en een legitieme basis toch voorwaarden te stellen, ben je bezig met het behartigen van andere belangen dan de wet."

Verschillende zaken

Van der G. won verschillende zaken over de voorwaarden, geeft Jebbink aan. "En daar ligt de sleutel van al die zogenaamde overwinningen: in al die procedures die hij steeds wint, gebeurt er niets anders dan dat de rechter heel simpel zegt: OM, jullie hebben geen doel. Hoe kan nou iemand zoveel procedures achter elkaar winnen? Het antwoord is heel simpel: er was geen juridische legitimiteit. Ze hebben een politiek spel gespeeld."

Dat er naar zijn zeggen in deze zaak voortdurend een politieke dans is uitgevoerd, valt het OM volgens de raadsman zwaar aan te rekenen. "Van juist het OM mag worden verwacht dat het een evenwichtige belangenafweging maakt en rekening houdt met individuele belangen. Je ziet dat het steeds een boemerang-effect heeft gehad tegen het OM."

Het OM was niet direct bereikbaar voor commentaar. Aan de NOS heeft het OM laten weten bevoegd te zijn om voorwaarden te stellen aan de voorwaardelijke invrijheidstelling van een veroordeelde.

Meer uit Binnenland

Ministers veroordelen rellen bij opvanglocatie Loosdrecht

DEN HAAG (ANP) - Ministers Bart van den Brink (Asiel) en David van Weel (Justitie) veroordelen de vernielingen en het geweld bij een opvanglocatie voor asielzoekers in Loosdrecht. Ze reageren boos en verbolgen op X.

1 uur geleden
Meerdere aanhoudingen bij protest tegen asielopvang in Apeldoorn

APELDOORN (ANP) - De politie heeft dinsdagavond opnieuw mensen aangehouden bij een protest tegen de opvang van asielzoekers in Apeldoorn. Dat gebeurde bij de rotonde in de wijk De Maten, de plek waar al meerdere avonden op rij wordt gedemonstreerd. Een woordvoerder van de politie bevestigt dat zeker vijf mensen zijn aangehouden voor het afsteken van vuurwerk.

1 uur geleden
Burgemeester Wijdemeren vaardigt noodbevel uit voor Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - Burgemeester Mark Verheijen van de gemeente Wijdemeren heeft dinsdagavond een noodbevel uitgevaardigd wegens "ernstige ordeverstoringen" voor het gemeentehuis van Loosdrecht, waarvan een deel is ingericht als noodopvanglocatie voor asielzoekers.

2 uur geleden
Brand bij noodopvanglocatie Loosdrecht tijdens azc-demonstratie

LOOSDRECHT (ANP) - Bij de noodopvang voor asielzoekers in Loosdrecht is tijdens een anti-azc-demonstratie brand uitgebroken. Dat meldt een woordvoerder van de veiligheidsregio.

2 uur geleden
Halsema voorzitter stedennetwerk voor democratische waarden

AMSTERDAM (ANP) - Burgemeester Femke Halsema van Amsterdam is dinsdag gekozen tot de eerste internationale voorzitter van The Pact of Free Cities, meldt de gemeente in een verklaring. De in 2019 opgerichte organisatie komt op voor democratische waarden en zet zich af tegen nationaal-populisme. Wereldwijd hebben tientallen steden zich aangesloten.

5 uur geleden
Kerken erkennen leed van afstandsmoeders, maar geen excuses

BAARN (ANP) - Dat ongetrouwde vrouwen vroeger afstand moesten doen van hun pasgeboren kinderen was "een ingrijpende en pijnlijke gebeurtenis". Het Interkerkelijk Contact in Overheidszaken (CIO), een samenwerkingsverband van ongeveer dertig kerkgenootschappen, laat dinsdag weten dat de kerken het leed erkennen. Excuses worden niet aangeboden.

5 uur geleden
Twee Duitse militairen van NAVO-basis Brunssum belaagd en verwond

BRUNSSUM (ANP) - Twee Duitse militairen van het NAVO-hoofdkwartier in Brunssum zijn in die gemeente door onbekenden belaagd. Een van hen raakte daarbij lichtgewond, meldt de politie. De politie onderzoekt het incident. De daders waren volgens persbureau dpa gemaskerd en riepen leuzen tegen de NAVO. Wanneer en waar het precies is gebeurd, is niet bekendgemaakt.

6 uur geleden