OM: Delano R. leidde bende 'die moorden als verdienmodel had'
SCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag in de inleiding op het requisitoir in het liquidatieproces Eris hoofdverdachte Delano R. omschreven als een "roverhoofdman" die de werkelijkheid "volledig uit het oog verloren" lijkt te zijn. R., oprichter van motorclub Caloh Wagoh, leidde een criminele organisatie "die moorden als verdienmodel had".
"Deze man maakte klaarblijkelijk films van zijn gangsterleven, maar lééfde ogenschijnlijk ook in zijn eigen scripts, waarin misdaad zogenaamd een romantisch tintje heeft", aldus het OM. R. presenteerde zich ook tijdens het proces als maker van documentaires. "Delano R. dacht dat hij onder de radar zaken kon doen met de grootste criminelen", zei de officier van justitie, "terwijl hij ondertussen aan tafel zat bij productiemaatschappijen om films te maken over de misdaden die hij pleegde".
Volgens justitie werkte R. "een dodenlijst" af voor Ridouan Taghi, "Neerlands meest gevreesde crimineel". De samenwerking tussen beiden is "in vele opzichten catastrofaal geweest", aldus het OM. Taghi staat in 'Eris' niet terecht omdat hij al wordt vervolgd in een vergelijkbaar megaproces over onderwereldmoorden, Marengo. Of hij alsnog wordt aangeklaagd voor de moorden in Eris hangt volgens justitie af van de loop en uitkomst van Marengo.
Te mooi om waar te zijn
Delano R. is volgens justitie een belangrijke leverancier geweest van een groot deel van het bewijs tegen hemzelf en zijn medeverdachten. Na zijn arrestatie in november 2018 vond de politie een forse reeks door R. gefilmde en bewaarde geheime chats, onder meer over dodenlijsten en afzonderlijke liquidaties. "De vondst was haast te mooi om waar te zijn", zei de officier van justitie daarover.
De verklaringen van kroongetuige Tony de G. vormen de andere pijler onder de bewijsvoering van het OM. Daaruit blijkt onder meer dat R, "de rol van moordmakelaar heeft opgepakt voor Taghi", aldus de officier. "De G. verklaart dat Taghi een liquidatielijst heeft en dat iedereen die hem in de weg zit een reëel risico loopt geliquideerd te worden."
Zo'n 25 liquidaties
R. heeft vermoedelijk ook moordopdrachten van anderen aangenomen. Hij heeft volgens het OM tegen De G. gezegd dat hij "bij zo'n 25 liquidaties" betrokken is. "Vroeger voerde hij ze zelf uit, maar nu laat hij ze uitvoeren", zo heeft De G. verklaard.
In het proces Eris heeft justitie vijf liquidaties op de aanklacht tegen R. gezet. Kroongetuige De G. zou bij twee van deze moorden als chauffeur betrokken zijn geweest.
Meer uit Binnenland
PEEST (ANP) - De Nederlandse hulpverlener Pieter Wittenberg is vrijdag op 78-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt de hulporganisatie Human Power zondag na een bericht van RTV Drenthe. Wittenberg was op het Griekse eiland Lesbos aangeklaagd voor onder meer mensensmokkel, omdat hij bootvluchtelingen had geholpen. In januari werd hij vrijgesproken, net als 23 andere hulpverleners.
8 uur geledenASSEN (ANP) - Na een dubbele aardbeving in de buurt van Assen heeft het Instituut Mijnbouwschade Groningen meer dan driehonderd meldingen van schade gekregen. Dat instituut is eigenlijk verantwoordelijk voor het afhandelen van schade door gaswinning uit het Groningenveld. De aardbeving bij Assen gebeurde in een ander gasveld. Die schade wordt afgehandeld door de Commissie Mijnbouwschade, die 132 meldingen heeft gekregen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een reisadvies opgesteld voor Nederlanders die weg willen uit de Westelijke Jordaanoever. Zij kunnen reizen via Jordanië, waar het luchtruim nog open is. Een andere optie is vliegen vanuit Israël. Daar is het luchtruim beperkt open.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij het Olympisch Stadion in Amsterdam is zondagmiddag een driedaagse vrijheidsloop voor Iran gestart. Het einddoel is de Tweede Kamer, waar de lopers dinsdag een petitie willen aanbieden.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een persoon is in de nacht van zaterdag op zondag omgekomen door een schietpartij bij het Koningin Wilhelminaplein in Amsterdam Nieuw-West, meldt de politie. Veel details zijn nog onbekend.
17 uur geledenGEELBROEK (ANP) - Het aantal schademeldingen na de aardbevingen bij het Drentse Geelbroek is opgelopen tot 132, meldt de Commissie Mijnbouwschade. De buurtschap bij het Drentse gasveld Eleveld werd in de nacht van vrijdag op zaterdag getroffen door een beving met een magnitude van 3,0. Enkele uren later was er een naschok met een kracht van 1,3.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Waar de maand met zacht lenteweer begon, eindigt maart naar verwachting ook met weer dat zachter en droger is dan normaal. Vanaf april keert het 'normale' weer terug, verwacht Weeronline.
21 uur geleden