Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM: Delano R. leidde bende 'die moorden als verdienmodel had'

OM: Delano R. leidde bende 'die moorden als verdienmodel had'

SCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag in de inleiding op het requisitoir in het liquidatieproces Eris hoofdverdachte Delano R. omschreven als een "roverhoofdman" die de werkelijkheid "volledig uit het oog verloren" lijkt te zijn. R., oprichter van motorclub Caloh Wagoh, leidde een criminele organisatie "die moorden als verdienmodel had".

"Deze man maakte klaarblijkelijk films van zijn gangsterleven, maar lééfde ogenschijnlijk ook in zijn eigen scripts, waarin misdaad zogenaamd een romantisch tintje heeft", aldus het OM. R. presenteerde zich ook tijdens het proces als maker van documentaires. "Delano R. dacht dat hij onder de radar zaken kon doen met de grootste criminelen", zei de officier van justitie, "terwijl hij ondertussen aan tafel zat bij productiemaatschappijen om films te maken over de misdaden die hij pleegde".

Volgens justitie werkte R. "een dodenlijst" af voor Ridouan Taghi, "Neerlands meest gevreesde crimineel". De samenwerking tussen beiden is "in vele opzichten catastrofaal geweest", aldus het OM. Taghi staat in 'Eris' niet terecht omdat hij al wordt vervolgd in een vergelijkbaar megaproces over onderwereldmoorden, Marengo. Of hij alsnog wordt aangeklaagd voor de moorden in Eris hangt volgens justitie af van de loop en uitkomst van Marengo.

Te mooi om waar te zijn

Delano R. is volgens justitie een belangrijke leverancier geweest van een groot deel van het bewijs tegen hemzelf en zijn medeverdachten. Na zijn arrestatie in november 2018 vond de politie een forse reeks door R. gefilmde en bewaarde geheime chats, onder meer over dodenlijsten en afzonderlijke liquidaties. "De vondst was haast te mooi om waar te zijn", zei de officier van justitie daarover.

De verklaringen van kroongetuige Tony de G. vormen de andere pijler onder de bewijsvoering van het OM. Daaruit blijkt onder meer dat R, "de rol van moordmakelaar heeft opgepakt voor Taghi", aldus de officier. "De G. verklaart dat Taghi een liquidatielijst heeft en dat iedereen die hem in de weg zit een reëel risico loopt geliquideerd te worden."

Zo'n 25 liquidaties

R. heeft vermoedelijk ook moordopdrachten van anderen aangenomen. Hij heeft volgens het OM tegen De G. gezegd dat hij "bij zo'n 25 liquidaties" betrokken is. "Vroeger voerde hij ze zelf uit, maar nu laat hij ze uitvoeren", zo heeft De G. verklaard.

In het proces Eris heeft justitie vijf liquidaties op de aanklacht tegen R. gezet. Kroongetuige De G. zou bij twee van deze moorden als chauffeur betrokken zijn geweest.

Meer uit Binnenland

Deel van sportcentrum in Utrecht ingestort

UTRECHT (ANP) - Een groot deel van sportcentrum Hal22 aan de Zonnebaan in Utrecht is woensdagavond ingestort. Het lijkt er volgens de veiligheidsregio op dat er niemand meer in het gebouw is, maar dat is niet zeker. Het risico bestaat dat het gebouw verder instort en daarom gaan hulpdiensten niet naar binnen.

1 uur geleden
Celstraf en boete voor geweld tijdens jaarwisseling in Eindhoven

DEN BOSCH (ANP) - De politierechter in Den Bosch heeft woensdag tijdens een snelrechtzitting twee mannen veroordeeld voor incidenten tijdens de jaarwisseling.

6 uur geleden
Ook donderdag rijden minder treinen door winterweer

UTRECHT (ANP) - Door het winterse weer rijden ook donderdag minder treinen. De dienstregeling wordt aangepast, laat spoorbeheerder ProRail weten. Op vrijdag worden mogelijk ook minder treinen ingezet.

7 uur geleden
Meer mensen verdacht van misdrijf bij jaarwisseling

DEN HAAG (ANP) - Zeker 171 mensen worden verdacht van een misdrijf tijdens de jaarwisseling. Ze hebben bijvoorbeeld agenten, brandweermedewerkers of ambulancemedewerkers belaagd of spullen vernield. Dat meldt het Openbaar Ministerie. Vorig jaar waren er 120 verdachten. Het aantal hulpverleners dat te maken kreeg met geweld en agressie, is eveneens fors gestegen.

7 uur geleden
Zuid-Holland en Zeeland terug naar code geel

DE BILT (ANP) - In de provincies Zuid-Holland en Zeeland geldt code oranje niet meer. Het KNMI heeft het waarschuwingsniveau woensdag aan het begin van de middag een stapje verlaagd naar code geel. Die gold al op de Waddeneilanden. De rest van het land staat nog op code oranje.

8 uur geleden
Twee keer zoveel mensen vroegen afgelopen dagen geld terug van NS

UTRECHT (ANP) - Twee keer zoveel mensen als normaal hebben de afgelopen dagen een aanvraag ingediend bij NS om hun geld terug te krijgen. "Maar voor dagen met dit soort heftige weersomstandigheden, zien we geen gekke aantallen", aldus een woordvoerster. Zij kan niet toelichten hoeveel aanvragen er op een gemiddelde dag worden gedaan.

9 uur geleden
NS rijdt na 12.00 uur nog met uitgeklede winterdienstregeling

UTRECHT (ANP) - De NS rijdt ook na 12.00 uur nog met een uitgeklede versie van de winterdienstregeling, meldt een woordvoerster. Eerder zei de spooronderneming dat de treinen mogelijk in de loop van de ochtend weer volgens de winterdienstregeling konden rijden. De woordvoerster weet niet wanneer dit wel lukt.

9 uur geleden