Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM: boerenactie bij huis minister was intimidatie

OM: boerenactie bij huis minister was intimidatie

ZUTPHEN (ANP) - Tegen de eerste vier van elf boeren die vrijdag terechtstaan voor het uit de hand gelopen protest bij het huis van stikstofminister Van der Wal in Hierden zijn werkstraffen en voorwaardelijke celstraffen geëist. "De actie was een doelbewuste poging tot intimidatie", zei de officier van justitie in de rechtszaal in Zutphen.

"Zij maakt onze toekomst kapot", zei de 24-jarige Melvin M. uit Bathmen over minister Christianne van der Wal (Natuur en Stikstof). Dat het op de avond van 28 juni na 22.30 uur bij het huis van de minister uit de hand is gelopen, erkennen de verdachten wel. "Toen de hakselaar begon te blazen, ging de knop om", zei de 40-jarige Wilco W. uit Holten over het moment dat stro over de hoofden van agenten werd uitgeblazen. "Die luchthoorn maakte veel los", zei de 47-jarige Henk M. uit Holten.

Ze wisten niet dat ze die avond naar haar huis zouden rijden, zeiden de vier. En als ze hadden geweten dat het zo heftig zou worden, waren ze überhaupt niet gegaan, merkte de 20-jarige Rens H. op. Op 10 juni werd al duidelijk dat de stikstofminister de gebeten hond was. Die avond werd ze al thuis bezocht door tientallen boeren. Politie werd bij haar huis gestationeerd, maar die kon op 28 juni niet op tegen de overmacht van tientallen boeren met trekkers. Twee agenten zaten onder het hooi, keken in de koplampen van een shovel en zagen die recht op zich af komen, zei de officier van justitie. "Ze renden voor hun leven."

Politieauto vernield

Het viertal was betrokken bij een poging het politiekordon te doorbreken. Daarbij werd een politieauto vernield. Drie tractoren wisten de afzetting te ontwijken en reden tot vlak voor de woning van de minister. Daar dumpten ze mest. De bestuurders van deze trekkers zijn nog niet geïdentificeerd. De minister was niet thuis maar haar man verklaarde later dat dit de heftigste van alle acties was geweest.

De officier eiste werkstraffen van 120 uur en voorwaardelijke celstraffen van 2 maanden tegen de vier. "De overheid heeft het idee dat een goed geoliede machine achter deze protesten zit", zei advocaat Maurice Stassen, "maar dat is geenszins het geval." Het viertal had ook helemaal niet het doel de politiewagen te vernielen en heeft dat niet gedaan.

In totaal staan elf verdachten terecht. De politierechter doet naar verwachting eind van de middag uitspraak in alle zaken.

Meer uit Binnenland

PI Vught wil aangifte doen na gijzeling, medewerkers ongedeerd

VUGHT (ANP) - De PI Vught is van plan aangifte te doen, nadat vrijdag op een afdeling van het Penitentiair Psychiatrisch Centrum (PPC) drie medewerkers werden gegijzeld door een gedetineerde. Dit meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) zaterdag.

20 minuten geleden
Marco Borsato gaat het komende jaar niet optreden

DEN HAAG (ANP) - Marco Borsato treedt het komende jaar niet op. Dat laat zijn management zaterdag weten aan het ANP, in reactie op de uitnodiging die André Rieu de zanger deed.

55 minuten geleden
Erik de Zwart onderzoekt digitaal kanaal over treinen

HILVERSUM (ANP) - Erik de Zwart onderzoekt de mogelijkheden voor een digitaal televisiekanaal over treinen. Dat laat hij zaterdag aan het ANP weten. De Zwart voert hierover op dit moment gesprekken met kabelaars als Ziggo en KPN. Volgens de mediaondernemer blijkt uit een representatief onderzoek dat hij heeft gedaan dat twee op de drie Nederlanders hier interesse voor zouden hebben.

2 uur geleden
Minister belt met 'Hoofdpiet' Van der Laan over doodsbedreigingen

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Gouke Moes (OCW) heeft vrijdag telefonisch gesproken met cabaretier Niels van der Laan over de doodsbedreigingen aan zijn adres. Dat laat een woordvoerder van Van der Laan zaterdag aan het ANP weten. Het was een "privégesprek" waarover zij verder geen details deelt.

3 uur geleden
Tweede dode door ongeval Ermelo, auto vloog in brand

ERMELO (ANP) - Een tweede persoon is overleden na een eenzijdig verkeersongeval in het Gelderse Ermelo. Het gaat om een 26-jarige man uit de gemeente Nunspeet, meldt de politie. De slachtoffers reden rond 20.50 uur op vrijdagavond tegen een boom aan, waarna de auto in brand vloog.

4 uur geleden
2025 op weg om op één na zonnigste jaar ooit gemeten te worden

DEN HAAG (ANP) - Dit jaar wordt naar verwachting het op een na zonnigste jaar sinds het begin van de metingen, denkt Weeronline. Het aantal zonuren staat nu op 2064 uur en als december zoals gebruikelijk verloopt, zal dat uitkomen op 2111 uur. Alleen in 2022 was het zonniger met 2233 uur.

4 uur geleden
Koning, politici en tientallen BN'ers roepen op: bescherm vrouwen

DEN HAAG (ANP) - Tientallen bekende Nederlandse mannen, onder wie koning Willem-Alexander, zijn zich het afgelopen jaar bewuster geworden van het gevoel van onveiligheid dat veel vrouwen in Nederland ervaren. Het AD komt zaterdag met een publicatie waarin meer dan vijftig mannen zich uitspreken over de veiligheid van vrouwen.

4 uur geleden