Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM: boerenactie bij huis minister was intimidatie

OM: boerenactie bij huis minister was intimidatie

ZUTPHEN (ANP) - Tegen de eerste vier van elf boeren die vrijdag terechtstaan voor het uit de hand gelopen protest bij het huis van stikstofminister Van der Wal in Hierden zijn werkstraffen en voorwaardelijke celstraffen geëist. "De actie was een doelbewuste poging tot intimidatie", zei de officier van justitie in de rechtszaal in Zutphen.

"Zij maakt onze toekomst kapot", zei de 24-jarige Melvin M. uit Bathmen over minister Christianne van der Wal (Natuur en Stikstof). Dat het op de avond van 28 juni na 22.30 uur bij het huis van de minister uit de hand is gelopen, erkennen de verdachten wel. "Toen de hakselaar begon te blazen, ging de knop om", zei de 40-jarige Wilco W. uit Holten over het moment dat stro over de hoofden van agenten werd uitgeblazen. "Die luchthoorn maakte veel los", zei de 47-jarige Henk M. uit Holten.

Ze wisten niet dat ze die avond naar haar huis zouden rijden, zeiden de vier. En als ze hadden geweten dat het zo heftig zou worden, waren ze überhaupt niet gegaan, merkte de 20-jarige Rens H. op. Op 10 juni werd al duidelijk dat de stikstofminister de gebeten hond was. Die avond werd ze al thuis bezocht door tientallen boeren. Politie werd bij haar huis gestationeerd, maar die kon op 28 juni niet op tegen de overmacht van tientallen boeren met trekkers. Twee agenten zaten onder het hooi, keken in de koplampen van een shovel en zagen die recht op zich af komen, zei de officier van justitie. "Ze renden voor hun leven."

Politieauto vernield

Het viertal was betrokken bij een poging het politiekordon te doorbreken. Daarbij werd een politieauto vernield. Drie tractoren wisten de afzetting te ontwijken en reden tot vlak voor de woning van de minister. Daar dumpten ze mest. De bestuurders van deze trekkers zijn nog niet geïdentificeerd. De minister was niet thuis maar haar man verklaarde later dat dit de heftigste van alle acties was geweest.

De officier eiste werkstraffen van 120 uur en voorwaardelijke celstraffen van 2 maanden tegen de vier. "De overheid heeft het idee dat een goed geoliede machine achter deze protesten zit", zei advocaat Maurice Stassen, "maar dat is geenszins het geval." Het viertal had ook helemaal niet het doel de politiewagen te vernielen en heeft dat niet gedaan.

In totaal staan elf verdachten terecht. De politierechter doet naar verwachting eind van de middag uitspraak in alle zaken.

Meer uit Binnenland

SCP: steun voor zwaarbelaste mantelzorgers relevanter dan ooit

DEN HAAG (ANP) - Goede regelingen en ondersteuning voor mantelzorgers zijn "relevanter dan ooit" om te voorkomen dat mensen overbelast raken door de hulp die ze aan anderen bieden. Die conclusie trekken onderzoekers van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in een rapport over mantelzorg in Nederland. Ze becijferen daarin dat een groeiend aantal mantelzorgers zich "ernstig belast" voelt. De omvang van deze groep is in tien jaar tijd met de helft toegenomen: van zo'n 400.000 tot ongeveer 600.000 mensen.

2 uur geleden
Missie vermiste Nederlander op Saba gewijzigd naar zoeken lichaam

THE BOTTOM (ANP) - De zoektocht naar de vermiste Nederlander op Saba verandert van reddingsoperatie naar het zoeken naar het lichamelijk overschot. Dat melden de autoriteiten van het Caribische eiland op hun website.

2 uur geleden
COA-baas: 500 plekken nodig voor gewone situatie bij Ter Apel

HILVERSUM (ANP) - Er zijn per direct 500 nieuwe opvangplekken voor asielzoekers nodig "om de situatie in Ter Apel weer gewoon te krijgen", zei bestuursvoorzitter Joeri Kapteijns van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) woensdagavond in het tv-programma Nieuwsuur. De komende tijd zijn dat er nog veel meer, vertelde hij.

4 uur geleden
Op dit moment geen plek voor 30 asielzoekers in Ter Apel

TER APEL (ANP) - Op dit moment is er in de overvolle aanmeldlocatie in Ter Apel voor ongeveer dertig asielzoekers geen opvangplek beschikbaar, meldt het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA). Het is onduidelijk of er voor hen in de nacht van woensdag op donderdag opvang geregeld kan worden.

7 uur geleden
Stadskanaal laat asielzoekers Ter Apel niet buiten slapen

STADSKANAAL (ANP) - De gemeente Stadskanaal gaat ervoor zorgen dat asielzoekers voor wie geen plaats is in het opvangcentrum in Ter Apel, niet buiten hoeven te slapen in de nacht van woensdag op donderdag. Dat meldt burgemeester Klaas Sloots woensdagavond in een verklaring. "Wij springen bij als het echt niet anders kan", aldus de burgemeester van de buurgemeente.

7 uur geleden
COA maakt voorwaarden voor voorrang opvang Ter Apel bekend

TER APEL (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) heeft woensdagavond bekendgemaakt aan welke specifieke voorwaarden asielzoekers moeten voldoen om voorrang te krijgen tot de overvolle opvanglocatie in Ter Apel.

7 uur geleden
Bas Eickhout stopt in EU-parlement, deels om 'ongepaste relaties'

STRAATSBURG (ANP) - Bas Eickhout (GroenLinks-PvdA) stopt na zeventien jaar als Europarlementariër. Hij doet dat deels om relaties in het verleden die "niet passen bij mijn rol", schrijft hij in een verklaring op BlueSky. De 49-jarige Eickhout maakte vorige week bekend een relatie te hebben met de 25-jarige Oostenrijkse Europarlementariër Lena Schilling. Zij is in het parlement aangesloten bij de Groenen, waar Eickhout vicevoorzitter van is.

9 uur geleden