OM bestudeert vonnis over incidenten bij chemiecomplex Chemelot
DEN BOSCH (ANP) - Het Openbaar Ministerie wil eerst de vonnissen van de rechtbank in Den Bosch over meerdere incidenten op het terrein van Chemelot in Geleen bestuderen voordat het inhoudelijk reageert. Dat laat een woordvoerster weten.
De rechtbank veroordeelde dinsdag petrochemiebedrijf Sabic Limburg tot een boete van 10 miljoen euro, omdat het bedrijf onvoldoende maatregelen nam om zware ongevallen te voorkomen. Door een ernstig incident eind 2016 kwam een werknemer om het leven en een ander liep ernstige brandwonden op. In mei 2019 raakte ook een medewerker gewond toen bij het openen van een afsluiter hete olie naar buiten kwam.
Het OM eiste eerder een boete van 25 miljoen euro tegen Sabic. De rechtbank had bij het bepalen van het vonnis onder meer rekening gehouden met het lange tijdsverloop van de procedure tegen Sabic waardoor de boete lager uitviel dan de eis. Het bedrijf heeft al aangekondigd tegen het vonnis in beroep te gaan.
Geëiste straf
"Wij vinden de door ons geëiste straf voor Sabic passend en geboden, maar zijn tevreden over het oordeel van de rechtbank dat een aan de omzet gerelateerde boete noodzakelijk is, wil een straf effectief zijn bij dergelijke feiten, gepleegd door bedrijven met een hoge omzet", zei de woordvoerster van het OM. De rechtbank maakte bekend dat niet is gekeken naar de jaaromzet van Sabic Limburg, maar naar de miljardenomzet van het Saudische moederbedrijf Sabic wereldwijd.
Ook de vonnissen van bedrijven AnQore en OCI Nitrogen vielen lager uit dan het OM had gevraagd. De rechtbank legde de bedrijven boetes op van elk 360.000 euro, terwijl het OM 2,5 miljoen euro per bedrijf had geëist. Borealis Plastomers en exploitant Chemelot Site Permit (CSP) werden vrijgesproken. Het OM wilde dat CSP een boete zou krijgen van 7,5 miljoen euro, waarvan 5 miljoen voorwaardelijk.
Meer uit Binnenland
EINDHOVEN (ANP) - In een restaurant aan de Kruisstraat in Eindhoven is brand uitgebroken nadat vermoedelijk zwaar vuurwerk naar binnen was gegooid. Dat meldt de politie op X. Het vuurwerk veroorzaakte een explosie. Er is niemand gewond geraakt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vanuit meerdere plekken in het land melden mensen via sociale media dat ze zondagavond rond 19.00 uur een soort vuurbol hebben gezien in de lucht. Waarschijnlijk gaat het om een meteoor, zegt meteoroloog Wouter van Bernebeek, ofwel een stukje ruimtepuin dat in de dampkring verbrandt en daarmee een geel lichtspoor achterlaat aan de hemel.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een groep Nederlanders die in Oman was gestrand, reist maandag door naar Schiphol vanaf de luchthaven van Hurghada in Egypte. Het gaat om de Nederlanders die eerst in de Omaanse hoofdstad Muscat worden opgehaald met een militair vliegtuig van Defensie. Zij worden door Defensie naar Hurghada gebracht en vliegen vanaf daar door naar Amsterdam, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het treinverkeer tussen Den Bosch en Tilburg ligt tot zeker dinsdagochtend stil nadat eerder dit weekend een werktrein ontspoorde bij Vught. Eerder was de verwachting dat er maandagochtend weer treinen konden rijden op het traject, maar die prognose is bijgesteld, meldt een woordvoerder van ProRail. Het treinverkeer tussen beide Brabantse steden ligt sinds zaterdagochtend vroeg stil.
12 uur geledenMAARSSEN (ANP) - Door een ongeluk op de Zuilense Ring (N230) bij Maarssen zijn zondagmiddag zeven mensen gewond geraakt, meldt een woordvoerder van de politie. Onder hen zijn enkele kinderen. Bij het ongeval waren twee voertuigen betrokken. De politiewoordvoerder spreekt van een zwaar ongeval.
13 uur geledenBARDUFOSS (ANP) - Nederlandse militairen spelen de komende dagen na hoe ze binnengevallen Russische troepen uit Noorwegen kunnen verjagen. Commandant George Pastoor noemt het geen oefening meer, maar een "repetitie".
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Volgens de organisatie hebben zondag zo'n 15.000 mensen meegelopen met de Feminist March in Amsterdam. Er werd stilgestaan bij oorlogsgeweld en de invloed die dat heeft op vrouwen. Iliriana Banjska sprak eerder op de dag namens de organisatie van "superweer en een goede opkomst tot nu toe".
17 uur geleden