Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM België start onderzoek Russische beïnvloeding EU-parlement

OM België start onderzoek Russische beïnvloeding EU-parlement

BRUSSEL (ANP) - België is een strafrechtelijk onderzoek begonnen naar beïnvloeding van Europarlementariërs door Rusland. De inlichtingendiensten hebben deze beïnvloeding aan het licht gebracht, zegt premier Alexander De Croo.

België, gastland van het Europees Parlement en andere Europese instellingen, werd gewaarschuwd door Tsjechië. Dat maakte twee weken geleden bekend een netwerk te hebben opgerold dat Europese politici betaalde voor het verspreiden van Russische propaganda. Die betalingen zijn in België niet vastgesteld, zegt De Croo. "Maar de beïnvloeding wel."

De Belgische premier wil niet zeggen om hoeveel Europarlementariërs het gaat, wie het zijn en waar ze vandaan komen. Tsjechische media meldden eerder dat ook Nederlandse politici betrokken waren bij de Russische operatie.

EU-top

Rusland was er volgens De Croo op uit om bij de Europese verkiezingen in juni meer Russischgezinde Europarlementariërs verkozen te krijgen en in het Europees Parlement de Russische kijk op de wereld krachtiger te laten klinken. Het "inmengingsnetwerk" dat ze daarvoor gebruikten zou actief zijn geweest in meerdere Europese landen, België inbegrepen.

Het Belgische strafrechtelijk onderzoek is woensdag begonnen. Daarnaast heeft België met spoed overleg gevraagd van Eurojust, dat de samenwerking tussen Europese justitiediensten coördineert. Het Europees Openbaar Ministerie en de fraudebestrijdingsdienst OLAF moeten ook in stelling kunnen worden gebracht tegen "deze Russische dreiging", vindt De Croo. Als ze daarvoor de instrumenten missen, moeten ze die krijgen.

De Croo snijdt de kwestie volgende week aan op de EU-top in Brussel. "Vrije en veilige verkiezingen moeten worden gewaarborgd."

Meer uit Buitenland

Regering-Trump stelt onderzoek in naar Brown na schietpartij

WASHINGTON (ANP) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump heeft een onderzoek aangekondigd naar Brown University na de dodelijke schietpartij eerder deze maand. Het ministerie van Onderwijs gaat onderzoeken of Brown de Clery Act heeft overtreden. De wet uit 1990 verplicht hogescholen en universiteiten die federale financiering ontvangen om bepaalde veiligheids- en beveiligingsprocedures na te leven.

46 minuten geleden
Trump wil ingenomen olie voor kust Venezuela verkopen of houden

PALM BEACH (ANP) - "Misschien verkopen we het, misschien houden we het," zei de Amerikaanse president Donald Trump maandag over de olie die de VS recent hebben ingenomen voor de kust van Venezuela. Mogelijk kan de olie worden gebruikt om de strategische reserves van de VS aan te vullen, aldus Trump.

2 uur geleden
Trump kondigt productie van nieuwe slagschepen aan

MAR-A-LAGO (ANP) - De Verenigde Staten gaan zeker twee nieuwe slagschepen bouwen. Dat kondigde de Amerikaanse president Donald Trump maandag aan bij een persconferentie in Mar-a-Lago met defensieminister Pete Hegseth. Uiteindelijk moeten er tussen de 20 en 25 nieuwe schepen worden gebouwd, zei Trump.

3 uur geleden
Trump: de Verenigde Staten moeten Groenland hebben

PALM BEACH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft maandag gezegd dat de Verenigde Staten Groenland "moeten hebben". Niet vanwege kritieke mineralen, maar om redenen van nationale veiligheid, aldus Trump.

3 uur geleden
Geweld laait op in Syrië: meerdere doden in noordwesten

ALEPPO (ANP/AFP/DPA) - Zeker drie mensen zijn om het leven gekomen door nieuw geweld in Syrië. Troepen van de nieuwe regering raakten in conflict met strijders van de door Koerden aangestuurde SDF-militie. Beide partijen hebben hun troepen opdracht gegeven de strijd te staken.

5 uur geleden
Venezuela krijgt 'volledige steun' Rusland in conflict met VS

CARACAS/MOSKOU (ANP/AFP) - Venezuela geniet Ruslands "volledige steun" in het oplopende conflict met de Verenigde Staten. Dat melden zowel Moskou als de regering van het Zuid-Amerikaanse land, nadat hun buitenlandministers elkaar eerder op de dag telefonisch hadden gesproken.

10 uur geleden
Laatste leerlingen massagijzeling Nigeriaanse kostschool vrij

ABUJA (ANP/AFP) - De laatste leerlingen die werden gevangengenomen bij de massagijzeling bij een katholieke kostschool in Nigeria afgelopen maand, zijn vrijgelaten. Dat meldt de regering in dat land. Begin december werd al een honderdtal scholieren vrijgelaten. Nu gaat het om zo'n 130 leerlingen. In totaal werden 303 kinderen en twaalf personeelsleden gegijzeld. Vijftig van hen wisten kort na de ontvoering te ontsnappen.

11 uur geleden