OM behandelt minder softdrugszaken
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie behandelt minder zaken over softdrugs. Binnen het totaal aantal strafrechtelijke onderzoeken naar georganiseerde drugscriminaliteit daalde het aandeel onderzoeken naar grootschalige hennepteelt van 19 procent in 2020 naar 10 procent in 2022. Dit staat in een update van de Nationale Drug Monitor van het Trimbos-instituut en het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC).
Het aantal door de politie ontmantelde hennepkwekerijen daalt sinds 2013. In dat jaar werd er bijna 6000 keer eentje ontmanteld. In 2022 werden 1604 kwekerijen opgerold. Het WODC meldt dat daarmee sprake is van een algemene afname van de geregistreerde softdrugszaken. "Mogelijk is die het gevolg van beperkte opsporingscapaciteit en een verschuiving van prioriteiten in de strafrechtketen: van optreden tegen softdrugs naar de aanpak van harddrugs."
De omvang van de maatregelen tegen alcohol en drugs in het verkeer is volgens de cijfers weer bijna terug op het niveau van voor de coronapandemie. In 2022 deed de politie meer meldingen van alcohol- en drugsovertredingen, gevaarlijk rijgedrag en een vermoeden van ongeschiktheid om te rijden door een medische aandoening bij het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR). In dat jaar ging het om 28.540 meldingen en in 2021 om 23.090 meldingen.
Het CBR stelde in 2022 ook meer onderzoeken in naar de rijgeschiktheid bij mogelijk problematisch alcohol- en drugsgebruik. In 2022 ging het om 4370 onderzoeken naar problematisch alcoholgebruik en 5139 onderzoeken vanwege problematisch drugsgebruik. Dat waren er in 2021 respectievelijk 3010 en 3893.
Meer uit Binnenland
BEEK EN DONK (ANP) - In het Brabantse Beek en Donk heeft de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag een overleden vrouw in een woning aangetroffen. Er is één persoon aangehouden. De politie heeft een "sterk vermoeden" dat het gaat om een misdrijf.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op drie trajecten rondom Utrecht rijden sinds vrijdagmiddag 14.30 uur minder treinen door een tekort aan verkeersleiders, meldt ProRail. De spoorwegbeheerder verwacht dat dit nog tot in de loop van de avond gaat duren. In de reisinformatie van de NS wordt ongeveer 23.15 uur als verwachte eindtijd genoemd.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie gaat ervan uit dat een overleden vrouw die vrijdagochtend is gevonden in het water aan de Amsteldijk in Amsterdam-Zuid door een misdrijf om het leven is gekomen. Het gaat om een 29-jarige vrouw uit Amsterdam die sinds zondag 4 oktober werd vermist.
7 uur geledenLAUWERSOOG (ANP) - Het in financiële nood verkerende Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC) in Pieterburen heeft inmiddels 1,1 miljoen euro aan donaties binnengekregen. Dat zei Sander van Dijk, hoofd educatie van het WEC, vrijdagavond in het EO-radioprogramma Dit is de Dag.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie moet van de EU-lidstaten met aangescherpte migratievoorstellen komen, zo willen de EU-regeringsleiders. Die nieuwe voorstellen moeten zorgen voor nog betere bescherming van de Europese buitengrenzen tegen het bewust inzetten van migranten als politiek of geopolitiek drukmiddel, zei premier Rob Jetten na afloop van de tweedaagse EU-top.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vorige week zijn er duizenden insulinepennen gestolen van een Nederlandse groothandel, bevestigt een woordvoerder van Novo Nordisk na berichtgeving van het Financieele Dagblad. De maker van de pennen waarschuwt dat ze kunnen worden doorverkocht aan mensen die ze gebruiken tegen overgewicht. Dat kan volgens Novo Nordisk ernstige gezondheidsrisico's met zich meebrengen.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Twee van de vijf genomineerde essays voor de Joost Zwagerman Essayprijs dingen niet meer mee naar de prijs. De jury meldde vrijdag dat een scan met AI-detector Pangram heeft uitgewezen dat de teksten (deels) met behulp van kunstmatige intelligentie tot stand zijn gekomen. De auteurs van deze essays hebben hun inzendingen ingetrokken. Een en ander volgde op een melding van studentenblad Propria Cures.
9 uur geleden