OM behandelt minder softdrugszaken
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie behandelt minder zaken over softdrugs. Binnen het totaal aantal strafrechtelijke onderzoeken naar georganiseerde drugscriminaliteit daalde het aandeel onderzoeken naar grootschalige hennepteelt van 19 procent in 2020 naar 10 procent in 2022. Dit staat in een update van de Nationale Drug Monitor van het Trimbos-instituut en het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC).
Het aantal door de politie ontmantelde hennepkwekerijen daalt sinds 2013. In dat jaar werd er bijna 6000 keer eentje ontmanteld. In 2022 werden 1604 kwekerijen opgerold. Het WODC meldt dat daarmee sprake is van een algemene afname van de geregistreerde softdrugszaken. "Mogelijk is die het gevolg van beperkte opsporingscapaciteit en een verschuiving van prioriteiten in de strafrechtketen: van optreden tegen softdrugs naar de aanpak van harddrugs."
De omvang van de maatregelen tegen alcohol en drugs in het verkeer is volgens de cijfers weer bijna terug op het niveau van voor de coronapandemie. In 2022 deed de politie meer meldingen van alcohol- en drugsovertredingen, gevaarlijk rijgedrag en een vermoeden van ongeschiktheid om te rijden door een medische aandoening bij het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR). In dat jaar ging het om 28.540 meldingen en in 2021 om 23.090 meldingen.
Het CBR stelde in 2022 ook meer onderzoeken in naar de rijgeschiktheid bij mogelijk problematisch alcohol- en drugsgebruik. In 2022 ging het om 4370 onderzoeken naar problematisch alcoholgebruik en 5139 onderzoeken vanwege problematisch drugsgebruik. Dat waren er in 2021 respectievelijk 3010 en 3893.
Meer uit Binnenland
MIDDELBURG (ANP) - Het onderhoudswerk aan de Zeelandbrug is vlotter verlopen dan verwacht. De provincie meldt dat gemotoriseerd verkeer vanaf vrijdag 18.00 uur weer over de verbinding tussen Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland kan rijden. De verwachting was eerder dat de brug vanaf komende maandag weer open zou zijn voor verkeer.
6 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Russische ambassade in Nederland wil opheldering over de opmerking van defensieminister Dilan Yeşilgöz dat Rusland "de vijand" is. De VVD-leider zei dat tijdens de behandeling van de defensiebegroting in de Tweede Kamer.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna vijftig verdachten, onder wie een onbekend aantal Nederlanders, zijn opgepakt tijdens een internationale politieactie tegen een crimineel netwerk. De bende vervoerde volgens Europol drugs vanuit Nederland, België en Spanje naar andere Europese landen en wordt ook in verband gebracht met moorden, ontvoeringen en aanvallen met granaten. Die waren bijvoorbeeld gericht op leden die drugspartijen waren verloren.
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - "We geven te veel geld uit en we hervormen te weinig", is de boodschap van minister van Financiën Eelco Heinen voorafgaand aan overleg met zijn collega's van de eurolanden. Hij reageert daarmee ook op een rapport van de Europese Rekenkamer, die ervoor waarschuwt dat de Europese schulden steeds verder oplopen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 41-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is veroordeeld tot vier maanden cel voor het bedreigen van een filmploeg van omroep PowNed, meldt het Openbaar Ministerie. Hij bedreigde de cameraploeg op 30 september met een mes in het Amsterdamse Oosterpark.
5 uur geledenGENT (ANP) - De 29-jarige Romy W., de Nederlandse verdachte in de geruchtmakende Belgische strafzaak over de dood van de 4-jarige Dean, heeft in het onderzoek tot dusver haar onschuld volgehouden en gezegd dat zij niets te maken heeft met de dood van de kleuter. Dat bleek donderdag op de eerste dag van het strafproces tegen W. en haar voormalige partner Dave De K. (39).
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft deze week servers offline gehaald waarop criminelen misbruik konden maken van IP-adressen van burgers en bedrijven, een zogeheten proxydienst. Een speciaal team van de eenheid Noord-Holland deed onderzoek naar een wereldwijd netwerk van bijna 178.000 apparaten die hiervoor zouden worden gebruikt. Honderden daarvan stonden in Nederland.
5 uur geleden