OM behandelt minder softdrugszaken
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie behandelt minder zaken over softdrugs. Binnen het totaal aantal strafrechtelijke onderzoeken naar georganiseerde drugscriminaliteit daalde het aandeel onderzoeken naar grootschalige hennepteelt van 19 procent in 2020 naar 10 procent in 2022. Dit staat in een update van de Nationale Drug Monitor van het Trimbos-instituut en het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC).
Het aantal door de politie ontmantelde hennepkwekerijen daalt sinds 2013. In dat jaar werd er bijna 6000 keer eentje ontmanteld. In 2022 werden 1604 kwekerijen opgerold. Het WODC meldt dat daarmee sprake is van een algemene afname van de geregistreerde softdrugszaken. "Mogelijk is die het gevolg van beperkte opsporingscapaciteit en een verschuiving van prioriteiten in de strafrechtketen: van optreden tegen softdrugs naar de aanpak van harddrugs."
De omvang van de maatregelen tegen alcohol en drugs in het verkeer is volgens de cijfers weer bijna terug op het niveau van voor de coronapandemie. In 2022 deed de politie meer meldingen van alcohol- en drugsovertredingen, gevaarlijk rijgedrag en een vermoeden van ongeschiktheid om te rijden door een medische aandoening bij het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR). In dat jaar ging het om 28.540 meldingen en in 2021 om 23.090 meldingen.
Het CBR stelde in 2022 ook meer onderzoeken in naar de rijgeschiktheid bij mogelijk problematisch alcohol- en drugsgebruik. In 2022 ging het om 4370 onderzoeken naar problematisch alcoholgebruik en 5139 onderzoeken vanwege problematisch drugsgebruik. Dat waren er in 2021 respectievelijk 3010 en 3893.
Meer uit Binnenland
HILVARENBEEK (ANP) - Uit Safaripark Beekse Bergen in Hilvarenbeek is afgelopen weekend een aap ontsnapt. Het gaat om een mannelijke kuifmangabey die niet gevaarlijk is voor mensen of huisdieren, bevestigt een woordvoerster van het park na berichtgeving door het Brabants Dagblad.
6 uur geledenMIDDELBURG (ANP) - Het uitbundige declaratiegedrag van het FVD-Statenlid Martin Bos zou negatief kunnen uitstralen op de andere leden van Provinciale Staten in Zeeland, maar daar is absoluut geen aanleiding voor. Dat zei commissaris Hugo de Jonge naar aanleiding van berichtgeving door Omroep Zeeland. De zender meldde op basis van documenten die bij de provincie waren opgevraagd dat Bos in twee jaar tijd 117 keer uit eten was gegaan van belastinggeld. Hij deed dat uit naam van de FVD-fractie.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Stoppersregelingen voor boeren zorgden de afgelopen zes jaar voor zo'n 9 procent minder stikstofuitstoot uit stallen, dat becijfert de Algemene Rekenkamer. In die jaren stelden opeenvolgende ministers van Landbouw 4,2 miljard euro beschikbaar voor veehouders die willen stoppen. Daarvan bleef 1,6 miljard euro op de plank liggen.
8 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI verwacht dat de nacht van donderdag op vrijdag de warmste wordt die ooit in Nederland is gemeten. Het weerinstituut gaat ervan uit dat de temperatuur in De Bilt dan niet onder de 24 graden zal zakken.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag bij de rechtbank in Den Haag een levenslange gevangenisstraf geëist tegen de 66-jarige Eugène N. Volgens justitie was hij op 24 en 25 april 1994 betrokken bij de moord op naar schatting 3000 Tutsi's in het Byiza-stadion in Mbazi, een gemeente in het zuiden van Rwanda. "Enkel uitgemoord vanwege hun etniciteit", aldus de officier van justitie.
10 uur geledenVOGELWAARDE (ANP) - Twee kinderen die gewond raakten door een aanrijding bij het Zeeuwse Vogelwaarde eerder deze maand, liggen nog in het ziekenhuis. Een derde kind heeft het ziekenhuis vorige week verlaten. Dat meldt Namens de Familie, die de slachtoffers bijstaat.
10 uur geledenHARDENBERG (ANP) - De gemeente Hardenberg verhoogt de dwangsom voor opvangorgaan COA, omdat een asielzoekerscentrum nog altijd open is. Voortaan moet de organisatie 64.000 euro per dag betalen. De teller stopt als de locatie leeg is of als het maximum van 5,76 miljoen euro is bereikt. Dat kan over drie maanden het geval zijn.
11 uur geleden