OM begint aan slotbetoog in liquidatieproces Eris
SCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie begint maandag aan het slotbetoog, het zogeheten requisitoir, in het omvangrijke liquidatieproces Eris, rond leden van de inmiddels verboden motorclub Caloh Wagoh. Het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden behandelt de zaak in hoger beroep, in de extra beveiligde rechtszaal op Schiphol. De rechtbank Midden-Nederland veroordeelde in juli 2022 vier verdachten tot een levenslange gevangenisstraf.
Er staan negentien verdachten terecht. De overige door de rechtbank opgelegde straffen varieerden van één tot dertig jaar. "Een criminele organisatie die zich fulltime met het plegen van liquidaties bezighield, zo nodig 24 uur per dag'", zo kenschetste de rechtbank de groep. Drie mannen werden vrijgesproken.
De vijf onderwereldmoorden die het OM op de aanklacht heeft gezet, zijn alle gepleegd in 2017. Het onderzoek van politie en justitie raakte in een stroomversnelling toen verdachte Tony de G. kroongetuige werd en in ruil voor strafvermindering belastend verklaarde tegen de andere verdachten. Behalve zijn verklaringen beschikt het OM voor het bewijs over een grote hoeveelheid chats tussen de diverse verdachten.
Volgens justitie is Delano 'Keylow' R. (53), oud-voorman van Caloh Wagoh, de onbetwiste leider van de moordbende. Hij zou opdrachten voor liquidaties hebben aangenomen van Ridouan Taghi en die vervolgens hebben uitgezet. Taghi is het middelpunt van het in omvang vergelijkbare moordproces Marengo. Dinsdag horen Taghi en zijn medeverdachten hun vonnis van de rechtbank in Amsterdam. Er is levenslang tegen Taghi geëist. In Eris is hij geen verdachte.
De aanklager in hoger beroep in het Erisproces heeft meerdere dagen nodig voor zijn uiteenzetting. De strafeisen volgen naar verwachting op 4 maart.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Het KNMI waarschuwt voor zware windstoten in het noordelijk kustgebied. Vanavond geldt in de provincies Noord-Holland, Flevoland, Friesland en Groningen code geel. Dat gaat om 19.00 uur in en eindigt om middernacht.
34 minuten geledenLONDEN (ANP) - Het Netflix-drama Adolescence heeft de BAFTA voor de beste minidramaserie gewonnen. De serie werd de grote winnaar, met in totaal vier prijzen. Zo sleepte Stephen Graham, tevens medebedenker van Adolescence, de prijs voor beste acteur in de wacht.
49 minuten geledenKRALENDIJK (ANP) - Om de inwoners van Bonaire te beschermen tegen de gevolgen van klimaatverandering, zijn investeringen van tussen de 1,2 en 1,8 miljard dollar nodig, becijferen onderzoekers van adviesbureau Grant Thornton in opdracht van Greenpeace en het Wereld Natuur Fonds. De prijs voor nietsdoen is naar hun inschatting echter veel hoger. Door de stijgende zeespiegel en de oplopende temperaturen kan het eiland bijvoorbeeld overstromen.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een steeds groter deel van de dodelijke ongelukken bij spoorovergangen heeft een jongere als slachtoffer. Dat meldt ProRail, die een landelijke campagne opstart om jongeren bewuster te maken van de gevaren. Bijna één op de drie dodelijke slachtoffers tussen 2021 en 2025 was tussen de 10 en 29 jaar oud.
3 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - De NS start een tijdelijke proef met het verstrekken van gratis treinpassen aan mensen met een laag inkomen in de gemeente Amersfoort. De spoorwegdienst stelt dat mensen beter kunnen meedoen in de samenleving als ze gebruik kunnen maken van de trein. "Reizen is vrijheid."
4 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Bij het pand dat bedoeld is voor alleenstaande minderjarige asielzoekers aan de Beverspijken in Den Bosch is een vernieling aangericht met een explosief. De politie spreekt op X alleen van een explosie in de straat, maar het Brabants Dagblad en Omroep Brabant schrijven dat het om het gebouw gaat waar de asielopvang gepland was.
5 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Studenten en medewerkers van de Universiteit Maastricht kunnen ook maandag nog geen gebruik maken van de onderwijssoftware Canvas. Dat levert hinder op voor het geven van onderwijs, maar de colleges gaan wel gewoon door, laat de universiteit weten.
6 uur geleden