OM begint aan slotbetoog in liquidatieproces Eris
SCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie begint maandag aan het slotbetoog, het zogeheten requisitoir, in het omvangrijke liquidatieproces Eris, rond leden van de inmiddels verboden motorclub Caloh Wagoh. Het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden behandelt de zaak in hoger beroep, in de extra beveiligde rechtszaal op Schiphol. De rechtbank Midden-Nederland veroordeelde in juli 2022 vier verdachten tot een levenslange gevangenisstraf.
Er staan negentien verdachten terecht. De overige door de rechtbank opgelegde straffen varieerden van één tot dertig jaar. "Een criminele organisatie die zich fulltime met het plegen van liquidaties bezighield, zo nodig 24 uur per dag'", zo kenschetste de rechtbank de groep. Drie mannen werden vrijgesproken.
De vijf onderwereldmoorden die het OM op de aanklacht heeft gezet, zijn alle gepleegd in 2017. Het onderzoek van politie en justitie raakte in een stroomversnelling toen verdachte Tony de G. kroongetuige werd en in ruil voor strafvermindering belastend verklaarde tegen de andere verdachten. Behalve zijn verklaringen beschikt het OM voor het bewijs over een grote hoeveelheid chats tussen de diverse verdachten.
Volgens justitie is Delano 'Keylow' R. (53), oud-voorman van Caloh Wagoh, de onbetwiste leider van de moordbende. Hij zou opdrachten voor liquidaties hebben aangenomen van Ridouan Taghi en die vervolgens hebben uitgezet. Taghi is het middelpunt van het in omvang vergelijkbare moordproces Marengo. Dinsdag horen Taghi en zijn medeverdachten hun vonnis van de rechtbank in Amsterdam. Er is levenslang tegen Taghi geëist. In Eris is hij geen verdachte.
De aanklager in hoger beroep in het Erisproces heeft meerdere dagen nodig voor zijn uiteenzetting. De strafeisen volgen naar verwachting op 4 maart.
Meer uit Binnenland
SOEST (ANP) - Aan de Rumpler in Soesterberg is vrijdagavond asbest aangetroffen, meldt de Veiligheidsregio Utrecht. De hulpdiensten waren massaal aanwezig in de wijk waar het asbest werd gevonden, maar er is geen acuut gezondheidsgevaar.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De bruine kroeg komt op de Nederlandse lijst van immaterieel erfgoed. Dat heeft fractievoorzitter van de PvdA in Amsterdam Lian Heinhuis vrijdagavond bekendgemaakt in het tv-programma Café Kockelmann.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Telegraaf heeft een passage verwijderd uit een artikel van 5 maart over Nederlanders die vastzitten in het Midden-Oosten. Het gaat om een interview met een vrouw, Tamara Harema, die zelf repatriëringsvluchten zou organiseren van Oman naar Nederland. Eerder haalde de krant al de bijbehorende foto weg. Onderzoekscollectief Bellingcat meldde donderdag dat de foto vermoedelijk met AI was gemaakt en dat de vluchten waar Harema over sprak, niet leken te bestaan.
7 uur geledenTILBURG (ANP) - De politie heeft vrijdagmiddag woningen doorzocht in Tilburg van personen die worden verdacht van betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge in Rotterdam. Een woordvoerder van de politie bevestigt berichtgeving hierover door Omroep Brabant.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Simpelere regels zijn volgens meerdere gemeenteraadskandidaten een manier om meer woningen te bouwen, zeggen ze in het NOS-radiodebat in aanloop naar de verkiezingen. Een deel van die regels ligt buiten de macht van gemeenten.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander heeft naar aanleiding van de Iranoorlog de afgelopen dagen gebeld met de staatshoofden van Jordanië, Oman en Qatar. Hij belde ook met de kroonprins van Koeweit. De koning wil met de gesprekken steun en solidariteit bieden, laat de Rijksvoorlichtingsdienst weten. De komende dagen belt hij nog andere staatshoofden in de regio.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten mogen zelf regels maken over het gebruik van onder meer staalslakken. Dat schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Milieu, CDA) in een Kamerbrief nadat hierover onduidelijkheid was ontstaan onder gemeenten. Landelijk is er al een tijdelijk verbod en een vergunningplicht voor staalslakken, omdat dit restproduct van de staalproductie giftig kan zijn.
9 uur geleden