OM begint aan slotbetoog in liquidatieproces Eris
SCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie begint maandag aan het slotbetoog, het zogeheten requisitoir, in het omvangrijke liquidatieproces Eris, rond leden van de inmiddels verboden motorclub Caloh Wagoh. Het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden behandelt de zaak in hoger beroep, in de extra beveiligde rechtszaal op Schiphol. De rechtbank Midden-Nederland veroordeelde in juli 2022 vier verdachten tot een levenslange gevangenisstraf.
Er staan negentien verdachten terecht. De overige door de rechtbank opgelegde straffen varieerden van één tot dertig jaar. "Een criminele organisatie die zich fulltime met het plegen van liquidaties bezighield, zo nodig 24 uur per dag'", zo kenschetste de rechtbank de groep. Drie mannen werden vrijgesproken.
De vijf onderwereldmoorden die het OM op de aanklacht heeft gezet, zijn alle gepleegd in 2017. Het onderzoek van politie en justitie raakte in een stroomversnelling toen verdachte Tony de G. kroongetuige werd en in ruil voor strafvermindering belastend verklaarde tegen de andere verdachten. Behalve zijn verklaringen beschikt het OM voor het bewijs over een grote hoeveelheid chats tussen de diverse verdachten.
Volgens justitie is Delano 'Keylow' R. (53), oud-voorman van Caloh Wagoh, de onbetwiste leider van de moordbende. Hij zou opdrachten voor liquidaties hebben aangenomen van Ridouan Taghi en die vervolgens hebben uitgezet. Taghi is het middelpunt van het in omvang vergelijkbare moordproces Marengo. Dinsdag horen Taghi en zijn medeverdachten hun vonnis van de rechtbank in Amsterdam. Er is levenslang tegen Taghi geëist. In Eris is hij geen verdachte.
De aanklager in hoger beroep in het Erisproces heeft meerdere dagen nodig voor zijn uiteenzetting. De strafeisen volgen naar verwachting op 4 maart.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het Centraal Joods Overleg (CJO) dreigt naar de rechter te stappen als het kabinet geen inreisverbod instelt voor de artiest Kanye West, meldt de organisatie zondag in een verklaring. Het verzoek om Kanye West, bekend als Ye, de toegang tot Nederland te ontzeggen is vrijdag door het CJO neergelegd bij minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie).
3 uur geledenDE BILT (ANP) - In Gelderland en Overijssel is code geel van kracht wegens onweersbuien, meldt het KNMI. Daarbij kan plaatselijk hagel vallen en veel neerslag, aldus het weerinstituut.
4 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Zeven deelnemers aan de halve marathon in Groningen zijn zondag bevangen door de warmte. Dat meldt Golazo, de organisator van het evenement. Van hen zijn er twee naar het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG) gebracht. De andere deelnemers zijn bij de finish behandeld met bijvoorbeeld koeldekens. Uit voorzorg zijn meerdere ambulances opgeroepen. Mogelijk zijn er op de route nog meer mensen onwel geworden.
6 uur geledenZEIST (ANP) - De politie heeft op sociale media meerdere bedreigende en beledigende reacties binnengekregen op haar bericht over een aanhouding in Zeist waarbij agenten geweld hebben gebruikt. Het is daarom niet langer mogelijk om te reageren onder dit bericht op Facebook en Instagram, laat een woordvoerder weten. "Kritiek en een gesprek zijn goed en belangrijk, maar alle fatsoensnormen werden overschreden", zegt zij.
6 uur geledenWARFFUM (ANP) - In de nacht van zaterdag op zondag hebben zestig asielzoekers in de nachtopvang in Warffum geslapen, meldt een woordvoerster van het Rode Kruis. Dat zijn er iets meer dan een nacht eerder, toen 45 mensen in de Groningse plaats werden opgevangen. Net als toen hebben afgelopen nacht twee mensen vrijwillig op het grasveld bij het aanmeldcentrum in Ter Apel doorgebracht.
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In aanloop naar en tijdens de vierde editie van de Nacht tegen Seksueel Geweld is een recordbedrag opgehaald van meer dan 320.000 euro. Dat meldt Plan International, de organisatie achter de mars in Rotterdam waaraan zaterdagavond en afgelopen nacht bijna 2300 deelnemers meededen. Zij vroegen daarmee aandacht voor straatintimidatie en seksueel geweld.
12 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het wordt in juni, de eerste maand van de meteorologische zomer, warmer en droger dan gemiddeld. Weeronline verwacht dat de eerste week nog wisselvallig verloopt, maar daarna stijgt de temperatuur en laat de zon zich vaak zien.
13 uur geleden