OM begint aan slotbetoog in liquidatieproces Eris
SCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie begint maandag aan het slotbetoog, het zogeheten requisitoir, in het omvangrijke liquidatieproces Eris, rond leden van de inmiddels verboden motorclub Caloh Wagoh. Het gerechtshof Arnhem-Leeuwarden behandelt de zaak in hoger beroep, in de extra beveiligde rechtszaal op Schiphol. De rechtbank Midden-Nederland veroordeelde in juli 2022 vier verdachten tot een levenslange gevangenisstraf.
Er staan negentien verdachten terecht. De overige door de rechtbank opgelegde straffen varieerden van één tot dertig jaar. "Een criminele organisatie die zich fulltime met het plegen van liquidaties bezighield, zo nodig 24 uur per dag'", zo kenschetste de rechtbank de groep. Drie mannen werden vrijgesproken.
De vijf onderwereldmoorden die het OM op de aanklacht heeft gezet, zijn alle gepleegd in 2017. Het onderzoek van politie en justitie raakte in een stroomversnelling toen verdachte Tony de G. kroongetuige werd en in ruil voor strafvermindering belastend verklaarde tegen de andere verdachten. Behalve zijn verklaringen beschikt het OM voor het bewijs over een grote hoeveelheid chats tussen de diverse verdachten.
Volgens justitie is Delano 'Keylow' R. (53), oud-voorman van Caloh Wagoh, de onbetwiste leider van de moordbende. Hij zou opdrachten voor liquidaties hebben aangenomen van Ridouan Taghi en die vervolgens hebben uitgezet. Taghi is het middelpunt van het in omvang vergelijkbare moordproces Marengo. Dinsdag horen Taghi en zijn medeverdachten hun vonnis van de rechtbank in Amsterdam. Er is levenslang tegen Taghi geëist. In Eris is hij geen verdachte.
De aanklager in hoger beroep in het Erisproces heeft meerdere dagen nodig voor zijn uiteenzetting. De strafeisen volgen naar verwachting op 4 maart.
Meer uit Binnenland
EINDHOVEN (ANP) - Het vliegtuig met opvarenden van het Nederlandse cruiseschip Hondius is zondag rond 20.30 uur geland op het vliegveld van Eindhoven. Dat ziet een ANP-verslaggever. Het toestel vertrok rond 16.50 uur vanaf Tenerife, waar de passagiers eerder op de dag van het schip waren gehaald.
3 uur geledenTENERIFE (ANP) - Meer dan negentig van de bijna 150 opvarenden van het door het hantavirus getroffen cruiseschip Hondius zullen tegen het einde van zondag zijn geëvacueerd vanaf de Canarische Eilanden. Dat meldt de Spaanse staatssecretaris van Volksgezondheid, Javier Padilla, in een op sociale media gedeelde video.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - Een van de Fransen die aan boord was van het Nederlandse cruiseschip Hondius vertoont symptomen van het hantavirus. Dat schrijft de Franse premier Sébastien Lecornu op X. Alle vijf de Fransen die zijn gerepatrieerd vanaf Tenerife zijn in "strikte isolatie geplaatst tot nader order".
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft Spanje bedankt voor de hulp bij de repatriëring van de opvarenden van cruiseschip Hondius van rederij Oceanwide Expeditions uit Vlissingen. Een vliegtuig met onder anderen acht Nederlandse passagiers is zondag onderweg van het Spaanse eiland Tenerife naar Eindhoven.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland stuurt maandag opnieuw een vliegtuig naar Tenerife om daar een deel van de bemanning van het cruiseschip Hondius op te halen. Dat laat het ministerie van Buitenlandse Zaken weten.
7 uur geledenGRANDILLA DE ABONA (ANP) - De Nederlandse chartervlucht voor opvarenden van het cruiseschip m/v Hondius is opgestegen vanaf het vliegveld Tenerife Zuid, ziet een ANP-verslaggever ter plaatse. Nadat het van boord halen van de opvarenden iets langer duurde dan voorzien, is tegen 16.52 uur Nederlandse tijd het toestel vertrokken richting Eindhoven. Naar verwachting zal het toestel daar na een kleine vijf uur arriveren.
7 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De veertien Spanjaarden die zich bevonden op het Nederlandse cruiseschip Hondius, dat werd getroffen door het hantavirus, zijn aangekomen in Madrid. De groep werd zondag als eerste geëvacueerd van het cruiseschip dat bij Tenerife voor anker ligt.
8 uur geleden