OM: afgetapte gesprekken duiden op regierol moeder Thijs H.
DEN BOSCH (ANP) - Op de eerste procesdag in het hoger beroep van drievoudig moordverdachte Thijs H. (30) heeft het Openbaar Ministerie in het gerechtshof in Den Bosch geluidsfragmenten laten horen van afgeluisterde gesprekken tussen H. en zijn moeder. Volgens het OM belde H. soms vier keer per dag met zijn moeder en zou het kunnen zijn dat zij haar zoon heeft beïnvloed en de regie nam als het gaat om welk verhaal hij moest vertellen aan behandelaren die onderzoek deden naar zijn psyche.
De gesprekken zijn opgenomen toen hij in het Pieter Baan Centrum (PBC) zat. H. hoorde maandag de afgetapte gesprekken met zijn moeder voorovergebogen en leunend op zijn ellebogen aan.
Het hoger beroep draait om de vraag of H. volledig ontoerekeningsvatbaar was tijdens de moorden in de Scheveningse Bosjes in Den Haag en op de Brunssummerheide in mei 2019. Het PBC houdt vol dat H. een langdurige psychose had, maar volgens de rechtbank dikte H. symptomen aan en kleurde hij zijn gedragingen achteraf in met verhalen die hij op internet had opgezocht. H. werd veroordeeld tot achttien jaar cel en tbs met dwang en ging in beroep.
Regierol
"Globaal kun je zien dat moeder de regierol heeft", zei een van beide advocaten-generaal na het afspelen van de geluidsfragmenten voor de psychiater en psycholoog van het PBC. "Telkens als verdachte iets probeert te zeggen over bijvoorbeeld zijn drugsgebruik, hoor je de moeder zeggen dat dat niet ter zake doet." De aanklagers in hoger beroep vragen zich af in hoeverre H. is beïnvloed door de moeder om tijdens zijn verblijf in het PBC vol te houden dat hij handelde onder invloed van een psychose toen hij de drie moorden pleegde.
"We hebben nu een paar geluidsfragmenten gehoord, maar we hebben nog veel meer. In hoeverre kan het zijn dat verdachte is ingepeperd, dat hij er zelf in is gaan geloven. Kan het zo zijn dat als je maar vaak genoeg hoort wat de waarheid is, die jouw waarheid wordt?" De advocaten van H. maakten ernstig bezwaar tegen deze vorm van vraagstelling, die ze suggestief vinden.
Rol niet van invloed
Volgens de psychiater van het PBC is de rol van H.'s moeder niet van invloed geweest bij het stellen van de diagnose. "De rol van mensen die een eventuele beïnvloedende rol hebben, wordt buiten het PBC gehouden", aldus de psychiater, die verder uitlegde dat de diagnostiek niet gebaseerd is op wat mensen vertellen over zichzelf, maar dat onder meer naar hun levensloop wordt gekeken.
Het horen van de gedragsdeskundigen gaat maandagmiddag verder. In totaal hoort het hof vier gedragsdeskundigen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De politie houdt de grenzen met België en Duitsland scherp in de gaten sinds de invoering van het vuurwerkverbod, zegt Ko Minderhoud, nationaal coördinator vuurwerk bij de politie, tegen De Telegraaf. "Deze inspanningen rond de grensregio's gaan ons veel opleveren. Als je gericht zoekt, ga je meer vinden."
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De huidige toezichthouders op de AIVD en MIVD hebben scherpe kritiek op het kabinetsvoorstel om de inlichtingendiensten nieuwe bevoegdheden te geven en meer mogelijkheden om gegevens te verzamelen. Het voorstel is "niet in balans", oordelen de Commissie van Toezicht op de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten (CTIVD) en de Toetsingscommissie Inzet Bevoegdheden (TIB).
5 uur geledenALKMAAR (ANP) - Het ziekenhuis waar de 66-jarige verdachte van seksueel misbruik van Filipijnse kinderen werkte, heeft via de media vernomen waar de arts van verdacht wordt. De Noordwest Ziekenhuisgroep met vestigingen in onder meer Alkmaar en Den Helder zegt "geschrokken en ontzet" te zijn door de verdenkingen.
7 uur geledenMARBELLA (ANP) - In het Zuid-Spaanse Marbella zijn drie Nederlanders opgepakt na een schietpartij, melden Spaanse media als Europapress en Marbella24horas. Een persoon raakte gewond aan zijn been.
11 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Kunst- en antiekbeurs TEFAF blijft de komende tien jaar in Maastricht. TEFAF, de gemeente Maastricht, beurscentrum MECC Maastricht en de provincie Limburg hebben daarover afspraken gemaakt, meldt de laatstgenoemde.
11 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De tweede agent die vorige week gewond raakte door te zijn neergeschoten in het Gelderse Overasselt is uit het ziekenhuis ontslagen. De agent werd aanvankelijk opgenomen op de intensive care.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rijkswaterstaat ziet de hoeveelheid water die door de Maas en de Rijn stroomt nog niet verbeteren, ondanks de regen van de laatste tijd. In de jongste wekelijkse droogtemonitor staat dat de afvoer van beide rivieren nog altijd zeer laag is en verder zal dalen.
12 uur geleden