Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM: afgetapte gesprekken duiden op regierol moeder Thijs H.

OM: afgetapte gesprekken duiden op regierol moeder Thijs H.

DEN BOSCH (ANP) - Op de eerste procesdag in het hoger beroep van drievoudig moordverdachte Thijs H. (30) heeft het Openbaar Ministerie in het gerechtshof in Den Bosch geluidsfragmenten laten horen van afgeluisterde gesprekken tussen H. en zijn moeder. Volgens het OM belde H. soms vier keer per dag met zijn moeder en zou het kunnen zijn dat zij haar zoon heeft beïnvloed en de regie nam als het gaat om welk verhaal hij moest vertellen aan behandelaren die onderzoek deden naar zijn psyche.

De gesprekken zijn opgenomen toen hij in het Pieter Baan Centrum (PBC) zat. H. hoorde maandag de afgetapte gesprekken met zijn moeder voorovergebogen en leunend op zijn ellebogen aan.

Het hoger beroep draait om de vraag of H. volledig ontoerekeningsvatbaar was tijdens de moorden in de Scheveningse Bosjes in Den Haag en op de Brunssummerheide in mei 2019. Het PBC houdt vol dat H. een langdurige psychose had, maar volgens de rechtbank dikte H. symptomen aan en kleurde hij zijn gedragingen achteraf in met verhalen die hij op internet had opgezocht. H. werd veroordeeld tot achttien jaar cel en tbs met dwang en ging in beroep.

Regierol

"Globaal kun je zien dat moeder de regierol heeft", zei een van beide advocaten-generaal na het afspelen van de geluidsfragmenten voor de psychiater en psycholoog van het PBC. "Telkens als verdachte iets probeert te zeggen over bijvoorbeeld zijn drugsgebruik, hoor je de moeder zeggen dat dat niet ter zake doet." De aanklagers in hoger beroep vragen zich af in hoeverre H. is beïnvloed door de moeder om tijdens zijn verblijf in het PBC vol te houden dat hij handelde onder invloed van een psychose toen hij de drie moorden pleegde.

"We hebben nu een paar geluidsfragmenten gehoord, maar we hebben nog veel meer. In hoeverre kan het zijn dat verdachte is ingepeperd, dat hij er zelf in is gaan geloven. Kan het zo zijn dat als je maar vaak genoeg hoort wat de waarheid is, die jouw waarheid wordt?" De advocaten van H. maakten ernstig bezwaar tegen deze vorm van vraagstelling, die ze suggestief vinden.

Rol niet van invloed

Volgens de psychiater van het PBC is de rol van H.'s moeder niet van invloed geweest bij het stellen van de diagnose. "De rol van mensen die een eventuele beïnvloedende rol hebben, wordt buiten het PBC gehouden", aldus de psychiater, die verder uitlegde dat de diagnostiek niet gebaseerd is op wat mensen vertellen over zichzelf, maar dat onder meer naar hun levensloop wordt gekeken.

Het horen van de gedragsdeskundigen gaat maandagmiddag verder. In totaal hoort het hof vier gedragsdeskundigen.

Meer uit Binnenland

Cryptomiljardair Van der Velde neemt koppositie Quote 500 over

AMSTERDAM (ANP) - Cryptomiljardair Jean-Louis van der Velde onttroont Charlene de Carvalho-Heineken als rijkste Nederlander. In de dinsdag verschenen nieuwe editie van rijkenlijst Quote 500 wordt het vermogen van de 62-jarige geschat op 26 miljard euro. Daarmee is hij twee keer zo rijk als de Heineken-erfgename, die jarenlang de eerste plaats innam.

4 uur geleden
Nieuwe beelden rond Rotterdamse terrasmoord uit 2022

HILVERSUM (ANP) - De politie heeft nieuwe beelden vrijgegeven van de verdachte van een vermoedelijke vergismoord in 2022 in Rotterdam. Op een terras aan het Tiendplein in het centrum van de stad werd vier jaar geleden de 30-jarige Jaison Baptista Lopes Sanches doodgeschoten.

9 uur geleden
Kabinet: prik tegen rhesusziekte moet minder afhankelijk van VS

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil voor een stof tegen rhesusziekte bij baby's minder afhankelijk worden van de VS. Bloedbank Sanquin gaat met andere Europese organisaties samenwerken om geneesmiddelen met bepaalde antistoffen op de Europese markt te brengen. "Er is in totaal 8,8 miljoen euro subsidie ter beschikking gesteld voor een meer weerbare bloedvoorziening", schrijft minister Sophie Hermans van Volksgezondheid (VVD) in een brief aan de Tweede Kamer.

10 uur geleden
Herman Koch heeft de ziekte van Parkinson

HILVERSUM (ANP) - Herman Koch lijdt aan de ziekte van Parkinson. Dat vertelde de schrijver van onder meer de bestseller Het Diner maandagavond in de talkshow van Eva Jinek op NPO 1. Parkinson is een progressieve hersenziekte waarbij een tekort aan de stof dopamine ontstaat en patiënten moeite krijgen met bewegen.

11 uur geleden
Situatie aangevallen dierenverzorgster Beekse Bergen precair

HILVARENBEEK (ANP) - De situatie rond de dierenverzorgster van Safaripark Beekse Bergen die zaterdag gewond raakte door een panteraanval is nog steeds "precair". Dat laat de Brabantse dierentuin in een verklaring weten.

13 uur geleden
Stedelijk Museum: Fuchs was invloedrijk en spraakmakend

AMSTERDAM (ANP) - Rudi Fuchs was "zonder twijfel internationaal gezien een van de meest invloedrijke museumdirecteuren van de laatste vijftig jaar". Dat zegt Rein Wolfs, directeur Stedelijk Museum Amsterdam, in een reactie op het overlijden van Fuchs.

16 uur geleden
Directeur Kunstmuseum: Fuchs was een van de grote kunstpausen

DEN HAAG (ANP) - Rudi Fuchs, die op 84-jarige leeftijd is overleden, was een van de "grote kunstpausen van Nederland". Dat zegt directeur Margriet Schavemaker van het Kunstmuseum Den Haag. Fuchs was tussen 1987 en 1993 directeur van dat museum.

16 uur geleden