OM: aantal bedreigingen magistraten is confronterend
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie is er niet verbaasd over dat de helft van de officieren van justitie en rechters in hun werk te maken heeft gehad met bedreigingen, maar vindt het wel confronterend. "Dit is een zorgelijke ontwikkeling die helaas past binnen de verharding en polarisatie en die we zien in de maatschappij."
Daarmee reageert het OM op de resultaten van een enquête onder leden van de Nederlandse Vereniging voor de Rechtspraak (NVvR), de vakbond voor officieren en rechters, uitgevoerd door platform Investico en De Groene Amsterdammer. Van de officieren die op de enquête reageerden, heeft twee derde te maken gehad met bedreigingen. Die variëren van online-intimidatie en onvrede die 'duidelijk geuit wordt' in de rechtszaal, tot officieren en rechters die thuis worden opgezocht en fysieke (doods)bedreigingen krijgen.
"In de afgelopen jaren is de georganiseerde criminaliteit steeds zichtbaarder geworden en richt geweld zich vaker op gezagsdragers", aldus het OM. "De aandacht voor veiligheid is binnen het OM niet nieuw, maar is de laatste jaren wel toegenomen." Om medewerkers zo goed mogelijk voor te bereiden op mogelijke intimidatie en bedreiging, voert het OM preventieve gesprekken over veiligheid, worden medewerkers en leidinggevenden getraind, en staan er "interne en externe professionals" klaar voor opvang en psychologische begeleiding als dat nodig is.
Onderling
Volgens Sue Preenen, lid van het College van procureurs-generaal, betekent dit niet dat het OM het gewoon is gaan vinden dat collega's zich onveilig voelen. "Overheidspersoneel, maar ook journalisten, moeten hun werk kunnen doen zonder bedreigd te worden. Daarom maken we er werk van om te onderzoeken waar bedreigingen vandaan komen en nemen we binnen het OM aandacht voor veiligheid zeer serieus."
De voorzitter van de NVvR, Marc Fierstra, noemt de uitkomsten van de enquête, die overeenkomen met een onderzoek dat de vakbond zelf deed in 2021, "heel vervelend en heftig". Volgens hem moet er structureel aandacht zijn voor de risico's die de bedreigingen hebben op rechters en officieren, en op de rechtspraak zelf. "Rechters kunnen hun werk nu nog goed doen, maar op den duur heeft het toch invloed. Dat is iets waarvoor we vrezen."
Henk Naves, voorzitter van de Raad voor de rechtspraak, meldt dat alles op alles wordt gezet om risico's te beperken, "onze mensen te ondersteunen én recht te blijven spreken".
Meer uit Binnenland
TIEL (ANP) - Meer waterschappen roepen veehouders op geen schapen meer te laten grazen op droge dijken. Door de aanhoudende droogte is de grasmat uitgedroogd en door begrazing kan die verder beschadigd raken. Dat kan weer gevolgen hebben voor de stabiliteit van de dijken. Waterschap Rivierenland verzoekt er daarom geen dieren meer op te weiden. Aa en Maas heeft de begrazing op dijken "stopgezet".
22 minuten geledenHOUTEN (ANP) - Vanaf zaterdag gaat het waarschijnlijk regenen, maar de verwachte neerslag biedt nog weinig verlichting voor de droogte in Nederland. De minimale neerslag kan niet opboksen tegen het grote neerslagtekort. In het beste geval zal het tekort "niet heel sterk meer toenemen in de komende week", verklaart Weeronline.
25 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Twee dierenrechtenorganisaties hebben aangifte gedaan tegen de persoon die op 1 december vorig jaar wolf GW3237m, bijgenaamd Bram, doodschoot op de Utrechtse Heuvelrug. Animal Rights en de Werkgroep Wolf Leusden stellen dat het afschieten illegaal was, omdat dit uren later gebeurde dan volgens de vergunning was toegestaan.
40 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Door een stroomstoring op het terrein van de Esso Raffinaderij aan de Botlekweg in het Rotterdamse Botlekgebied zijn daar alle systemen stilgevallen. De brandweer is uit voorzorg aanwezig, aldus de veiligheidsregio. Volgens de veiligheidsregio is er ook een storing gemeld aan de nabijgelegen Merseyweg. Bovendien is er brand in een transformatorhuis op de Maasvlakte.
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - Voor de vijfde keer dit jaar is sprake van een regionale hittegolf, meldt Weeronline. Donderdag werd in Maastricht 30 graden gemeten en daarmee werd voldaan aan de voorwaarde voor een hittegolf. De vijfde hittegolf is een evenaring van het record uit 1947.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Kinderombudsmannen uit zes steden zijn bezorgd over de gezondheidszorg voor kinderen in asielopvang. Voor bijna 20.000 kinderen dreigt langdurige onzekerheid over hun toegang tot preventieve jeugdgezondheidszorg, schrijven zij in een brief aan de ministers die gaan over zorg en asiel.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De explosie bij het partijkantoor van D66 in Den Haag in mei was een protestactie tegen onder meer het asielbeleid. Dat zei verdachte Berry van D. donderdag in de rechtbank in Den Haag.
1 uur geleden