Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

OM: aantal bedreigingen magistraten is confronterend

OM: aantal bedreigingen magistraten is confronterend

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie is er niet verbaasd over dat de helft van de officieren van justitie en rechters in hun werk te maken heeft gehad met bedreigingen, maar vindt het wel confronterend. "Dit is een zorgelijke ontwikkeling die helaas past binnen de verharding en polarisatie en die we zien in de maatschappij."

Daarmee reageert het OM op de resultaten van een enquête onder leden van de Nederlandse Vereniging voor de Rechtspraak (NVvR), de vakbond voor officieren en rechters, uitgevoerd door platform Investico en De Groene Amsterdammer. Van de officieren die op de enquête reageerden, heeft twee derde te maken gehad met bedreigingen. Die variëren van online-intimidatie en onvrede die 'duidelijk geuit wordt' in de rechtszaal, tot officieren en rechters die thuis worden opgezocht en fysieke (doods)bedreigingen krijgen.

"In de afgelopen jaren is de georganiseerde criminaliteit steeds zichtbaarder geworden en richt geweld zich vaker op gezagsdragers", aldus het OM. "De aandacht voor veiligheid is binnen het OM niet nieuw, maar is de laatste jaren wel toegenomen." Om medewerkers zo goed mogelijk voor te bereiden op mogelijke intimidatie en bedreiging, voert het OM preventieve gesprekken over veiligheid, worden medewerkers en leidinggevenden getraind, en staan er "interne en externe professionals" klaar voor opvang en psychologische begeleiding als dat nodig is.

Onderling

Volgens Sue Preenen, lid van het College van procureurs-generaal, betekent dit niet dat het OM het gewoon is gaan vinden dat collega's zich onveilig voelen. "Overheidspersoneel, maar ook journalisten, moeten hun werk kunnen doen zonder bedreigd te worden. Daarom maken we er werk van om te onderzoeken waar bedreigingen vandaan komen en nemen we binnen het OM aandacht voor veiligheid zeer serieus."

De voorzitter van de NVvR, Marc Fierstra, noemt de uitkomsten van de enquête, die overeenkomen met een onderzoek dat de vakbond zelf deed in 2021, "heel vervelend en heftig". Volgens hem moet er structureel aandacht zijn voor de risico's die de bedreigingen hebben op rechters en officieren, en op de rechtspraak zelf. "Rechters kunnen hun werk nu nog goed doen, maar op den duur heeft het toch invloed. Dat is iets waarvoor we vrezen."

Henk Naves, voorzitter van de Raad voor de rechtspraak, meldt dat alles op alles wordt gezet om risico's te beperken, "onze mensen te ondersteunen én recht te blijven spreken".

Meer uit Binnenland

Website DigiD weer toegankelijk

DEN HAAG (ANP) - De website van DigiD is weer bereikbaar, nadat die het grootste gedeelte van de dag was afgesloten vanwege twee zwakke plekken in de PHP-programmeertaal. De meeste websites die worden beheerd door Logius zijn weer online, maar nog niet allemaal, meldt een woordvoerster.

52 minuten geleden
Cameratoezicht in Floradorp na rellen

AMSTERDAM (ANP) - In Floradorp in Amsterdam-Noord is per direct cameratoezicht ingesteld. Burgemeester Femke Halsema heeft daartoe besloten na de onrust van de laatste tijd in de wijk.

4 uur geleden
Website en app RTL Nieuws na problemen met PHP weer online

HILVERSUM (ANP) - De app en website van RTL Nieuws zijn na een paar uur offline te zijn geweest weer online. De website was net als vele anderen uit voorzorg offline gehaald vanwege kwetsbaarheden in de programmeertaal PHP.

4 uur geleden
Politie onderzoekt pand Buitenveldert in zaak-Hajar

AMSTERDAM (ANP) - De politie doet onderzoek in een pand aan De Klencke in Buitenveldert (Amsterdam-Zuid) en dat heeft te maken met de zaak-Hajar. Volgens de politie is het de locatie waar de 29-jarige Amsterdamse vermoedelijk om het leven is gekomen. Forensische opsporing en de recherche doen er uitgebreid onderzoek, aldus de politie.

4 uur geleden
Websites meerdere veiligheidsregio's offline om PHP-zorgen

DEN HAAG (ANP) - Websites van zeker dertien van de 25 veiligheidsregio's in Nederland zijn woensdag offline door kwetsbaarheden in de programmeertaal PHP. Organisaties halen hun websites uit voorzorg uit de lucht vanwege het risico op digitale aanvallen. Dat blijkt uit een inventarisatie van het ANP.

6 uur geleden
Patiëntenfederatie: stijging premie brengt patiënten in problemen

DEN HAAG (ANP) - De grootste stijging van de zorgpremie in jaren maakt de aanstaande bezuinigingen op de zorg nog pijnlijker voor patiënten. Dat stelt Patiëntenfederatie Nederland nadat verzekeraar DSW woensdag de premie voor volgend jaar bekendmaakte. Dit in combinatie met het verhoogde eigen risico en het uitblijven van hogere zorgtoeslag gaat "nog meer patiënten in de financiële problemen brengen", schrijft de organisatie.

6 uur geleden
CPNB: stemmen op NS Publieksprijs kan niet door PHP-probleem

UTRECHT (ANP) - De website waarop lezers kunnen stemmen voor de NS Publieksprijs is woensdagmiddag offline gehaald na waarschuwingen over kwetsbaarheden in programmeertaal PHP. Boekenkoepel CPNB laat weten de website uit voorzorg te hebben gesloten.

6 uur geleden