'Olympische week' voor Franse president Macron
PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron brengt maandag samen met onder anderen de voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, Thomas Bach, een bezoek aan het olympische dorp in Saint-Denis bij Parijs. Er zijn in de aanloop naar de Olympische Spelen die vrijdag beginnen al zeker 4400 sporters neergestreken. Macron bezoekt onder meer de Franse atleten in het dorp. Ook de ministers van Binnenlandse Zaken en van Sport, respectievelijk Gérald Darmanin en Amélie Oudéa-Castéra, nemen deel aan het bezoek.
Media noemen de dagen voor de opening van de Spelen "de olympische week van Macron". Die volgt op maanden van politieke strubbelingen met twee verkiezingen, de Europese en de Franse parlementsverkiezingen. De laatste stembusgang heeft in het parlement politieke verhoudingen opgeleverd waar moeilijk een meerderheidsregering mee te vormen valt.
Macron lijkt echter deze week niet druk met politiek bezig te zijn maar heeft een volle agenda. Hij ontvangt maandag bijvoorbeeld ook journalisten die de Spelen verslaan in zijn Elysée-paleis. Dinsdag opent hij een expositie vlak bij zijn presidentiële paleis, het 'Maison de l'Elysée', waar mensen die voor de Spelen naar Parijs komen, meer te weten kunnen komen over de geschiedenis van het Franse presidentschap en over hoe de president leeft en werkt.
Seine
Donderdag gaat Macron naar het Louvre voor een topconferentie over "sport en duurzaamheid" waar tientallen staatshoofden, regeringsleiders en chefs van internationale organisaties verwacht worden. Hij luncht die dag met de bazen van een reeks grote ondernemingen die bij de Spelen betrokken zijn, inclusief ArcelorMittal, Alibaba, Coca-Cola, Samsung en Tesla. Volgens Franse media zal Macron het hier wel over politiek hebben en zijn gehoor verzekeren dat ze zich geen zorgen hoeven maken over de politieke toestand in Frankrijk.
Op de dag van de opening van de Spelen is er vrijdag een receptie waar Macron circa 110 staatshoofden en regeringsleiders ontvangt die voor de ceremonie in de avond naar de Franse hoofdstad zijn gekomen. Voor Nederland gaan premier Dick Schoof en het koningspaar naar de opening van de Spelen.
Op het programma van Macron staat geen duik in de Seine. Hij zei eerder dit jaar dat hij in de rivier ging zwemmen wanneer die schoon was gemaakt voor onder meer de Spelen. Maar dat is er nog steeds niet van gekomen. De burgemeester van Parijs, Anne Hidalgo, ging een week geleden feestelijk te water en zwom in de rivier. Vrijdag liet Macron weten dat hij "nog altijd van plan is een duik te nemen in de Seine, maar niet per se vóór de Spelen".
Meer uit Buitenland
MALMÖ (ANP) - De verdachte drone die donderdag door Zweden werd neergehaald, was inderdaad van Russische komaf. Dat bevestigt de Zweedse defensieminister Pål Jonson op X. De drone vloog in de buurt van het Franse vliegdekschip Charles de Gaulle, dat Malmö bezoekt. De minister noemt de inbreuk op het Zweedse luchtruim "ernstig en onverantwoord".
2 uur geledenSTAVANGER (ANP/AFP) - De Noorse politie heeft een 17-jarige jongen gearresteerd die een aanslag had willen plegen op een NAVO-basis, meldt de Noorse omroep NRK. Hij wordt verdacht van een jihadistisch motief, omdat hij eerder zijn steun heeft uitgesproken voor terreurgroep Islamitische Staat.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat er mogelijk een "vriendelijke overname" van Cuba komt. Hij verduidelijkte niet wat hij daarmee bedoelt, maar dat zou mogelijk betekenen dat de Cubaanse regering moet instemmen met een machtsoverdracht aan de Verenigde Staten.
3 uur geledenMILAAN (ANP/DPA/AFP) - Een tramontsporing heeft in de Italiaanse stad Milaan twee mensen het leven gekost. Ook zijn ongeveer veertig anderen gewond geraakt. Een van hen is volgens de brandweer in kritieke toestand.
3 uur geledenCHAPPAQUA (ANP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton had geen idee van de misstanden die zedendelinquent Jeffrey Epstein beging, zei hij in een openingsverklaring die hij ook op X deelt. Clinton getuigt voor een onderzoekscommissie van het Huis van Afgevaardigden over Epstein. "Als ik ook maar enig idee had gehad van wat hij deed, zou ik hem zelf hebben aangegeven."
4 uur geledenCHAPPAQUA (ANP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton getuigt voor een onderzoekscommissie van het Huis van Afgevaardigden over zijn banden met de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. Clinton is meermaals opgedoken in vrijgegeven documenten over Epstein, al zijn er geen aanwijzingen voor concrete misstanden.
5 uur geledenMILAAN (ANP/AFP) - In het Italiaanse Milaan is een tram ontspoord. Daarbij is een persoon om het leven gekomen en zijn ongeveer twintig anderen gewond geraakt, meldt de politie.
5 uur geleden