Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Olympische week' voor Franse president Macron

'Olympische week' voor Franse president Macron

PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron brengt maandag samen met onder anderen de voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, Thomas Bach, een bezoek aan het olympische dorp in Saint-Denis bij Parijs. Er zijn in de aanloop naar de Olympische Spelen die vrijdag beginnen al zeker 4400 sporters neergestreken. Macron bezoekt onder meer de Franse atleten in het dorp. Ook de ministers van Binnenlandse Zaken en van Sport, respectievelijk Gérald Darmanin en Amélie Oudéa-Castéra, nemen deel aan het bezoek.

Media noemen de dagen voor de opening van de Spelen "de olympische week van Macron". Die volgt op maanden van politieke strubbelingen met twee verkiezingen, de Europese en de Franse parlementsverkiezingen. De laatste stembusgang heeft in het parlement politieke verhoudingen opgeleverd waar moeilijk een meerderheidsregering mee te vormen valt.

Macron lijkt echter deze week niet druk met politiek bezig te zijn maar heeft een volle agenda. Hij ontvangt maandag bijvoorbeeld ook journalisten die de Spelen verslaan in zijn Elysée-paleis. Dinsdag opent hij een expositie vlak bij zijn presidentiële paleis, het 'Maison de l'Elysée', waar mensen die voor de Spelen naar Parijs komen, meer te weten kunnen komen over de geschiedenis van het Franse presidentschap en over hoe de president leeft en werkt.

Seine

Donderdag gaat Macron naar het Louvre voor een topconferentie over "sport en duurzaamheid" waar tientallen staatshoofden, regeringsleiders en chefs van internationale organisaties verwacht worden. Hij luncht die dag met de bazen van een reeks grote ondernemingen die bij de Spelen betrokken zijn, inclusief ArcelorMittal, Alibaba, Coca-Cola, Samsung en Tesla. Volgens Franse media zal Macron het hier wel over politiek hebben en zijn gehoor verzekeren dat ze zich geen zorgen hoeven maken over de politieke toestand in Frankrijk.

Op de dag van de opening van de Spelen is er vrijdag een receptie waar Macron circa 110 staatshoofden en regeringsleiders ontvangt die voor de ceremonie in de avond naar de Franse hoofdstad zijn gekomen. Voor Nederland gaan premier Dick Schoof en het koningspaar naar de opening van de Spelen.

Op het programma van Macron staat geen duik in de Seine. Hij zei eerder dit jaar dat hij in de rivier ging zwemmen wanneer die schoon was gemaakt voor onder meer de Spelen. Maar dat is er nog steeds niet van gekomen. De burgemeester van Parijs, Anne Hidalgo, ging een week geleden feestelijk te water en zwom in de rivier. Vrijdag liet Macron weten dat hij "nog altijd van plan is een duik te nemen in de Seine, maar niet per se vóór de Spelen".

Meer uit Buitenland

Rusland hervat aanvallen op Kyiv na vertrek gezanten VS

KYIV (ANP/RTR/DPA) - Rusland heeft de aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv hervat na het vertrek van de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner. Die waren in Moskou en Kyiv om over vrede tussen Rusland en Oekraïne te onderhandelen. De autoriteiten zeggen tegen Oekraïense media dat daarbij zeker twee doden zijn gevallen en tien mensen gewond zijn geraakt.

25 minuten geleden
NYT: New Yorkers na 11 september misleid over luchtkwaliteit

NEW YORK (ANP) - Inwoners van New York zijn na de aanslagen van 11 september in 2001 misleid over de luchtkwaliteit. Dat tonen volgens The New York Times documenten van in totaal 170.000 pagina's aan die het gemeentebestuur onder burgemeester Zohran Mamdani vrijgeeft.

2 uur geleden
Dodental bij explosie legerbasis Bolivia opgelopen

VIACHA (ANP) - Het bevestigde dodental door een explosie op een legerbasis in de Boliviaanse plaats Viacha is opgelopen tot negen. Dat maakten de autoriteiten van het land bekend.

5 uur geleden
Zwarte dozen van verongelukt vrachtvliegtuig in Miami gevonden

MIAMI (ANP) - De zwarte dozen van het vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air dat zondag op de internationale luchthaven van Miami van de landingsbaan schoot en tegen meerdere voertuigen botste, zijn gevonden, aldus voorzitter van de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB Jennifer Homendy maandag.

6 uur geleden
Werk neergelegd in Eiffeltoren om wegsturen vrouwelijk personeel

PARIJS (ANP/AFP/DPA) - Personeel van de Eiffeltoren heeft maandag het werk neergelegd uit verontwaardiging over een besluit om vrouwelijk personeel weg te sturen. Dat gebeurde toen een hindoeïstische groep onlangs de populaire bezienswaardigheid bezocht.

10 uur geleden
Macron wil Europees verbod sociale media voor kinderen onder 15

PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron wil dat de toegang tot sociale media voor jongeren onder de 15 jaar in Europa wordt verboden. Dat blijkt uit een brief die het Franse persbureau AFP heeft ingezien. De brief is gericht aan voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. De Franse president vraagt in de brief om een Europese wet, nadat de Franse Grondwettelijke Raad in augustus Frans wetgeving verwierp.

10 uur geleden
Duizenden betogen in Berlijn tegen AfD

BERLIJN (ANP/DPA) - Duizenden mensen hebben bij de stadspoort Brandenburger Tor in Berlijn gedemonstreerd tegen de radicaal-rechtse partij Alternative für Deutschland (AfD). De politie schat dat er ongeveer 5000 demonstranten meededen. Het protest verliep zonder grote incidenten.

11 uur geleden