'Olympische week' voor Franse president Macron
PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron brengt maandag samen met onder anderen de voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, Thomas Bach, een bezoek aan het olympische dorp in Saint-Denis bij Parijs. Er zijn in de aanloop naar de Olympische Spelen die vrijdag beginnen al zeker 4400 sporters neergestreken. Macron bezoekt onder meer de Franse atleten in het dorp. Ook de ministers van Binnenlandse Zaken en van Sport, respectievelijk Gérald Darmanin en Amélie Oudéa-Castéra, nemen deel aan het bezoek.
Media noemen de dagen voor de opening van de Spelen "de olympische week van Macron". Die volgt op maanden van politieke strubbelingen met twee verkiezingen, de Europese en de Franse parlementsverkiezingen. De laatste stembusgang heeft in het parlement politieke verhoudingen opgeleverd waar moeilijk een meerderheidsregering mee te vormen valt.
Macron lijkt echter deze week niet druk met politiek bezig te zijn maar heeft een volle agenda. Hij ontvangt maandag bijvoorbeeld ook journalisten die de Spelen verslaan in zijn Elysée-paleis. Dinsdag opent hij een expositie vlak bij zijn presidentiële paleis, het 'Maison de l'Elysée', waar mensen die voor de Spelen naar Parijs komen, meer te weten kunnen komen over de geschiedenis van het Franse presidentschap en over hoe de president leeft en werkt.
Seine
Donderdag gaat Macron naar het Louvre voor een topconferentie over "sport en duurzaamheid" waar tientallen staatshoofden, regeringsleiders en chefs van internationale organisaties verwacht worden. Hij luncht die dag met de bazen van een reeks grote ondernemingen die bij de Spelen betrokken zijn, inclusief ArcelorMittal, Alibaba, Coca-Cola, Samsung en Tesla. Volgens Franse media zal Macron het hier wel over politiek hebben en zijn gehoor verzekeren dat ze zich geen zorgen hoeven maken over de politieke toestand in Frankrijk.
Op de dag van de opening van de Spelen is er vrijdag een receptie waar Macron circa 110 staatshoofden en regeringsleiders ontvangt die voor de ceremonie in de avond naar de Franse hoofdstad zijn gekomen. Voor Nederland gaan premier Dick Schoof en het koningspaar naar de opening van de Spelen.
Op het programma van Macron staat geen duik in de Seine. Hij zei eerder dit jaar dat hij in de rivier ging zwemmen wanneer die schoon was gemaakt voor onder meer de Spelen. Maar dat is er nog steeds niet van gekomen. De burgemeester van Parijs, Anne Hidalgo, ging een week geleden feestelijk te water en zwom in de rivier. Vrijdag liet Macron weten dat hij "nog altijd van plan is een duik te nemen in de Seine, maar niet per se vóór de Spelen".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de verkiezingen in Brazilië van afgelopen zondag "een schande" genoemd. Hij wilde niet zeggen of hij het presidentschap van Luiz Inácio Lula da Silva erkent.
1 uur geledenHELSINKI (ANP) - Het Finse persbureau STT stopt eind maart met het maken van nieuwsberichten en verspreiden van nieuwsfoto's. Vanwege financiële problemen komt er na 140 jaar een einde aan de journalistieke werkzaamheden bij het belangrijkste persbureau van Finland.
1 uur geledenMONTREAL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen blijft op een top in Canada spreken over een geassocieerd EU-lidmaatschap voor het Noord-Amerikaanse land, ondanks dat enkele EU-lidstaten hebben aangegeven die term niet te zien zitten. Desondanks zegt Von der Leyen dat "het idee dat Canada het eerste geassocieerde lid van de Europese Unie zou kunnen worden" de komende twee dagen wordt besproken.
2 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas hoopt dat een nieuwe Israëlische regering nieuw leven kan blazen in vredesbesprekingen over de Palestijnse gebieden. Dat meldt het Palestijnse persbureau Wafa. In Cyprus zei hij kansen te zien voor "het vervolgen van serieuze politieke dialoog en het stimuleren van vrede".
3 uur geledenHONGKONG (ANP) - John Lee, de leider van Hongkong, heeft zijn excuses aangeboden voor de grote brand waarbij vorig jaar 168 mensen om het leven kwamen, melden The New York Times en nieuwssite Hong Kong Free Press. Donderdag werden de bevindingen van een rapport over de ramp bekendgemaakt. De minister van Volkshuisvesting moest naar aanleiding van het onderzoek opstappen.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse aanklager voor antiterreurzaken heeft een gerechtelijk onderzoek ingesteld naar Kevin T. voor moord en poging tot moord. Hij deed dat volgens justitie met een terroristisch oogmerk, en omdat hij het gemunt had op mensen van een specifieke komaf, afkomst of religie, zo bleek bij een zitting, melden Franse media. De Fransman zou toegegeven hebben dat hij het gemunt had op moslims en mensen van Afrikaanse komaf.
5 uur geledenTOLEDO (ANP) - Het dodental door het treinongeluk in Spanje is gestegen naar 69, meldt de nieuwssite El País op basis van informatie van de overheid. Er liggen nog vijftig mensen in het ziekenhuis. De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft steun beloofd aan de families van de slachtoffers en zegt ook de veiligheid op het spoor te gaan verbeteren.
5 uur geleden