Olympisch vuur, dat eigenlijk water is, gaat open voor bezoekers
PARIJS (ANP) - Belangstellenden kunnen vanaf zaterdagochtend 11.00 uur in Parijs het Olympisch vuur bezoeken. De schaal is vrijdagavond ontstoken bij de grote openingsceremonie van de Spelen. Voor het eerst sinds de introductie van de vlam op de Olympische Spelen van 1928 in Amsterdam, is het geen echt vuur.
Het Olympisch vuur is gebaseerd op de oude Griekse traditie van een heilig vuur. Nog altijd komt de vlam uit Olympia. Vrijdagavond is na een lange estafette de vuurschaal ontstoken. Die hangt bij deze Spelen onder een ballon, die iedere dag bij zonsondergang de lucht ingaat en tot 02.00 uur 's nachts op 60 meter hoogte blijft zweven.
De 30 meter hoge en 7 meter brede vuurschaal staat overdag aan de grond in de Tuin van de Tuilerieën. Op dezelfde plek steeg in 1783 de eerste waterstofballon met passagiers op. Het ontwerp van de olympische vuurschaal is een eerbetoon aan die beroemde vlucht van Jacques Charles en Nicolas-Louis Robert, maar ook aan de eerste heteluchtballon van de gebroeders Montgolfier. Hun ballon was tien dagen voor de waterstofballon ook al opgestegen met passagiers. Dat was voor zover bekend de eerste keer dat mensen vlogen.
Het vuur dat bezoekers overdag kunnen bekijken is eigenlijk waternevel met ledlampen eronder. Het is daarmee een duurzaam vuur, waarvoor geen brandstof nodig is, zegt de organisatie. Het volledig elektrische vuur wordt gesponsord door het staatsenergiebedrijf. Het is wel zo ontworpen dat het warmte afgeeft. Gedurende de spelen kunnen 10.000 mensen per dag het olympisch vuur bezoeken.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - Die Linke heeft de verkiezingen voor het parlement van de Duitse deelstaat Berlijn gewonnen. De partij van lijsttrekker Elif Eralp kreeg 25,7 procent van de stemmen, meldt de kiescommissie. Het is de beste uitslag ooit voor de uiterst linkse partij in de Duitse hoofdstad.
52 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering bereidt sancties voor tegen het Internationaal Strafhof (ICC) als geheel. De maatregelen zijn al uitgewerkt en worden naar verwachting binnenkort aangekondigd, zeggen twee ingewijden tegen persbureau Reuters. Het precieze moment is nog onduidelijk.
57 minuten geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Verenigde Staten en China hebben afgesproken opnieuw met elkaar te overleggen over kunstmatige intelligentie (AI). De landen willen onder meer afspraken maken over het uitwisselen van informatie over veiligheidsrisico's. Dat zei de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent na een overleg met de Chinese vicepremier He Lifeng.
2 uur geledenAUSTIN (ANP/RTR) - Een agent van de Amerikaanse immigratiedienst ICE heeft zondag in de Texaanse stad Austin een man neergeschoten. Het slachtoffer is met een schotwond in zijn bovenlichaam naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is ernstig maar stabiel, melden lokale autoriteiten.
5 uur geledenSCHWERIN (ANP/DPA) - De Duitse christendemocraten zijn in een verkiezingsprognose voor de deelstaat Mecklenburg-Voor-Pommeren voor het eerst onder de kiesdrempel van 5 procent gezakt. Volgens de zender ARD staat de CDU van bondskanselier Friedrich Merz nu op 4,9 procent, terwijl de laatste prognose van de zender ZDF de partij op 5,0 procent zet.
8 uur geledenKIEV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat hij met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump heeft afgesproken elkaar in New York te ontmoeten. De twee voerden zondag een telefoongesprek.
9 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Met zo'n 14 procent van de stemmen geteld gaat de regeringspartij Verenigd Rusland van president Vladimir Poetin met 57,5 procent van de stemmen ruim aan de leiding in de Russische parlementsverkiezingen. Dat meldt de Centrale Kiescommissie van het land, die een opkomst van ruim 56 procent meldt.
10 uur geleden