Olympisch schaatskampioene Stien Kaiser (84) overleden
UTRECHT (ANP) - Voormalig olympisch en wereldkampioene schaatsen Stien Kaiser is in de nacht van woensdag op donderdag op 84-jarige leeftijd overleden. Kaiser was in 1967 de eerste Nederlandse schaatsster die wereldkampioen allround werd. In 1972 werd ze olympisch kampioen op de 3000 meter.
Kaiser werd geboren op 20 mei 1938 in Delft. In 1964 werd ze op 25-jarige leeftijd voor het eerst Nederlands kampioene allround, de eerste van zes titels.
Ze werd uitgeroepen tot Sportvrouw van het jaar in 1967. Dat jaar had ze de eerste van twee wereldtitels allround bemachtigd. Een jaar later prolongeerde ze die titel. Ze veroverde op de Olympisch Spelen van 1972 in Sapporo goud op de 3000 meter en zilver op de 1500 meter. Vier jaar eerder op de Spelen van Grenoble had ze op beide afstanden brons behaald.
Groot verlies
"Een groot verlies voor de schaatssport in Nederland", reageert Herman de Haan, directeur-bestuurder van de KNSB op schaatsen.nl op het nieuws. "Stien is een icoon van het vrouwenschaatsen die de emancipatie van vrouwen in de sport heeft bevorderd door haar prestaties en door wie ze was. Ik heb mooie herinneringen aan haar. Als 8-jarig respectievelijk 12-jarig ventje zag ik haar op televisie medailles winnen in Grenoble en Sapporo. In zwart-wit."
Kaiser was na Carrie Geijssen en Ans Schut, die in 1968 goud wonnen in Grenoble, de derde Nederlandse langebaanschaatsster die olympisch kampioen werd. Dat deed ze onder de naam Stien Baas-Kaiser. De toen 33-jarige Zuid-Hollandse won op de 3000 meter met 6,5 seconden voorsprong op de Amerikaanse Dianne Holum en ruim 7 seconden op Atje Keulen-Deelstra.
Met Geijssen en Schut had Kaiser in de jaren zestig een groot aandeel in de ontwikkeling van het schaatsen voor vrouwen in Nederland. Met haar wereldtitel allround in 1967 in Deventer nam Kaiser sportieve revanche nadat ze drie jaar eerder was gepasseerd voor de Olympische Spelen van Innsbruck. Een jaar later op de WK allround in Helsinki voerde Kaiser een Nederlands podium aan met Schut als tweede en Geijssen als derde.
Meer uit Sport
AMSTELVEEN (ANP) - De Nederlandse tennissers spelen in september de wedstrijd in de Davis Cup tegen Colombia in de Maaspoort in Den Bosch. Dat meldde tennisbond KNLTB vrijdag. Het team van captain Paul Haarhuis werd bij de loting in februari gekoppeld aan Colombia.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Turnster Sanne Wevers (34) is op basis van haar prestaties bij de Nederlandse kampioenschappen opgenomen in de trajectselectie voor de EK. Dat meldt turnbond KNGU. Turnsters in die selectie doen op 11 en 25 juli mee aan de EK-kwalificaties, waarna de vijfkoppige selectie voor het titeltoernooi bekend wordt.
7 uur geledenBARCELONA (ANP/AFP) - De Britse wielrenner Chris Froome heeft zijn carrière definitief beëindigd. De viervoudig winnaar van de Tour de France zat sinds eind vorig jaar zonder ploeg.
7 uur geledenINGLEWOOD (ANP) - Europees kampioen Spanje heeft zich met een overtuigende zege op Oostenrijk geplaatst voor de achtste finales van het WK voetbal. De ploeg van bondscoach Luis de la Fuente won in Los Angeles Stadium met 3-0, dankzij twee doelpunten van Mikel Oyarzabal en een van Pedro Porro. De score had veel hoger uit kunnen vallen voor het oppermachtig spelende Spanje. Het was de vijfde wedstrijd op rij op een WK dat Spanje geen tegentreffer incasseerde.
11 uur geledenINGLEWOOD (ANP) - Gianni Infantino heeft gezegd dat de halftime-show bij de finale van het WK voetbal "de meest onvergetelijke show ooit" zal worden. Dat zei de FIFA-voorzitter tegen televisiezender Fox na afloop van de zestiende finale tussen Spanje en Oostenrijk in Inglewood. Volgens Infantino wordt er in de komende dagen nog een speciaal iemand aangekondigd die in de pauze van de eindstrijd op 19 juli in East Rutherford ook in actie zal komen.
11 uur geledenBARCELONA (ANP) - De deelnemers aan de Tour de France zijn voor de Sagrada Família in Barcelona gepresenteerd aan duizenden wielerfans. Tijdens de anderhalf uur durende presentatie kwamen alle renners langs, met de ploeg UAE Team Emirates van viervoudig winnaar en titelverdediger Tadej Pogačar als laatste.
19 uur geledenFRANKFURT AM MAIN (ANP/DPA) - Duitse media stellen dat Julian Nagelsmann alsnog wordt ontslagen als bondscoach van het Duitse voetbalelftal. Bild meldt dat hem al is geadviseerd om de eer aan zichzelf te houden en op te stappen.
20 uur geleden