Ollongrenn 'heel blij' met aansluiting Denen bij EU-defensiebelei
DEN HAAG (ANP) - Minister Kajsa Ollongren (Defensie) is "heel blij" dat de Denen zich lijken aan te sluiten bij het Europese defensiebeleid. Volgens exitpolls wil 69 procent van de Denen nauwer militair samenwerken met de Europese Unie.
"Het is goed nieuws voor de Europese defensiesamenwerking", zegt de minister in een reactie. De samenwerking wordt hierdoor "nog hechter en intensiever". Het betekent dat Deense militairen straks kunnen meedoen met Europese missies en aan het gezamenlijk inkopen van materieel.
Denemarken is de enige EU-lidstaat die niet meedoet aan het gezamenlijke defensiebeleid. Ollongren kondigde woensdag in haar Defensienota juist aan dat Nederland militair nauwer wil samenwerken met de buurlanden.
Zweden en Finland
Onlangs kondigden Zweden en Finland aan bij de NAVO te willen. Dat Denen nu voor diepere militaire samenwerking met de EU kiezen is het "zoveelste bewijs van eenheid", aldus Ollongren. Die eenheid is volgens haar een reactie op de Russische inval in Oekraïne.
Het besluit van de Denen noemt ze ook goed nieuws voor de NAVO. Meer militaire samenwerking in de EU is "heel goed" voor het bondgenootschap, zegt ze. "De Amerikanen willen ook dat de Europese Unie een been bijtrekt" op militair gebied.
Naast de NAVO werkt Nederland met de Denen ook militair samen in de Joint Expeditionary Force (JEF), een snelle reactiemacht onder Britse leiding. Hierin zitten verder IJsland, Noorwegen, Zweden, Finland en de Baltische staten Estland, Letland en Litouwen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Ambtenaren van het toenmalige ministerie van Asiel en Migratie geloofden niet in de 'dragende motivering' die ze hadden geschreven om staatsnoodrecht in te schakelen voor strenge asielmaatregelen. De onderbouwing was "niet toereikend", schreven ze aan asielminister Marjolein Faber (PVV).
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie is van plan om de recente asielplannen van het kabinet te steunen. De partij stemde eerder juist tegen de zogenoemde asielnoodmaatregelenwet, waar dezelfde maatregelen in zaten. Dat bevestigt de partij na berichtgeving van De Telegraaf.
15 uur geledenKRALENDIJK (ANP) - Premier Rob Jetten moest dinsdagochtend naar het ziekenhuis van Bonaire nadat hij ergens door was geprikt tijdens het zwemmen. Hij kreeg een allergische reactie, maar heeft er geen ernstige verwondingen aan overgehouden. Het is niet duidelijk waardoor de minister-president werd geprikt.
15 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland is bereid meer bij te dragen aan de bescherming van de Straat van Hormuz, zei minister Dilan Yeşilgöz (Defensie) dinsdag in Brussel. Hoe die bijdrage er straks uit komt te zien, is afhankelijk van wat andere landen, verenigd in de zogenoemde Hormuz-coalitie, kunnen bijdragen, zei de minister na afloop van een videovergadering met de defensieministers van deze landen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid keert zich tegen het plan van de minderheidscoalitie om het bedrijfsleven te laten meebetalen aan extra investeringen in defensie via de premies voor het arbeidsongeschiktheidsfonds (Aof). Een oproep van de SP om geld uit dit fonds alleen te besteden aan verbetering van arbeidsongeschiktheidsregelingen, kreeg steun van de voltallige oppositie.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid wil dat het kabinet een verruiming van de hypotheekrenteaftrek voorkomt. Onder meer de regeringspartijen D66 en CDA stemden in met een motie van die strekking van GroenLinks-PvdA. Coalitiepartner VVD was tegen het voorstel.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gevolgde procedure rond de met het hantavirus besmette patiënt in het Radboudumc is "niet goed geweest", zegt gezondheidsminister Sophie Hermans (VVD) tijdens het wekelijkse vragenuur. Twaalf medewerkers van het Nijmeegse ziekenhuis moeten hierdoor uit voorzorg voor zes weken in quarantaine.
19 uur geleden