Ollongren ziet geen verzet tegen nieuw EU-wapenfonds voor Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - In de zoektocht naar Europese financiële steun voor Oekraïnes defensie wil dwarsligger Hongarije misschien akkoord gaan met de oprichting van een speciaal Oekraïne-defensiefonds. "Ik heb vandaag van geen enkel land gehoord dat ze hiertegen zijn", heeft demissionair minister Kajsa Ollongren (Defensie) gezegd na afloop van een bijeenkomst van Europese ministers van Defensie in Brussel.
Donderdag ligt het voorstel voor het Ukraine Assistance Fund (UAF) op tafel van de EU-top over hulp aan Oekraïne, aldus buitenlandchef Josep Borrell van de Europese Unie, die woensdag ook de vergadering van de defensieministers leidde. "Dit fonds zal Oekraïnes meest prangende noden lenigen en de toegevoegde waarde van de Europese Unie optimaliseren. Het laatste voorstel over dit fonds is goed ontvangen. De Europese leiders ontmoeten elkaar morgen en we gaan door erover te discussiëren", aldus Borrell.
Oekraïne heeft dringend munitie en ander materieel nodig voor de oorlog tegen Rusland, bijna twee jaar nadat Rusland het land opnieuw binnenviel. De EU had Oekraïne vorig jaar beloofd 1 miljoen granaten te leveren voor eind maart. Die belofte wordt niet waargemaakt, erkende Borrell. Volgens hem zal de EU in plaats daarvan eind maart 52 procent van de beloofde miljoen granaten hebben geleverd.
Meer uit Buitenland
MAR-A-LAGO (ANP) - De Verenigde Staten gaan zeker twee nieuwe slagschepen bouwen. Dat kondigde de Amerikaanse president Donald Trump maandag aan bij een persconferentie in Mar-a-Lago met defensieminister Pete Hegseth. Uiteindelijk moeten er tussen de 20 en 25 nieuwe schepen worden gebouwd, zei Trump.
4 minuten geledenPALM BEACH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft maandag gezegd dat de Verenigde Staten Groenland "moeten hebben". Niet vanwege kritieke mineralen, maar om redenen van nationale veiligheid, aldus Trump.
5 minuten geledenALEPPO (ANP/AFP/DPA) - Zeker drie mensen zijn om het leven gekomen door nieuw geweld in Syrië. Troepen van de nieuwe regering raakten in conflict met strijders van de door Koerden aangestuurde SDF-militie. Beide partijen hebben hun troepen opdracht gegeven de strijd te staken.
1 uur geledenCARACAS/MOSKOU (ANP/AFP) - Venezuela geniet Ruslands "volledige steun" in het oplopende conflict met de Verenigde Staten. Dat melden zowel Moskou als de regering van het Zuid-Amerikaanse land, nadat hun buitenlandministers elkaar eerder op de dag telefonisch hadden gesproken.
6 uur geledenABUJA (ANP/AFP) - De laatste leerlingen die werden gevangengenomen bij de massagijzeling bij een katholieke kostschool in Nigeria afgelopen maand, zijn vrijgelaten. Dat meldt de regering in dat land. Begin december werd al een honderdtal scholieren vrijgelaten. Nu gaat het om zo'n 130 leerlingen. In totaal werden 303 kinderen en twaalf personeelsleden gegijzeld. Vijftig van hen wisten kort na de ontvoering te ontsnappen.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - Chris Rea is maandagochtend op 74-jarige leeftijd overleden, dat meldt een woordvoerder van zijn familie aan de BBC. De zanger overleed na een kort ziekbed "vredig in het ziekenhuis, omringd door zijn familie", enkele dagen voor Kerstmis.
8 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische onderhandelingen met de Verenigde Staten over een staakt-het-vuren in Oekraïne verlopen moeizaam. Dat zegt de plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken Sergej Rjabkov volgens staatspersbureau TASS.
8 uur geleden