Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ollongren voorzichtig optimistisch over loskrijgen Zwitserse tanks

Ollongren voorzichtig optimistisch over loskrijgen Zwitserse tanks

BRUSSEL (ANP) - Defensieminister Kajsa Ollongren heeft toch voorzichtige goede hoop Zwitserland zover te krijgen tanks vrij te geven die Nederland voor Oekraïne wil kopen. Het Zwitserse parlement wil niet meewerken aan de levering van wapens aan Oekraïne, maar lijkt inmiddels toch wat ruimte te laten voor verkoop aan bondgenoten. "Ik neig naar optimistisch zijn over de goede afloop", zei Ollongren voor overleg met haar NAVO-collega's.

Nederland wil de tientallen Leopard 1-tanks overnemen van een Zwitsers bedrijf. Die zouden nog "bovenop de honderd of meer dan honderd" van deze tanks komen die de 'tankcoalitie' van onder meer Nederland en Duitsland Oekraïne eerder al heeft beloofd, zegt Ollongren. Maar dit "behoeft Zwitserse goedkeuring" en die is er nog niet.

De Leopard 1 is een wat oudere tank dan het paradepaardje Leopard 2, waarvan Oekraïne er ook inmiddels tientallen heeft gekregen. Niettemin kan Kyiv ze goed gebruiken in de strijd tegen de Russische invasietroepen. Zeker nu Oekraïne de tegenaanval heeft ingezet.

Zwitserland, dat zijn traditionele neutraliteit koestert, houdt zich zo veel mogelijk buiten het conflict met Rusland. Het houdt daarom de export van wapentuig dat voor Oekraïne is bedoeld in principe tegen. Maar één kamer van het parlement wil volgens Zwitserse media inmiddels wel gevechtstanks aan Duitsland verkopen. De regering zou hebben verzekerd dat dat losstaat van leveringen aan Oekraïne. Uit die verwikkelingen lijkt Nederland wat hoop te putten.

Meer uit Politiek

Kabinet hanteert dezelfde criteria voor Noodfonds Energie

DEN HAAG (ANP) - Het Noodfonds Energie is dit najaar wederom bedoeld voor mensen met een laag inkomen en een relatief hoge energierekening. De Tweede Kamer had eerder gevraagd om het fonds voor een bredere groep beschikbaar te stellen, maar minister Hans Vijlbrief van Sociale Zaken schrijft in een Kamerbrief dat een grotere doelgroep ervoor zou zorgen dat juist de meest kwetsbare doelgroep minder geholpen zou worden.

28 minuten geleden
Minister denkt na over eerlijker financieren sportverenigingen

DEN HAAG (ANP) - Sportminister Mirjam Sterk denkt na over hoe geld in de toekomst eerlijker kan worden verdeeld over sportclubs. Dat zei ze tijdens een debat nadat Kamerleden haar vroegen naar de subsidieregeling voor amateursportverenigingen. Onlangs zorgde het grote aantal aanvragen van die zogenoemde BOSA-regeling voor een storing, waardoor niet meer viel te achterhalen welke aanvragen als eerste werden gedaan en tot onvrede van de verenigingen over de aanvragen werd geloot.

10 uur geleden
Eerenberg neemt wensen Eerste Kamer mee als 'huiswerk' voor box 3

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) neemt de wensen van de Eerste Kamer over het stelsel van vermogensbelasting in box 3 mee "als huiswerk voor de zomer". Het kabinet werkt de komende maanden aan een aanpassing van het wetsvoorstel dat dinsdag door de Eerste Kamer werd besproken.

11 uur geleden
Eerste Kamer akkoord met begroting van minister Sjoerdsma

DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer heeft ingestemd met de begroting van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking van D66-minister Sjoerd Sjoerdsma. Hij moest een deal sluiten met PRO om het budget door de senaat te krijgen. Uiteindelijk stemden 39 senatoren voor en 33 tegen de begroting.

18 uur geleden
Kabinet haalt eigen doelstelling om regels te verminderen niet

DEN HAAG (ANP) - Vijfhonderd overbodige regels zouden voor de zomer van dit jaar geschrapt of vereenvoudigd worden. Die belofte deed toenmalig economieminister Vincent Karremans (VVD) in september vorig jaar. Het zijn er uiteindelijk iets meer dan vierhonderd geworden, meldt zijn opvolger Heleen Herbert (CDA) in een brief aan de Tweede Kamer.

2 dagen geleden
Eerdmans stelt kabinet voor keuze tussen PRO en JA21

EDE (ANP) - JA21-leider Joost Eerdmans stelt het kabinet voor de keuze: verdere samenwerking met zijn eigen partij of met het linkse PRO. "Met beide blijven samenwerken gaat niet", zei Eerdmans op het congres van zijn partij in Ede.

3 dagen geleden
Jetten betreurt afgelasting delen Veteranendag vanwege de hitte

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft op Veteranendag in Den Haag het "zo erg" genoemd dat veteranen elkaar zaterdag niet als vanouds kunnen ontmoeten. Het programma van de traditionele dag is in verband met de hitte flink uitgekleed: het defilé en de bijbehorende manifestatie op het Malieveld zijn afgelast.

3 dagen geleden