Ollongren verwacht snel EU-akkoord over militaire steun Oekraïne
DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister van Defensie Kajsa Ollongren is ervan overtuigd dat een nieuwe lichting EU-geld voor militaire steun aan Oekraïne "op korte termijn kan worden gerealiseerd". Dat zei ze vrijdag voorafgaand aan de ministerraad.
Donderdag bereikten Europese regeringsleiders een akkoord over een nieuw steunpakket van 50 miljard euro voor Oekraïne, waarvan 33 miljard aan leningen en 17 miljard aan giften. Dat geld wordt verdeeld over vier jaar en is vooral bedoeld voor de Oekraïense economie. Naast dat steunpakket ligt er een voorstel voor miljarden aan militaire steun.
"We hebben er vorige week in de informele raad van defensieministers over gepraat, en toen heeft niemand het geblokkeerd", aldus de minister. "Dat betekent dat je in de uitwerking eruit moet kunnen komen onder voorwaarden die voor alle landen acceptabel zijn."
De Tweede Kamer gaat niet dwarsliggen, verwacht Ollongren. "We hebben steun vanuit de Kamer om alles te doen wat nodig is voor Oekraïne."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De mensenrechtenschendingen in Soedan moeten "onmiddellijk" worden beëindigd en het wapenembargo van de Verenigde Naties (VN) moet worden nageleefd, vindt demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken). De VVD-bewindsman deed deze oproep "met klem" in een video die is getoond bij een bijeenkomst in Genève van de VN-Mensenrechtenraad, die mede op verzoek van Nederland is ingelast.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens D66-leider Rob Jetten was het terugtreden van informateur Hans Wijers vanwege "privéappjes" de "enige logische keuze". Wijers lag al onder vuur om uitspraken die hij zou hebben gedaan over de VVD en partijleider Dilan Yeşilgöz. NRC komt waarschijnlijk later vrijdag met berichtgeving over wat er in de appberichten stond.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat definitief lobbyen in Brussel om de Europese douaneautoriteit in Nederland te vestigen. Dat maakt staatssecretaris Eugène Heijnen (Douane, BBB) bekend na afloop van de ministerraad. Een beoogde locatie kan hij nog niet noemen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse ruimtevaartsector heeft het kabinet opgeroepen het budget voor de Europese ruimtevaartorganisatie ESA niet te verlagen. Het kabinet wil hiervoor in de komende drie jaar 170 miljoen euro uittrekken, tientallen miljoenen minder dan in de afgelopen drie jaar. "Hierdoor staat de toekomst van het Nederlandse ruimtevaart-ecosysteem op het spel", schrijven vertegenwoordigers van de sector in een brief aan de regering en de Tweede Kamer, waarin ze hun "diepe bezorgdheid" uiten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66'er Hans Wijers wordt niet vervangen als informateur, meldt D66-partijleider Rob Jetten op X. De andere informateur Sybrand Buma gaat alleen verder, "om geen tijd te verliezen". Jetten schrijft het jammer te vinden dat Wijers is gestopt als informateur.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66-informateur Hans Wijers stapt op vanwege "privé-appjes" waar hij eerder vrijdagochtend mee is geconfronteerd door dagblad NRC. Dat deelt hij mede aan de pers na zijn eerste gesprekken in die functie. Wijers kwam al eerder in opspraak om uitspraken die hij had gedaan op een bijeenkomst tijdens de verkiezingsavond. In een verklaring schrijft hij dat hij de appjes "ruim voor de verkiezingen" heeft gestuurd.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66 en CDA nodigen volgende week "veel externe mensen" uit om zich "breed te laten informeren over de grote vraagstukken" die de twee partijen gaan bespreken in de formatie. Dat zeggen Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) over hun onderhandelingen.
1 dag geleden