Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ollongren verwacht dat F-16's in najaar naar Oekraïne gaan

Ollongren verwacht dat F-16's in najaar naar Oekraïne gaan

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse F-16's gaan in het najaar naar Oekraïne. Dat verwacht minister Kajsa Ollongren (Defensie) die op bezoek is in het land dat iets meer dan twee jaar geleden werd aangevallen door buurland Rusland. Voor het eerst nam de minister een handelsdelegatie mee.

Het demissionaire kabinet geeft 24 gevechtsvliegtuigen aan de Oekraïense strijdkrachten. "We zitten op schema", zegt de minister vanuit Kyiv telefonisch tegen het ANP. Denemarken geeft ook F-16's. Die zullen al in de zomer worden gestuurd, de Nederlandse toestellen volgen daarna.

"Het zijn echt complexe wapensystemen en we willen niets overhaast doen", aldus Ollongren. Nederland geeft samen met Denemarken en de Verenigde Staten leiding aan een internationale coalitie om Oekraïne te voorzien van gevechtsvliegtuigen. In Roemenië leren Oekraïners vliegen in Nederlandse F-16's.

Brede parlementaire steun

Ollongren sprak onder anderen met president Volodymyr Zelensky. Die vroeg ook naar een nieuw kabinet waar PVV, VVD, NSC en BBB over onderhandelen. De PVV was tot voor kort tegen alle hulp aan Oekraïne. "Hij vraagt het niet voor niets", zegt Ollongren op de vraag of Zelensky bezorgd is. "Natuurlijk wil hij weten wat hij kan verwachten."

Ze heeft bij Zelensky benadrukt dat er nog steeds "heel brede parlementaire steun" is voor hulp aan Oekraïne. Bovendien wijst ze erop dat al veel zaken op de rails staan zoals de levering van gevechtsvliegtuigen en het tien jaar durende veiligheidsakkoord dat premier Mark Rutte onlangs in Charkiv tekende.

Kleine handelsdelegatie

De implementatie van dat akkoord is volgens Ollongren waar het nu om draait. Er staat onder meer in dat beide landen op defensiegebied gaan samenwerken. Daarom heeft ze ook een kleine handelsdelegatie uit de defensie-industrie meegenomen. De drie bedrijven hebben al hun eerste intentieverklaringen getekend.

De ondernemers zijn volgens haar "heel tevreden" dat ze de eerste stappen hebben kunnen zetten. Het gaat om afspraken op het gebied van drones en kunstmatige intelligentie. Ollongren hoopt later dit jaar nog met een grotere en bredere delegatie uit de defensie-industrie naar Oekraïne te gaan.

Technische oorlog

"Het is ook een technische oorlog geworden. Je moet snel aanpassen aan wat nodig is", aldus de minister. "En de Nederlandse hightech heeft veel expertise en die kan hier direct worden toegepast."

Ollongren was ook in de oostelijke stad Dnipro. Daar ging ze onder meer langs bij een onderhoudsfaciliteit waar ook door Nederland geschonken materieel wordt onderhouden en gerepareerd. "Het is vooral een strijd om hier reserveonderdelen te krijgen."

Meer uit Politiek

Pahlavi kijkt terug op 'positief gesprek' in de Tweede Kamer

DEN HAAG (ANP) - Reza Pahlavi kijkt terug op een "positief gesprek" met Tweede Kamerleden. Dat de zoon van de laatste sjah van Iran hiervoor was uitgenodigd, leidde binnen en buiten de Tweede Kamer tot veel commotie. Hij werpt zich op als een prominente vertegenwoordiger van de oppositie, terwijl een deel van de oppositie en de Iraanse diaspora het daar niet mee eens is.

14 uur geleden
Iraanse oppositieleden bij Tweede Kamer kritisch op zoon van sjah

DEN HAAG (ANP) - Tijdens een gesprek met Tweede Kamerleden waren verschillende vertegenwoordigers van de Iraanse oppositie en diaspora kritisch op Reza Pahlavi. De zoon van de laatste sjah van het land presenteert zich volgens hen ten onrechte als de vertegenwoordiger van de oppositie tegen het huidige regime in Iran. Zij spraken voordat Pahlavi zelf aan het woord kwam tijdens het besloten deel van het gesprek.

16 uur geleden
Asielminister ontbiedt 10 gemeenten vanwege spreidingswet

DEN HAAG (ANP) - Tien gemeenten moeten zich op het ministerie van Asiel en Migratie melden, omdat ze niet voldoen aan hun wettelijke taak om voor voldoende opvangplekken te zorgen. Het gaat om Aalten, Achtkarspelen, Bergen (Limburg), Beverwijk, Gemert-Bakel, Overbetuwe, Sluis, Valkenswaard, Voerendaal en Westland.

16 uur geleden
Minister Sjoerdsma naar China om handelsrelatie te versterken

DEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) begint dinsdag met zeventien Nederlandse bedrijven een drie dagen durende handelsmissie in China. Hij werd als Kamerlid vijf jaar geleden nog door Beijing op een sanctielijst geplaatst vanwege onder meer zijn kritiek op mensenrechtenschendingen in China.

18 uur geleden
Oud-RIVM-directeur voelde 'enorme druk' over vaccinatiegraad

DEN HAAG (ANP) - Jaap van Delden voelde een "enorme druk" over hoe het met de vaccinatiegraad ging in Nederland ten opzichte van andere landen. Dat zei de oud-RIVM-vaccinatiedirecteur tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.

20 uur geleden
RIVM-vaccinatiedirecteur: geen plan B voor vaccinaties voorbereid

DEN HAAG (ANP) - Voor het uitvoeren van de coronavaccinaties was geen plan B voorbereid, toen bleek dat de prikken niet door de huisarts gezet konden worden. Dat zei Jaap van Delden, tijdens een deel van de pandemie programmadirecteur vaccinatie voor het RIVM, tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.

21 uur geleden
Jetten roept OVSE op om druk op Rusland te houden voor vrede

DEN HAAG (ANP) - De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) moet druk op Rusland houden, zodat het land kiest voor een staakt-het-vuren en onderhandelingen om tot een duurzame vrede te komen. Die oproep deed premier Rob Jetten zaterdag op de openingsdag van de Parlementaire Assemblee van de OVSE in Den Haag.

2 dagen geleden