Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ollongren tevreden over voortgang Europese flitsmacht

Ollongren tevreden over voortgang Europese flitsmacht

BREST (ANP) - Defensieminister Kajsa Ollongren is tevreden over de vorderingen voor het opzetten van een nieuwe Europese 'flitsmacht'. Het overleg van de EU-landen over de snelle interventiemacht en andere plannen om de Europese defensiesamenwerking te versterken, gaat volgens EU-buitenlandchef Josep Borrell veel beter dan verwacht.

Wat op tafel ligt is "precies wat Nederland graag wilde", zegt Ollongren. Nu is het volgens de nieuwbakken minister zaak daar goed aan vast te houden want de plannen worden nog wat aangepast om sommige lidstaten iets tegemoet te komen. De Europese leiders moeten daarna in maart nog instemmen. Al ziet Borrell dat met vertrouwen tegemoet.

Welke landen het liefst nog veranderingen willen aanbrengen in de plannen en op welke punten, wil Ollongren niet zeggen. Lidstaten denken bijvoorbeeld verschillend over wie en wat de EU als vijand moet zien en hoe op die gevaren te reageren. Dat geldt ook voor voorstellen om het makkelijker te maken voor een groep landen om namens de EU op te treden, om te voorkomen dat weerstand van één lidstaat de unie verlamt.

Grote prikkel

De EU-landen sleutelen wel hier en daar wat aan het zogeheten Strategisch Kompas voor een nieuw Europees veiligheidsbeleid, maar niet aan de flitsmacht van 5000 man, zei Borrell eerder op de dag. De EU-landen hopen met de snel inzetbare brigade voortaan minder te hoeven leunen op de VS bij internationale crises. Bij de evacuatie van mensen afgelopen zomer uit het door de Taliban ingenomen Afghaanse hoofdstad Kabul bleek de EU volstrekt afhankelijk van de Amerikanen.

Borrell ziet de voorspoedige besprekingen in het Franse Brest ook in het licht van het conflict met Rusland over Oekraïne en andere spanningen. "De gebeurtenissen waarvan we getuige zijn, zijn een grote prikkel om zulke capaciteiten te ontwikkelen."

Urgentie

Ook Ollongren heeft het draagvlak voor defensiesamenwerking de afgelopen jaren rap zien groeien. Ze denkt dat "deze aanpak vijf jaar geleden niet had gekund" en bespeurt nu een "groot gevoel van urgentie".

De EU beschikt sinds 2007 al over 'battlegroups' die ook als snel inzetbare strijdmacht zouden kunnen dienen. Maar tot nu kwam nog geen enkele battlegroup in actie. De EU-landen werden het maar niet eens over onder meer de kosten.

Meer uit Buitenland

Doden bij schietpartij op grens tussen Jordanië en Westoever

JERICHO (ANP/AFP) - Bij de enige grensovergang tussen Jordanië en de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever heeft een schietpartij plaatsgevonden. Volgens de hulpdiensten zijn daarbij twee Israëliërs gedood.

1 uur geleden
Zelensky bezoekt frontlinie bij Donetsk

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft een bezoek gebracht aan het oostfront bij Donetsk, schrijft de president op X. Hij ontmoette daar soldaten en sprak over de voortgang van het tegenoffensief. Ook heeft hij onderscheidingen uitgedeeld.

1 uur geleden
Polen meldt weer Russische drones aan grens

WARSCHAU (ANP/RTR) - Russische en Belarussische drones hebben opnieuw geprobeerd Polen binnen te vliegen, zegt het NAVO-land. Waarom ze daarin niet zijn geslaagd, liet binnenlandminister Marcin Kierwinski in het midden. Zijn ministerie zegt dat Polen ze niet onder vuur heeft genomen of op een andere manier heeft ingegrepen.

1 uur geleden
Film Fest Gent stopt samenwerking met Israëlische filmsector

GENT (ANP/BELGA) - Film Fest Gent, het grootste filmfestival van België, stopt de samenwerking met Israëlische filmbedrijven en instellingen die banden hebben met de Israëlische staat.

2 uur geleden
Oekraïense militairen en technici gaan Polen dronetraining geven

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïense militairen en technici gaan Poolse collega's opleiden om Russische drones onschadelijk te maken. Poolse en Oekraïense bedrijven en kennisinstellingen gaan ook samenwerken om de nieuwe oorlogvoering te beheersen, zeggen de defensieministers van beide buurlanden.

2 uur geleden
Loekasjenko: oppositiepoliticus Statkevitsj opnieuw vastgezet

MINSK (ANP/AFP) - De Belarussische oppositiepoliticus Nikolaj Statkevitsj zit opnieuw vast en kan "spoedig komen te overlijden", suggereerde de Belarussische president Aleksandr Loekasjenko tijdens een bijeenkomst met regeringsgezinde historici en propagandisten.

3 uur geleden
Franse minister: protesten minder intens dan verwacht

PARIJS (ANP) - De landelijke actiedag in Frankrijk verloopt vooralsnog "minder intens dan verwacht", stelt minister van Binnenlandse Zaken Bruno Retailleau volgens de krant Le Monde. Hij telde tot nu toe meer dan driehonderd pogingen om de openbare weg, een gebouw of terrein te blokkeren, maar stelt dat de politie overal in groten getale aanwezig is om in te grijpen. De omroep BFMTV meldt 58 arrestaties.

3 uur geleden