Ollongren test negatief en kan debat verkenning doen
DEN HAAG (ANP) - Kajsa Ollongren kan woensdag aanwezig zijn bij het debat in de Tweede Kamer over de mislukte eerste verkenning. Ze heeft woensdag negatief getest op het coronavirus, meldt haar politiek assistent.
Tijdens het debat moeten Ollongren (D66) en medeverkenner Annemarie Jorritsma (VVD) uitleg geven over een gelekte notitie. Daarin werd onder meer gerept over de onderhandelingsstijl van CDA-leider Wopke Hoekstra en een 'functie elders' voor het kritische CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt.
Ollongren hoorde vorige week donderdag dat ze positief was getest. Ze verliet daarop spoorslags het Binnenhof. Daarbij was de omstreden notitie te zien die voor ophef zorgde. Ollongren en Jorritsma legden hierna hun taak als verkenner neer.
Excuses
De beide oud-verkenners hebben inmiddels hun "diepgevoelde excuses" aangeboden. Volgens hen heeft geen van de partijleiders die ze spraken tijdens hun verkenning de naam Omtzigt genoemd. Ook is de onderhandelingsstijl van Hoekstra niet ter sprake gekomen.
De brief van Jorritsma en Ollongren heeft de lucht niet geklaard. Veel partijen zitten nog met vragen en willen meer uitleg. Het debat woensdagmiddag moet opheldering brengen. Het is het eerste debat van de nieuwe Tweede Kamer.
"Ik ben blij dat mijn gezondheid me vandaag in staat stelt naar Den Haag te gaan en dat ik de vragen kan beantwoorden die bij de Tweede Kamer leven over wat er vorige week precies is gebeurd", zegt Ollongren.
Primeur
De Kamerleden willen onder meer weten hoe de opmerking over Omtzigt (die ook aanwezig is bij het debat) in de notitie is terechtgekomen. De PVV vindt zelfs dat Ollongren na de affaire niet langer minister van Binnenlandse Zaken kan blijven. Mogelijk zal de Kamer ook besluiten de rol van de verkenner duidelijker te omschrijven.
Het debat is voor een aantal politieke kopstukken een primeur. Het is het eerste optreden van CDA-voorman Hoekstra en D66-leider Sigrid Kaag als Kamerlid. Voor de VVD zal Mark Rutte als Kamerlid het woord voeren in het debat.
Door het debacle loopt de verkenning flinke vertraging op. Het is nog onduidelijk wanneer de nieuwe verkenners, Tamara van Ark (VVD) en Wouter Koolmees (D66), klaar zijn. Ze willen eerst alle zeventien partijleiders weer spreken om het vertrouwen te herstellen.
Meer uit Binnenland
HAARLEM (ANP) - De advocaat van de 24-jarige man uit Zwaag die in oktober werd aangehouden in het onderzoek naar het overlijden van de tweelingbroer van zangeres S10 heeft de rechter verzocht de voorlopige hechtenis van zijn cliënt op te heffen. Dat bleek maandag tijdens een pro-formazitting in de rechtbank in Haarlem. Verdachte Signiomar D. zit sinds 19 oktober 2025 vast en wordt verdacht van wederrechtelijke vrijheidsberoving met de dood tot gevolg. Naast D. zitten nog twee mannen uit Hoorn en een uit Rotterdam in hechtenis.
2 uur geledenZEIST (ANP) - De KNVB ziet na de uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump, die aanspraak maakt op het tot Denemarken behorende Groenland, voorlopig geen aanleiding om actie te ondernemen. "We hebben ons geplaatst voor het eindtoernooi en dan nemen we daaraan deel", stelt de bond, gevraagd naar een standpunt over een mogelijke boycot van het WK in de VS, Mexico en Canada. "Tegelijkertijd zijn wij ons bewust van geopolitieke ontwikkelingen en trekken hierin samen op met de Nederlandse overheid."
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Justitie en politie hebben tot dusver twee slachtoffers geïdentificeerd in het strafrechtelijk onderzoek naar de 23-jarige Mert A., die lid zou zijn geweest van een gewelddadige onlinegroepering. A. zou zijn slachtoffers ertoe hebben aangezet zichzelf te snijden en daarvan beelden te maken. Zij zouden ook een gebruikersnaam van A. in bloed op de vloer of een muur hebben geschreven. A. zou hebben gedreigd naaktbeelden van de slachtoffers te verspreiden.
4 uur geledenHAARLEM (ANP) - De 22-jarige Adam el B. uit Beverwijk ontkent dat hij in september vorig jaar tegen het hoofd en het lichaam van een 17-jarige Haarlemmer heeft geschopt. Beelden van het geweld werden online gedeeld, waarop een vergeldingsactie volgde van een groep Haarlemmers en vijf middelbare scholen in de regio een dag de deuren sloten. Het Openbaar Ministerie denkt dat een conflict tussen twee jeugdgroepen uit Haarlem en Beverwijk de oorzaak van de incidenten was.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een voormalige leraar moet vier jaar de gevangenis in omdat hij ontucht heeft gepleegd met leerlingen op middelbare scholen waar hij heeft gewerkt. Ook mag hij negen jaar lang niet als leraar werken. De rechtbank in Utrecht heeft hem maandag veroordeeld.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht verlengt de beveiliging van de Visschersteeg, het afgezette gebied waar vorige week de explosie in Utrecht plaatsvond. Dat meldt de gemeente in het liveblog. De beveiliging blijft in ieder geval in stand tot en met vrijdag.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Luchtmacht traint volgende week dinsdag en woensdag met vier F-35-gevechtsvliegtuigen en een transport- en tankvliegtuig vanaf Schiphol, meldt de luchthaven. "De training is zorgvuldig gepland en geïntegreerd in de dagelijkse operatie van de luchthaven, zodat het reguliere vliegverkeer gewoon door kan gaan", verzekert Schiphol.
6 uur geleden