Ollongren tempert verwachtingen Kamer over wapenhulp Oekraïne
DEN HAAG (ANP) - De wapenhulp die Nederland mogelijk gaat geven aan Oekraïne zal niet erg groot van omvang zijn, aldus minister Kajsa Ollongren van Defensie. Ze zei de verwachtingen van de Tweede Kamer te willen "temperen".
Het zal "geen grootscheepse investering" in het Oekraïense leger worden. "Dat is niet realistisch" volgens de minister, gezien de staat van de krijgsmacht. Die heeft heeft zelf een groot tekort aan allerlei materieel en munitie.
Ollongren wilde niet zeggen om welke militaire middelen Kiev heeft gevraagd. Ze zei wel dat "afhankelijk van de wapensystemen" die eventueel geleverd worden het mogelijk is dat Nederlandse militairen het Oekraïense leger moet trainen in het gebruik ervan.
Brede meerderheid
Het besluit van het kabinet om "serieus" te kijken naar wapenleveranties wordt gesteund door een brede meerderheid van de Tweede Kamer. Minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) zei dat er snel over wordt beslist, maar dat het nog even kan duren.
Hoekstra maakte ook duidelijk dat het nog weken kan duren voordat er meer duidelijk is over een Europees sanctiepakket tegen Rusland. De lidstaten zijn het daarover nog niet eens. Dat baart partijen grote zorgen. Er is meer eensgezindheid nodig in Europa, vindt de Kamer.
Een eventueel fors sanctiepakket tegen de Russen zal vermoedelijk ook leiden tot vergeldingsmaatregelen van Moskou. Europese landen die dan zwaar getroffen worden moeten dan extra hulp krijgen van de EU, zei Hoekstra.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan vindt dit niet het goede moment om gemeenten die te weinig statushouders opvangen daarop aan te spreken. Gemeenten huisvesten al jaren veel minder vluchtelingen met verblijfspapieren dan moet van de wet. De D66-bewindsvrouw werkt aan afspraken met de gemeenten hierover. "Het zou echt heel raar zijn als ik dan nu hier hele stevige uitspraken doe."
18 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen link tussen het besluit om de begroting van minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) dit jaar bij te plussen en de beslissing om verder te gaan met het wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijking terrorisme. Dat zei vicepremier en VVD-leider Dilan Yeşilgöz vrijdag.
54 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel een groot aantal gemeenten al jarenlang te weinig huizen regelt voor vluchtelingen met een verblijfsvergunning, willen provincies "liever niet" ingrijpen. Ze proberen gemeenten zo goed mogelijk te helpen om oplossingen te vinden, zeggen ze in een rondgang door het ANP. Provincies zijn wettelijk verplicht om erop toe te zien dat gemeenten aan hun taken voldoen. Het Rijk bepaalt ieder halfjaar hoeveel statushouders een gemeente moet huisvesten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen met een verblijfsvergunning en kansrijke asielzoekers moeten na drie maanden al aan het werk kunnen, vindt minister Thierry Aartsen (Werk en Participatie). In de komende vier jaar moeten 75.000 extra nieuwkomers een betaalde baan hebben, stelt hij zichzelf ten doel.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als het Outbreak Management Team (OMT) adviesvragen kreeg rondom coronamaatregelen, bijvoorbeeld vanuit het ministerie van Volksgezondheid, waren die soms zo specifiek dat "je je daar kriegelig bij voelde", zei Jaap van Dissel vrijdag. Volgens de toenmalige OMT-voorman was het niet altijd mogelijk dat het team adviesvragen kon beantwoorden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Landelijke maatregelen om de gevolgen van corona te beteugelen kwamen in 2020 niet te laat, vindt Jaap van Dissel. Volgens de toenmalige RIVM-directeur en voorman van het Outbreak Management Team (OMT) volgden die logischerwijs nadat duidelijk werd dat ook mensen zonder klachten besmettelijk waren.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als een gemeente geen asielopvang wil regelen, moet die daarover in gesprek met buurgemeenten, zegt asielminister Bart van den Brink (CDA). "De opgave geldt voor alle gemeenten in een regio en dus ook voor Maassluis." Dat zegt hij vrijdag voor aanvang van de ministerraad.
4 uur geleden