Ollongren tempert verwachtingen Kamer over wapenhulp Oekraïne
DEN HAAG (ANP) - De wapenhulp die Nederland mogelijk gaat geven aan Oekraïne zal niet erg groot van omvang zijn, aldus minister Kajsa Ollongren van Defensie. Ze zei de verwachtingen van de Tweede Kamer te willen "temperen".
Het zal "geen grootscheepse investering" in het Oekraïense leger worden. "Dat is niet realistisch" volgens de minister, gezien de staat van de krijgsmacht. Die heeft heeft zelf een groot tekort aan allerlei materieel en munitie.
Ollongren wilde niet zeggen om welke militaire middelen Kiev heeft gevraagd. Ze zei wel dat "afhankelijk van de wapensystemen" die eventueel geleverd worden het mogelijk is dat Nederlandse militairen het Oekraïense leger moet trainen in het gebruik ervan.
Brede meerderheid
Het besluit van het kabinet om "serieus" te kijken naar wapenleveranties wordt gesteund door een brede meerderheid van de Tweede Kamer. Minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) zei dat er snel over wordt beslist, maar dat het nog even kan duren.
Hoekstra maakte ook duidelijk dat het nog weken kan duren voordat er meer duidelijk is over een Europees sanctiepakket tegen Rusland. De lidstaten zijn het daarover nog niet eens. Dat baart partijen grote zorgen. Er is meer eensgezindheid nodig in Europa, vindt de Kamer.
Een eventueel fors sanctiepakket tegen de Russen zal vermoedelijk ook leiden tot vergeldingsmaatregelen van Moskou. Europese landen die dan zwaar getroffen worden moeten dan extra hulp krijgen van de EU, zei Hoekstra.
Meer uit Politiek
AMERSFOORT (ANP) - Na de dramatisch verlopen verkiezingen van NSC verlaat voormalig lijsttrekker Eddy van Hijum de top van de partij. De partij maakt de "bewuste keuze" om nu geen politiek leider te benoemen, meldde voorzitter Reinout van Malenstein zaterdag bij het NSC-congres in Amersfoort. "Een interim-leider zou juist het verkeerde signaal zijn en zou alle dilemma's onnodig blijven oproepen."
6 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk heeft geen goed woord over voor de handreiking die partijleider Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA vrijdag heeft gedaan naar de beoogde minderheidscoalitie van D66, VVD en CDA. "Er is niets constructiefs aan afbraak, ook niet wanneer die afbraak wordt verpakt als compromis of deelakkoord", sprak hij zaterdag de partijraad van de SP toe.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Milieustaatssecretaris Thierry Aartsen is verbaasd dat burgemeesters zaterdag in de Stentor klagen over het nieuwe plan voor het afsteken van vuurwerk. Daarin staat dat alleen nog in verenigingsverband vuurwerk mag worden afgestoken, na toestemming van de gemeente. De burgemeesters zijn bang dat het moeilijk te handhaven is en pleiten voor een totaalverbod op vuurwerk.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De formerende partijen VVD en CDA vinden het goed dat GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver vrijdag op een partijbijeenkomst zei afspraken te willen maken met het aanstaande minderheidskabinet. Dilan Yeşilgöz (VVD) noemde het voor de formatiegesprekken zaterdag moedig en Henri Bontenbal (CDA) begrijpt dat Klaver voor zijn eigen idealen blijft strijden.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij de afgelopen Tweede Kamerverkiezingen is het "unieke Europese verhaal" van Volt "verwaterd", stelt medeoprichter en Europarlementariër Reinier van Lanschot bij het congres van de partij in Utrecht. De paneuropese partij zakte van twee zetels naar één en dat "dwingt tot zelfreflectie".
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat geen deel uitmaken van de Raad voor Vrede die de Amerikaanse president Donald Trump wil oprichten. Dat zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) bij het tv-programma Café Kockelmann.
1 dag geledenDEN BOSCH (ANP) - GroenLinks-PvdA wil 'voor de zomer' akkoorden sluiten met het beoogde minderheidskabinet van D66, VVD en CDA. De grootste oppositiepartij wil "progressieve doorbraken" en is bereid compromissen te sluiten, zegt partijleider Jesse Klaver op een partijbijeenkomst in Den Bosch. Het gaat onder meer om deals op het gebied van stikstof, betaalbare huizen en boodschappen, licht hij desgevraagd toe.
1 dag geleden