Ollongren rekent op nieuwe leden F-16-alliantie Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - De groep landen die Oekraïne aan F-16's wil helpen zal de komende tijd versterking krijgen, weet defensieminister Kajsa Ollongren zeker. Voorlopig heeft Nederland het Verenigd Koninkrijk, België en Denemarken als medestander, maar "ik ben ervan overtuigd dat anderen zich erbij zullen voegen", zei Ollongren voor overleg met haar EU-collega's. Duitsland denkt erover zich ook aan te sluiten, liet Ollongrens ambtgenoot Boris Pistorius bij aankomst in Brussel weten.
Ollongren benadrukt dat het vooralsnog bij het trainen van Oekraïense piloten blijft en dat nog niet is besloten om Oekraïne van F-16's te voorzien. Ze vindt het wel "logisch" dat landen als Nederland die bezig zijn hun F-16's in te ruilen voor nieuwe gevechtsvliegtuigen als de F-35 "daarover praten en de mogelijkheden bekijken". Nederland is een van de landen die als eerste in aanmerking zou komen om F-16's aan Oekraïne te leveren, zeggen diplomaten.
Het Verenigd Koninkrijk en ook Duitsland hebben geen F-16's. Zij zouden op andere manieren aan de alliantie kunnen bijdragen.
Opleiding reeds begonnen
De opleiding van Oekraïense piloten om F-16's te besturen is in sommige landen al begonnen, zegt EU-buitenlandchef Josep Borrell. Hij noemt Polen als voorbeeld. Het land dringt er al lange tijd op aan om Oekraïne moderne westerse gevechtsvliegtuigen te geven.
Polen zegt tegelijkertijd zijn eigen F-16's nog niet te kunnen missen. Ook onder meer België heeft al duidelijk gemaakt dat het bij de training van piloten zal blijven.
Voorbereiding getroffen
Ollongren spreekt zich niet uit over wanneer de eerste Oekraïense piloot aan de slag kan. Haar buitenlandcollega Wopke Hoekstra rekent erop dat dat binnenkort al kan, omdat de afgelopen tijd al voorbereidingen zijn getroffen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) heeft geen begrip voor de bezetting van een deel van de A12 nabij Utrecht. Het stuk snelweg is zaterdag bezet door klimaatactivisten van XR.
2 uur geledenNICOSIA (ANP) - Het is voor alle EU-leiders "heel helder dat Spanje gewoon volwaardig lid is van de NAVO. En dat blijft ook zo", zei premier Rob Jetten vrijdag na de EU-top in Cyprus. In uitgelekte Amerikaanse plannen staat dat de VS dwarse NAVO-bondgenoten wil straffen, door hen bijvoorbeeld te schorsen. In die mails wordt Spanje genoemd.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet neemt ondanks een verzoek uit de Tweede Kamer geen maatregelen om te voorkomen dat vechthonden naar Israël worden geëxporteerd. Ministers Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Sjoerd Sjoerdsma (Handel, D66) schrijven dat zij het "zeer onwenselijk" vinden dat Israël Nederlandse vechthonden "onrechtmatig" inzet tegen Palestijnen. Maar voor een exportstop is volgens hen in de EU geen draagvlak en een nationaal verbod zou niet uitvoerbaar zijn.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Onderzoekers kijken de komende maanden hoe de wet onderscheid kan maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen. De resultaten zijn er na de zomer, belooft minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) vrijdag in een brief aan de Tweede Kamer. Verder somt hij vooral plannen op die al bekend waren.
1 dag geledenNICOSIA (ANP) - De standpunten van de EU-leiders over de nieuwe EU-meerjarenbegroting 2028-2034 liggen volgens premier Rob Jetten nog ver uiteen. "We hebben vandaag een hele uitvoerige en soms ook verhitte discussie gehad over de meerjarenbegroting", zei Jetten voor vertrek uit Cyprus, waar de EU-leiders donderdag en vrijdag bijeen waren voor een informele top.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet draait een voorgenomen bezuiniging op de bijstand terug. Het gaat om het actief benaderen van mensen die recht hebben op een uitkering, maar daar nog geen gebruik van maken. Die regeling zou versoberd worden, dat zou zo'n 30 miljoen euro per jaar besparen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat het Europese steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne eindelijk is aangenomen. Hij noemt het "een heel belangrijke stap".
2 dagen geleden