Ollongren rekent op nieuwe leden F-16-alliantie Oekraïne
BRUSSEL (ANP) - De groep landen die Oekraïne aan F-16's wil helpen zal de komende tijd versterking krijgen, weet defensieminister Kajsa Ollongren zeker. Voorlopig heeft Nederland het Verenigd Koninkrijk, België en Denemarken als medestander, maar "ik ben ervan overtuigd dat anderen zich erbij zullen voegen", zei Ollongren voor overleg met haar EU-collega's. Duitsland denkt erover zich ook aan te sluiten, liet Ollongrens ambtgenoot Boris Pistorius bij aankomst in Brussel weten.
Ollongren benadrukt dat het vooralsnog bij het trainen van Oekraïense piloten blijft en dat nog niet is besloten om Oekraïne van F-16's te voorzien. Ze vindt het wel "logisch" dat landen als Nederland die bezig zijn hun F-16's in te ruilen voor nieuwe gevechtsvliegtuigen als de F-35 "daarover praten en de mogelijkheden bekijken". Nederland is een van de landen die als eerste in aanmerking zou komen om F-16's aan Oekraïne te leveren, zeggen diplomaten.
Het Verenigd Koninkrijk en ook Duitsland hebben geen F-16's. Zij zouden op andere manieren aan de alliantie kunnen bijdragen.
Opleiding reeds begonnen
De opleiding van Oekraïense piloten om F-16's te besturen is in sommige landen al begonnen, zegt EU-buitenlandchef Josep Borrell. Hij noemt Polen als voorbeeld. Het land dringt er al lange tijd op aan om Oekraïne moderne westerse gevechtsvliegtuigen te geven.
Polen zegt tegelijkertijd zijn eigen F-16's nog niet te kunnen missen. Ook onder meer België heeft al duidelijk gemaakt dat het bij de training van piloten zal blijven.
Voorbereiding getroffen
Ollongren spreekt zich niet uit over wanneer de eerste Oekraïense piloot aan de slag kan. Haar buitenlandcollega Wopke Hoekstra rekent erop dat dat binnenkort al kan, omdat de afgelopen tijd al voorbereidingen zijn getroffen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Dit jaar zet landbouwminister Jaimi van Essen (D66) 150 miljoen euro extra klaar voor natuurherstel en verschillende maatregelen voor de landbouw. Het geld komt uit de pot van 20 miljard euro die de coalitie de komende jaren wil uitgeven aan het oplossen van het stikstofprobleem.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet maakt de komende jaren 22,9 miljoen euro vrij om de veiligheid van lhbti-jongeren in het onderwijs te verbeteren. Het geld komt in 2027, 2028 en 2029 beschikbaar, staat in de voorjaarsnota.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten ziet er weinig in om investeringen die het kabinet wil doen uit te stellen gezien de economische onzekerheid door de oorlog in het Midden-Oosten. Het lukt ministeries juist beter dan voorheen om geld uitgegeven te krijgen aan zaken als veiligheid en innovatie, aldus de premier.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De oplopende kosten van de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA onderstrepen volgens minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) het belang van de hervormingen die het kabinet wil doorvoeren in de sociale zekerheid. "Maak het simpeler", is zijn boodschap. De D66-bewindsman wil dat "met voorrang" gaan bespreken met vakbonden en werkgevers.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De zorguitgaven vallen de komende jaren honderden miljoenen lager uit dan eerder werd gedacht, maar daar gaat de premiebetaler per saldo weinig van merken. De zorgpremie daalt weliswaar, maar daar zet het kabinet een belastingverhoging tegenover. De meevaller op de begroting is namelijk nodig om tegenvallers bij met name de sociale zekerheid op te vangen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens Forum voor Democratie geen beleid van de partij dat kandidaten die met voorkeursstemmen een raadszetel hebben gekregen, de raad niet in mogen. In een aantal gemeenten werd dat wel gevraagd, waarna kandidaten besloten buiten FVD om de raad in te gaan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het was "zeker nodig" dat defensieminister Dilan Yeşilgöz vorige week naar Cyprus vloog voor een bezoek aan het fregat Zr. Ms. Evertsen, dat in verband met de oorlog in het Midden-Oosten op missie is gestuurd in de Middellandse Zee. Dat zei de VVD-bewindsvrouw voor aanvang van de ministerraad.
1 dag geleden