Ollongren: nog meer geld voor defensie nodig in onveilige wereld
DEN HAAG (ANP) - Defensieminister Kajsa Ollongren juicht toe dat haar ministerie in de voorjaarsnota miljarden toebedeeld heeft gekregen, maar zegt dat "veel meer" geld nodig is voor defensie. "Dat is aan een volgend kabinet om vrij te maken", vindt de demissionaire bewindsvrouw. Ze denkt aan investeringen in medische capaciteit, transport en tanks.
Voor de periode 2024-2026 kan de minister 4 miljard euro extra besteden aan militaire steun voor Oekraïne. Vanaf 2028 krijgt haar ministerie jaarlijks 500 miljoen euro extra om de munitievoorraden aan te vullen en de luchtverdediging te versterken. Dat zijn investeringen in de "buitencategorie" die volgens de minster niet kunnen wachten. Door deze toezegging kan haar ministerie nu al met de industrie in gesprek om de investeringen voor te bereiden.
"Het is niet genoeg, want de situatie in de wereld is onveilig", zegt de minister. Om een volgend kabinet te helpen heeft ze alvast plannen gemaakt voor nieuwe investeringen. Dat moet daarin ook eigen keuzes maken, benadrukt Ollongren.
Nederland voldeed jarenlang niet aan de NAVO-norm om minimaal 2 procent van de omvang van de economie in defensie te steken. De komende drie jaar voldoet Nederland daar wel aan. Dat is een "minimum" waar Nederland zich niet tevreden mee moet stellen als het aan Ollongren ligt.
Meer uit Politiek
UTRECHT (ANP) - Een "fundamentele koerswijziging" is nodig voor steun van GroenLinks-PvdA. Die boodschap bracht partijleider Jesse Klaver over aan coalitiepartijen D66, VVD en CDA op een bijeenkomst in Utrecht. "Verwar onze uitgestoken hand niet met een blanco cheque."
16 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Amnesty International maakt zich "ernstige zorgen" over de rechten van vluchtelingen in het vrijdag gepresenteerde coalitieakkoord. "Mensen op de vlucht worden al jarenlang gestigmatiseerd en ontmenselijkt in het politieke debat. Het is schokkend om te lezen dat de rechten van mensen die vluchten voor oorlog en vervolging nog verder worden afgebroken", aldus de hulporganisatie over de plannen van D66, VVD en CDA.
1 dag geledenDEN BOSCH (ANP) - Dat het CDA weer mee gaat regeren, betekent dat het lastig gaat worden, verwacht partijleider Henri Bontenbal. Op een partijcongres in Den Bosch blikt hij vooruit op de fase na het net gepresenteerde coalitieakkoord. "Als we verantwoordelijkheid dragen, worden we ook weer stevig aangesproken op het regeringsbeleid. Dat is nu eenmaal hoe het gaat."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Als Rob Jetten premier van Nederland wordt, is hij de jongste minister-president ooit. Dat blijkt uit data die het ANP vergeleek. In maart wordt Jetten 39 jaar. De gemiddelde leeftijd van Nederlandse premiers is 55,1 jaar.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema verwacht een normaal gesprek te kunnen voeren met toekomstig premier Rob Jetten. Dat vertelt ze in Het Parool. Het vorige kabinet was Amsterdam volgens Halsema "liever kwijt dan rijk".
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Fractieleider Lidewij de Vos van het uiterst rechtse Forum voor Democratie heeft weinig goede woorden over voor het regeerakkoord van D66, VVD en CDA. "Op vrijwel alle vlakken slaan deze partijen de verkeerde richting in", laat De Vos in een verklaring weten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet gaat geen nieuwe medische evacuatie van kinderen uit Gaza meer regelen. Het is aan het volgende kabinet om hierover een besluit te nemen, schrijven staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) en minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vrijdag aan de Tweede Kamer.
2 dagen geleden