Ollongren: NAVO moet snel beslissen over Finland en Zweden
DEN HAAG (ANP) - Als Zweden en Finland besluiten het NAVO-lidmaatschap aan te vragen, moet het bondgenootschap proberen "daar zo snel mogelijk" over te beslissen. Dat zegt minister Kajsa Ollongren (Defensie) donderdag. Zij zou zo'n stap van de noordelijke landen verwelkomen.
De landen voldoen aan de criteria. Het zijn democratische rechtstaten, er zijn geen interne conflicten en er is geen corruptie, aldus de minister. Bovendien zijn beide landen lid van de Europese Unie en werken ze al nauw samen met de NAVO. Het zou volgens haar een "logische stap" van beide landen zijn.
Normaliter duurt het wel even voordat een land lid kan worden van de NAVO. De dertig lidstaten moeten zo'n besluit allemaal ratificeren. Ollongren vindt ook dat beide landen snel lid moeten kunnen worden om te voorkomen dat ze in deze tijd van hoog opgelopen spanningen te lang in de wachtkamer van de NAVO moeten zitten.
De premier van Finland verklaarde woensdag op bezoek in Stockholm dat haar land binnen enkele weken een besluit zal nemen over het NAVO-lidmaatschap. Zweden is al 200 jaar neutraal. De regerende sociaaldemocratische partij kondigde deze week aan haar positie over het NAVO-lidmaatschap opnieuw te zullen wegen.
Meer uit Binnenland
WOERDEN (ANP) - In de buurt van Woerden is een trein ontruimd nadat er brand was geconstateerd. Volgens NS staan zo'n 120 gestrande reizigers in een weiland naast het traject tussen Utrecht en Rotterdam. De brandweer is ter plaatse en het vuur in de trein is uit. Niemand raakte gewond.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het onderzoek van de politie naar de explosie in de Utrechtse Visscherssteeg van donderdag 15 januari is afgerond. Dat schrijft het Utrechtse college in een brief aan de gemeenteraad. De resultaten van het onderzoek liggen nu bij het Openbaar Ministerie, dat ze beoordeelt.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is "niet eenvoudig" om landen buiten de Europese Unie vluchtelingen of afgewezen asielzoekers te laten opvangen, stelt denktank Clingendael in een rapport dat is opgesteld voor het ministerie van Asiel en Migratie. Onderzoekers schrijven dat zulke samenwerkingen weliswaar juridisch haalbaar worden als het Europese migratiepact deze zomer van kracht wordt, maar dat er nog veel problemen in de weg zitten.
6 uur geledenNICE (ANP/BELGA) - Tom van der Bruggen, die in de jaren tachtig de beroemde speelgoedblokken van het merk Kapla uitvond, is op 80-jarige leeftijd overleden, meldt zijn echtgenote. Hij overleed afgelopen weekend in zijn woonplaats, de Franse stad Nice.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie Palestijnen krijgen vooralsnog geen hulp van het ministerie van Buitenlandse Zaken om Gaza te verlaten en naar Nederland te reizen. Hun verzoek om bijstand van Nederland af te dwingen werd afgewezen door de rechter.
9 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij het aanmeldcentrum in Ter Apel was het dit weekend weer druk. Ondanks de afspraak niet meer dan 2000 mensen op het terrein te hebben, waren er alle dagen 2100 mensen of meer. De dagen ervoor waren er zo'n veertig tot honderd mensen minder. De boete die het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) hiervoor moet overmaken aan de gemeente Westerwolde is opgelopen naar 3,7 miljoen euro.
11 uur geledenHOEK VAN HOLLAND (ANP) - De Koninklijke Marechaussee heeft zaterdagavond zeventien mensen aangetroffen in een koeltrailer in Hoek van Holland. Onder hen bevonden zich zes minderjarigen. Twee verdachten zijn aangehouden op verdenking van mensensmokkel, meldt de marechaussee maandag.
11 uur geleden