
Ollongren: militairen in Litouwen meer dan ooit van belang
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse militaire aanwezigheid in Litouwen is "meer dan ooit van belang", aldus minister Kajsa Ollongren (Defensie). Zij was woensdag in de Baltische staat om stil te staan bij het feit dat de Nederlandse militairen daar vijf jaar zijn. Het gaat om circa 270 Nederlandse militairen.
Naast Nederland zijn ook Duitse en Noorse militairen voortdurend in het land gelegerd. De NAVO-eenheden moeten de Litouwers geruststellen en tegelijk de Russen afschrikken. De NAVO-landen besloten na de Russische inmenging in Oekraïne in 2014 om hun aanwezigheid in het oosten te versterken.
"Vijf jaar lang gezamenlijke presentie in Litouwen is een mijlpaal, maar de troepenopbouw aan de grens met Oekraïne leidt ook tot grote zorg en onrust bij de oostelijke bondgenoten, zoals Litouwen", zei Ollongren op een bijeenkomst in Rukla waar de militairen zijn gestationeerd. Ook de Litouwse president Gitana Nausedas was erbij.
Er staan meer dan 100.000 Russische militairen met een grote hoeveelheid materieel aan de grens met Oekraïne. De NAVO heeft daarom haar aanwezigheid aan de oostflank van het bondgenootschap versterkt. Duitsland kondigde deze week aan dat het 350 militairen extra naar Litouwen zal sturen.
Vorig jaar besloot Nederland al tot eind 2024 in Litouwen te blijven en de bijdrage te verhogen naar 350 militairen. In de tweede helft van dit jaar wordt naar dit aantal toegegroeid, aldus een woordvoerder van Defensie. In mei staat er een grote oefening op het programma, dan zijn tijdelijk extra Nederlandse militairen in Litouwen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het warme weer leidt tot meer meldingen over dieren in de hitte bij het telefoonnummer 144. Volgens een woordvoerster van de politie is het een stuk drukker dan normaal bij het meldpunt voor dierenmishandeling en -verwaarlozing. Het gaat bijvoorbeeld om meldingen van dieren in warme auto's of zonder beschutting.
23 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdamse Oosterpark stroomt langzaam vol met mensen voor de nationale herdenking van de afschaffing van de slavernij. Honderden mensen hebben zich ondanks de hitte verzameld in het park. Er zijn minder mensen dan voorgaande jaren.
30 minuten geledenMURCIA (ANP) - Een 56-jarige Nederlandse vrouw is overleden in de Spaanse regio Murcia. Dat bevestigt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken (BuZa) na berichtgeving van RTL Nieuws. Spaanse media melden dat zij toevallig langs een bar liep waar op dat moment een explosie plaatsvond.
53 minuten geledenHOUTEN (ANP) - Door het droge en zonnige weer stijgt het neerslagtekort de komende dagen flink. Door de hitte verdampt veel vocht uit de bodem, meldt Weeronline. Momenteel is het neerslagtekort 170 millimeter, maar dat kan oplopen tot 200 millimeter in de loop van de week.
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - In Eindhoven steeg de temperatuur om 10.20 uur tot 30,6 graden. Daarmee is de eerste regionale hittegolf van het jaar een feit, meldt Weeronline. Vanaf vrijdag werd het in Eindhoven iedere dag 25 graden of warmer. Naar verwachting stijgen de temperaturen dinsdag verder, tot mogelijk 35 graden.
1 uur geledenDE BILT (ANP) - In de nacht van maandag op dinsdag waren er in Nederland grote temperatuurverschillen tussen het oosten, waar het plaatselijk 8 graden werd, en de Randstad waar het op sommige plekken niet koeler dan 26 graden werd. Dat meldt het KNMI op basis van metingen in weerstations verspreid over het land.
2 uur geledenZWOLLE (ANP) - De spreidingswet werkt en moet daarom behouden blijven. Daarvoor pleiten meerdere commissarissen van de Koning opnieuw, nu blijkt dat bijna driekwart van de 342 gemeenten "geheel of deels" aan de opgave voldoet. Ze hebben samen 74.500 opvangplekken voor asielzoekers gevonden, driekwart van de ruim 100.000 plekken die oud-minister Marjolein Faber (Asiel) per 1 juli van hen vroeg.
2 uur geleden